Japan Superformulat

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11985
Sijainti
Helsinki
Autopoliksen kilpailu peruttiin rankkasateen vuoksi. Tarkoitus on ajaa se toisen kisaviikonlopun yhteydessä, jolloin viikonlopun aikana järjestettäisiin kaksi kilpailua tai kolme, kuten viime kauden finaalissa Suzukassa. Mugenin Ayumu Iwasa sai paalupaikasta kolme lisäpistettä, Kakunoshin Ohta kaksi ja kolmanneksi sijasta bonuspisteen sai Tomoki Nojiri.

Japan Racing Insiderin Jamie Klein pohtii, olisiko kilpailu sittenkin voitu ajaa? Autopolis, kun sijaintinsa vuoksi on altis sääolosuhteille. Vuoden 2021 kilpailu jäi sateen takia kesken 14 kierroksen jälkeen.

https://japanracinginsider.substack.com/p/could-more-have-been-done-to-save
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11985
Sijainti
Helsinki
Suzukan lauantain kilpailu oli viihdyttävä. Alkuvaiheen perusteella Ayumu Iwasa oli kruisailemassa voittoon, mutta kaksi turva-autojaksoa pisti kisan uusiksi. Mugen-tallin tuplastoppi epäonnistui Tomoki Nojirin kohdalla, kun joutui odottamaan boksista pääsyään. Nojiri ajoi ulos toisen uusintastartin jälkeen, hetkeä aiemmin Igor Fraga pyörähti ulos. Rovanperän korvannut Seita Nonaka pyörähti 130R-mutkan jarrutuksessa ja päätyi rengasvalliin. Onneksi kuski nousi autosta. Paljon ohituksia ja kaksinkamppailuja nähtiin radan avausmutkassa ja 130R-mutkassa. Etenkin ykkösmutkassa ohittaminen onnistui ulkokautta tehtäessä.

Moni meni pienen sateen yltyessä vaihtamaan märän kelin renkaat, mutta rata kuivui lopussa ja Iwasalla, Kakunoshin Ohtalla ja muilla oli vaikeuksia pysyä radalla. Vandellin-tallin Sascha Fenestraz ajoi uransa kolmanteen voittoon. Toiseksi ajoi Nobuharu Matsushita ja kolma oli Sho Tsuboi.

Huomenna ajetaan toinen kilpailu.
 
Ylös