Jerezin testit

Insider

Active member
Liittynyt
6.8.2003
Viestit
28
Tässä tiedote ensimmäiseltä päivältä...

Mika Kallio kolmanneksi nopein Jerezin testeissä

Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan alkuun on enää vajaa kolme viikkoa. Tällä viikolla ratamoottoripyöräilyn ammattilaiset suorittavat viimeiset viralliset yhteistestinsä Espanjan Jerezissä eli samalla radalla, joka toimii kauden avauskilpailun näyttämönä 24.-26. maaliskuuta.

Maanantaina testityönsä Jerezissä aloittivat 125-kuutioisten luokan kuljettajat, jotka jatkavat kauteen valmistautumistaan vielä tiistaina talliyhdistys IRTA:n yhteistestien päätöspäivänä.

Mika Kallio oli hyvässä iskussa ja keikkui tuloslistan kärjessä lähes koko päivän ajan.

- Jatkoin niillä säädöillä, jotka löysimme Barcelonassa viime viikon testeissä. Pyörä ja moottori tuntuivat olevan hyvässä tikissä. Mutta kun vajaa kaksi tuntia oli ajamatta, moottoriin tuli joku ihmeellinen sähkövika. En päässyt sen jälkeen enää ajamaan, kun tallin mekaanikot alkoivat jäljittää vikaa, Kallio selvitti.

- Varikolla seisoskellessani menetin kärkisijani, kun Derbi-kuski Lukas Pesek ja tallikaverini Julian Simon alittivat kierrosaikani.

- Vauhti enteilee hyvää kauden avauskisaa ajatellen. Pystyin nyt ajamaan 0,3 sekuntia kovempaa kuin viime vuonna Jerezin aika-ajoissa, Kallio huomautti.

Red Bull KTM-tallin suomalaiskuski ehti kiertää Jerezin 4423-metrisen radan maanantain aikana 67 kertaa.

- Tiistaille on luvassa hyvää keliä, joten silloin tehdään viimeiset hienosäädöt uuteen runkoon ja jousitukseen. Pientä parannusta vielä tavoittelen, että uusi kalusto saataisiin vielä paremmin omalle ajotyylilleni sopivaksi, Kallio jutteli.

MotoGP Official Test, Jerez, 6.3. 2006


125cc:


1.Lukas Pesek (Derbi) - 1’47.038
2.Julian Simon (KTM)- 1’47.435
3.Mika Kallio (KTM)- 1’47.693
4.Alvaro Bautista (Aprilia)- 1’47.794
5.Mattia Pasini (Aprilia)- 1’47.797
6.Sergio Gadea (Aprilia)- 1’47.952
7.Aleix Espargaro (Honda)- 1’48.049
8.Gabor Talmacsi (Honda)– 1’48.184
9.Sandro Cortese (Honda)– 1’48.255
10. Joan Olive (Honda)- 1’48.260
 

jupla

Well-known member
Liittynyt
30.6.2005
Viestit
12416
Sijainti
Kurjala
Toka päivän aikoja, 125cc:
1. Mattia Pasini - Master MVA Aspar 1'46.816
2. Lukas Pesek - Derbi Racing 1'46.950
3. Álvaro Bautista - Master MVA Aspar 1'47.219
4. Mika Kallio - Red Bull KTM 1'47.381
5. Aleix Espargaró - Wurth Honda BQR 1'47.544
6. Julián Simón - Red Bull KTM 1'47.552
7. Gabor Talmacsi - Humangest Racing 1'47.603
8. Héctor Faubel - Master MVA Aspar 1'47.677
9. Joan Olivé - SSM Racing 1'47.683
10. Sergio Gadea - Master MVA Aspar 1'47.743
 

Insider

Active member
Liittynyt
6.8.2003
Viestit
28
Ja tässä vielä tiedote...



Mika Kallio neljänneksi nopein Jerezin testeissä

Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan viralliset yhteistestit ajettiin tiistaina päätökseen 125-kuutioisten luokan osalta. Kahden päivän testijakso ajettiin Espanjan Jerezissä eli samalla radalla, joka toimii kauden avauskilpailun näyttämönä 24.-26. maaliskuuta.

Mika Kallio oli odotetusti kärkiryhmän vauhdissa ja kiersi Jerezin 4423-metrisen radan tiistaina 70 kertaa. Red Bull KTM-tallin suomalaiskuski kellotti testien neljänneksi nopeimman kierrosajan.

Aprilia-kuskit olivat tutulla testiradallaan huimassa vauhdissa. Mattia Pasini kirjasi nimiinsä uuden rataennätyksen 1.46,816. Kallio taipui kärkiajalle 0,565 sekuntia.

- Tämä rata on aina tuntunut suosivan juuri Apriliaa. Siinä mielessä ei tarvitse olla yhtään huolissaan, vaikka ihan kärkiaikaa täällä ei tullutkaan, totesi viime viikolla Barcelonan testien nopeimman ajan kirjannut Kallio.

- Itse olin täällä nyt paremmassa vauhdissa kuin koskaan, kun alitin viimevuotisen aika-ajoaikani yli puolella sekunnilla.

- Näihin kierrosaikoihin ei välttämättä päästä avauskisassa, jos keli on silloin lämpimämpi. Tällä radalla on monesti ajettu kovempaa juuri talven testeissä, Kallio huomautti.

Mika Kallio oli neljästä KTM-kuskista nopein ja myös tallin ainoa pilotti, joka ei suistunut radalta tiivisvauhtisen testipäivän aikana.

- Aika paljon oli kaatumisia päivän mittaan. Eipä se tosin ole mikään ihme, kun koko päivä ajetaan limiitillä. Mattia Pasinikin veti lipat ennätysaikansa jälkeen, Kallio kertoili.
 

jupla

Well-known member
Liittynyt
30.6.2005
Viestit
12416
Sijainti
Kurjala
MotoGP-luokka on kiertänyt rataa 3 päivää Ducatin tahdissa. Ducati ei pärjännyt edellisissä testeissä Barcelonassa, yllättävän suuria heilahtehteluja. Silmiinpistävää on myös Bridgestonen hallinta (Ducati, Kawasaki, Suzuki), mutta näistä ei aina tiedä mitkä ajat on ajettu aika-ajorenkailla. Honda tuntuu olevan vähän hukassa.

Kolmannen päivän ajat:

1. Loris Capirossi - Ducati Marlboro 1'39.411
2. Sete Gibernau - Ducati Marlboro 1'39.663
3. Shinya Nakano - Kawasaki Racing 1'40.354
4. Dani Pedrosa - Repsol Honda 1'40.416
5. Randy de Puniet - Kawasaki Racing 1'40.468
6. Nicky Hayden - Repsol Honda 1'40.570
7. Colin Edwards - Camel Yamaha 1'40.721
8. Toni Elías - Fortuna Honda 1'40.732
9. Chris Vermeulen - Rizla Suzuki MotoGP 1'40.750
10. Valentino Rossi - Camel Yamaha 1'40.907
 

Ma

Arrogant Opportunist
Liittynyt
7.5.1999
Viestit
3606
Sijainti
UP, Michigan
Noista ajoista paatellen Yamaha viela enempi hukassa, toisaalta painelivat varsin hyvaa vauhtia aikaisemmin.

Jospa tasta voisi tulla Seten vuosi :dunno: ...
 
Ylös