jjv!

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Onko putkiremppa mennyt jo oman huushollin läpi?
Risut / ruusut touhusta?



Nimimerkillä *laatii parast'aikaa peruskorjaushankkeen tiedotussuunnitelmaa, johon urakoitsijat sitoutetaan*
 

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26911
Nej!
Loppiaisen jälkeen vasta täällä aloitellaan. Naapur'portaikon asunnoissa pitäis ens viikolla alkaa.
Täähän myöhästyi puoli vuotta, kun ei meinannut löytyä pankkia joka suostuis meille rahaa lainaamaan. Tai siis tokihan remontti itsessään jo alkoi heinäkuun lopussa ulkotöillä.

Kuulin muuten huhua, että tuossa keskustassa on yhdessä talossa Iso Remppa. Ensin sinne rakennetaan hissit. Sitä varten piti uudet portaikot tehdä. Avasivat rappukäytävän katon, nostivat sieltä vanhan portaikon ulos ja uuden tilalle. Tuon jälkeen vielä kunnon putkiremppa. Ihanan kallista, olettaisin.
 

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Joo, periferioissa sijaitsevilla taloyhtiöillä rahoituksen saaminen on nykyään iso ongelma.
Alueilla, joissa asuntojen hinnat ovat alhaisia, vakuusarvot ei riitä kattamaan tarvittavaa lainaa.

Remontin kalleus on sekin suhteellista - ja sijainnista riippuvaista:

Tampereen Armonkalliolla (keskustan kupeessa) rempattiin yksi yhtiö melko perusteellisesti ja periaattella KAIKKI KERRALLA KUNTOON:

- Täysi julkisivuremppa lisäeristyksineen
- Sokkelin peruskorjaus ja salaojien rakentaminen
- Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen
- Huoneistoihin, joissa ei ollut parveketta rakennettiin sellaiset (no - ranskalaiset, mutta kuitenkin)
- Täysi putkiremppa, sisältäen uudet kylppärit kaikkiin asuntoihin.
- Sähköjen osittainen uusiminen
- Louskun ilmanvaihtokoneen uusiminen moderniin ja älykkääseen malliin
- Huoneistojen porrashuoneovien uusiminen arvokkaan näköisiin uusiin.
- Yhteistilojen peruskorjaus (mm. yhteissauna kylpy- ja pukutiloineen, pyykkitupa, porrashuoneet)
- Kattoremontti ja katon lisälämmöneristys.
- Piha-alueiden maltillinen kunnostus.

Talo oli ennen remppaa siis melko "loppu". Jopa niin, että kun yhtiö yritti myydä omistamaansa "talonmiehen asuntoa" ennen remonttia hankkiakseen remonttiin pääomaa, se ei mennyt kaupaksi edes 1500 euron neliöhinnalla. Ostajat pelkäsivät tulevia remontteja ja niiden kustannuksia.

No, sitten tehtiin siis "ISO remppa"
Kaikki asukkaat muuttivat pois asunnoistaan ja kaikki yllämainitut laitettiin kuntoon isolla ryminällä ja tehokkaasti. Se oli mahdollista, koska asumisen vaatimuksia tarvinnut huomioida remontissa lainkaan. Koko talossa saattoi olla vedet poikki vaikka koko remontin ajan, sähköt voitiin laittaa poikki pitkikisikin ajoiksi jne...
Homma valmistui noin puolessa ajassa normaaliin putkiremppaan verrattuna kun kaikkea voitiin korjata yhtäaikaisesti.

Lopputulema:
Ennen remonttia talonmiehen asunnon markkina-arvo alle 1500 eur/neliö
Remontin kustannukset: 1400 eur/neliö

Remontin jälkeen talonmiehen asunto myytiin muutamassa päivässä hintaan 4000 eur/neliö. Asunnon arvonnousu 1500 -> 4000 = 2500 euroa,
joten 1400 euron rempalla saatiin aikaan lähes 2 kertainen arvonnousu kustannuksiin nähden tälle asunnolle.

Muualla kuin kalliilla alueilla tämä ei tietenkään ole mahdollista. Ei onnistu Hervannassa, Lempäälässä, eikä edes Valkeakoskella.
 
Viimeksi muokattu:

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26911
Täällä tehtiin kymmenkunta vuotta sitten muutamiin vanhoihin kerrostaloihin tuollainen peruskorjaus, kun UPM luopui vuokrataloistaan ja asunnot myytiin remontin jälkeen. Välttämättömien hommien lisäks esimerkiksi rakensivat saunat huoneistoihin ja oisko jotain autokatosta/-talliakin tehty. Olivat toki myös asumattomina remontin ajan.

Yhdeltäkään oman kylän pankilta ei meidän yhtiölle lainatarjousta tullut. Tampereen pankeista tuli yhdeltä, muistaakseni Handelsbankenilta.
 
Viimeksi muokattu:

Iso Masa

Anonyymit Kyynikot
Liittynyt
14.11.2005
Viestit
1877
Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat! #Totuus
 
Ylös