kouvotsvoni
Banjottu
Jos Joni testailee turnauskestävyyttä 50e iltoja ajatellen.Joni tempoo tusinan lonkeroita jo ennen kahta. Wow ei kai siinä.
Jos Joni testailee turnauskestävyyttä 50e iltoja ajatellen.Joni tempoo tusinan lonkeroita jo ennen kahta. Wow ei kai siinä.
Tuo se lienee jälkiruokavalkoviinien huippua?
Muistan, kun nuita aikoinaan opiskelin.
Spätlese > Auslese > Beerenauslese > Trockenbeerenauslese.
Spätlese- korkeampilaatuista viiniä valmistetaan myöhemmin korjatuista rypäleistä. Viinin tuoksu ja maku ovat kehittyneempiä kuin
Kabinett-viineillä. Spätlese tarkoittaa "myöhäinen korjuu".
Auslese- viinit valmistetaan erityisesti valituista, hyvin kypsistä
rypäletortuista. Aistikkaita, tuoksuvia ja voimakkaanmakuisia viinejä, jotka
ovat useinmiten, mutta ei aina makeita.
Beerenauslese(BA)- rypäleet poimitaan yksitellen, vain ylikypsät valiten.
Tuloksena on intensiivisen maukkaita, makeita, hienoja jälkiruokaviinejä.
Viineissä voi tuntea jalohomeen viettelevän maun.
Eiswein- rypälemehun makeusvaatimus on sama kuin Beerenauslesen, mutta
rypäleet on poimittava ja puristettava jäätyneinä. Mehusta siivilöidään
välittömästi jäähileet pois, jolloin vettä poistuu ja mehun aromiaineet,
happo ja sokeri tiivistyvät. Eiswein on parhaimmillaan yli viidenvuoden
ikäisenä, kun hapot ovat pehmenneet ja viini on saavuttanut hienon
tasapainon.
Trockenbeerenauslese(TBA)- kuivista, lähes rusinoiksi kutistuneista
rypäleistä tehty viini. Tämä viini on hyvin makeaa, hunajaista, usein
meripihkan väristä, voimakkaan aromaattista ja hienostunutta. Makeuden
tasapainottaa raikas, hedelmäinen happoisuus. Viinissä on usein jalohomeen
(Edelfäule; Botrytis cinerea) hieno aromi.
Suomessa veden laatu ja maku on maailman parhaimpia, joten pulloveden ostaminen on täysin turhaa "mulla on varaa" tyylistä elvistelyä. Ja sen laadukkuuden tosiaan huomaa jos käy jossain etelä-euroopan maassa ja maistaa hanavettä tai ostaa halvinpia pullovesiä. Käytännössä jos haluaa etelän lomalla suomalaisittain raikasta vettä, niin pitäisi ostaa evianin tai vittelin kaltaisia kalliita brändivesiä.
Ammattitason? Eikä like a Boss?Sitä sanotaan ammattitason tissutteluksi. Mut tosiaan nyt syön tässä kyllä.
En mä ny neljän jälkee oo edes huppelissa.
![]()
Juurikin näillä näppäimillä kuvan mukaisesta lasista ajattelin tuota maistaa.
Näyttääpä maistuvalta
Et ole tainut tänään ihan noin paljoa juoda? Kaksi tölkkiä, kenties?Mitä vittua tölkki muuttui laatikoksi. Aikamoinen taikuri siellä![]()
![]()
Molemmissa Nipsun juomissa juomissa on kirjoitusvirhe. Ainakin skottien mielestä. Sanovat, etteivät irlantilaiset osaa tehdä whisky'ä kun eivät osaa sitä edes kirjoittaa. Amerikkalaisiin maissijuomiin skotit eivät vissiin ota edes kantaa? *wink*
Mutta kyllä se juomien juoma whiskyjen saralla tulee skottien saarelaisista. Sain tuossa reilu kuukausi sitten erään päivän tiimoilta pullon kymmenvuotiasta Taliskeria. Nam.