KeSää 2015

Huomenta! ja Haa.
Vilposet jatkuu juu.

Kalsarit jalassa yhä. Vilu tulee muuten kun tuulee.
 
Lämmennyt se ei ole. :nope: Kalsarit tarpeen. :ahem:
Vilu tuli jo roskat katokseen viedessä vaikka päällä kauluspaita t-paidan lisäksi.
Netissä olevassa mittarissa kertovat että yöllä ollut 4,3. Herätessä ikkunan vieressä oli 7,9. Nyt saanut aurinkoa vähäsen joten 10,6 siinä.
Saisi kesä tulla vähitellen.
 
Vettä sataa ☔. Kukat saa vettä ja kaivot täyttyy. Uimakoululapsilla vähän viileämpää meren/järven rannalla. Ja retkipyöräilijöillä ei niin kivaa. Bussipysäkillä nökötti sadetta pitämässä.
 
Synkkää ja tän vuoden eka ukkonen

42fe0e72ba746c95f3f1624b772e9fbe.jpg
 
Ihan hieno kuva Jonilta. Hieman croppausta vainen.
 
Näissä kesäkeleissä, jotka on samanlaisia kuin nuo talviset kelit, eroaa ainoastaan siitä, ettei sukset ole valmiiksi voideltuna.
 
3,9 astetta.
Hiihaa.
Veikkaan että "kesä"vaatteitten alet on hyvät.
 
Ikkuna auki ja vielä hetkeksi uneen.
Paljos sulla on kämpän lämpötila? Mä olen paleltunut jo viikkotolkulla kun lt laskenu alle 22. Oikein joutunu housut laittamaan jalkaan ja puseroa päälle. Iltapäiväauringolla lämpeis ja ekaa kertaa vuosiin oon ihan verhot ja kaihtimet avannu. Mut pilvistähän tuo enimmäkseen.
 
Paljos sulla on kämpän lämpötila? Mä olen paleltunut jo viikkotolkulla kun lt laskenu alle 22. Oikein joutunu housut laittamaan jalkaan ja puseroa päälle. Iltapäiväauringolla lämpeis ja ekaa kertaa vuosiin oon ihan verhot ja kaihtimet avannu. Mut pilvistähän tuo enimmäkseen.

Ehdotan että lähdet lämmittään Olgaa. Lämpösempi jos patteri viekussa. Elikkäs molemmat lämmittää. Silleen niinku toisiaan.
Mä asun yksityiseltä vuokratussa yksiössä jossa lämpöä kivasti 20,2 sisällä. Näin mukalämpöseen vuodenaikaan.
Paleleehan se.
Kalsarit päällä yölläkin. En tiedä onko säästeliäät jo laittaneet patterit pois päältä, mutta ei ainakaan lämpöselle tunnu ne.
Talvella oli vilposempaakin. Sähköt kun itse joutuu maksaan, ei viitti hakea auton lämmitintä sisälle ees.

Toimii lämmitys kuten intin ruokahuolto:
http://yle.fi/uutiset/myynti_on_kak...us_piristi_pohjois-karjalan_yrityksia/8058226
wihuri%20sotaharjoitus%20abc%20reservil%C3%A4inen.jpg

Ostavat sitten itse ruokansa. Tänpäivänen uutinen. Mites jos sota olisi, kuolisivat nälkään kait.
 
Fagerholm siinä jonon viimeisenä huutelee aamuja tykäreille.
 
Ylös