Kesäharjoittelutopic 2013

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja DSQ
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
ensimmäisen alle 29 sekunnin ajan. :thumbup:

Kävin, ei lähelläkään... sun aikaa.

Puolilta päivin menin radalle ja otin kuivana kakkoseen... siis kylmän kakkosen :o 29,51. Tokaan vetoon kylmä kutonen 29,6 jotain. Pomppi aivan törkeesti. Kolmas piti sitten vielä kokeilla ja otin taas sen kakkosen joka oli jo hiukan lämmin 29,427 tai jotain sen suuntasta. Kolmannessa vedossa alko olemaan edes hieman pitua radalla.
Ennen mun vikaa settiä radalla kävi muutama Brazilian Rally Pilotsia ja muokkasivat rataa, eikä välttämättä nopeammaksi.
 
29,51 -- 29,6 jotain -- 29,427 tai jotain sen suuntasta.

Tuo sarjahan olisi ollut identtinen mun oman kanssa, jos olisit toisessa vedossa kruisaillut kolme kymppää kovempaa. :)

Tosin tässähän oli iso ero se, että sä menit puoliltapäivin radalle, kun mä kävin siellä iltapäivällä. Voidaan siis unohtaa se mahdollisuus, että olisin oikeasti ollut parempi... :rolleyes:
 
Tuo sarjahan olisi ollut identtinen mun oman kanssa, jos olisit toisessa vedossa kruisaillut kolme kymppää kovempaa. :)

Tosin tässähän oli iso ero se, että sä menit puoliltapäivin radalle, kun mä kävin siellä iltapäivällä. Voidaan siis unohtaa se mahdollisuus, että olisin oikeasti ollut parempi... :rolleyes:

Joo, illalla pitäs käydä jos kovaa meinaa ajaa, mutta kello kertoo totuuden :frank:
Kolme kymppää jäin kuitenkin samalla autolla. Se ero teissä SM tason kuskeissa on meihin amatööreihin ;)
 
Kolme kymppää jäin kuitenkin samalla autolla.

Mitähän sille sattui yön aikana. Oli aivan loistava auto vielä sunnuntaina.

Se ero teissä SM tason kuskeissa on meihin amatööreihin ;)

Puolustuksekseni voin sanoa, etten aja enää SM-kisoja... :D Ja eivätpä nuo SM-tason kuskit näyttäneet 25 tunnin kisassa muutenkaan pärjäävän meidän totaaliselle amatöörijoukkueelle... ;)
 
Ollaan wopen kanssa menossa ajelee tattarinsuolle huomen tiistaina 17.30! Muita messiin?
 
Jaah? Millä kalustolla noin niin kuin tarkemmin ottaen?

Itsehän olen sattumalta myöskin saapumassa paikalle, tosin jo aiemmin (klo 15 jälkeen).

eiköhän se ole noitten vuokravehkeil raket 120 millä ajetaan.
 
Jos siellä jotain vuokratoimintaa on tarjolla niin semmoisella kalustolla olisi tarkoitus harjoitella tuota ajamista, samapase millä, kunhan jotain bentziininkatkua autoista tulee=)

Mutta jossa siellä on rata varattu jostain syystä joka selvinnyy huomenna viimeistään niin sitten jäi haavekokeiluksi=) Ajelin raket85:lla kerran tuolla sillon ns. avajaisissa, jokunen tovi siitäkin=)
 
Muistaakseni kyllä kirjottelin tänne jo aamulla, mutta näköjään en..

Tattiksella käytiin tosiaan, pari settiä alipainosella autolla ja siinäpä se :D
 
Muistaakseni kyllä kirjottelin tänne jo aamulla, mutta näköjään en..

Teknisten ongelmien vuoksi kaikki eiliset (ja ilmeisesti aamuisetkin) kommentit ovat pyyhkiytyneet pois. Ylläpitopuolelta löytyy lisätietoja.

Ja kaikki kolme autoahan olivat alipainoisia, mutta kyllä 57.4 on kivenkova aika joka tapauksessa! :thumbup:
 
Maanantaina käytiin kaverin kanssa pitkästä aikaa ajamassa Raket 120:lla, ja meinasi jäädä viimeiseksi harjoittelukseni. Jarruvaijerin jarrupolkimeen kiinnittävä pultti lähti omille teilleen radan nopeimmassa kohdassa ennen tiukkaa mutkaa. Reilun viiden metrin matka karkean hiekan poikki rengasvalliin sujui joutuisasti kaasua painamattakin. Sitten olinkin minä alla ja kartti päällä. Potkaisin sen sivummalle melko rivakasti. Selvisin alaselän ja polven ruhjeella sekä kahden päivän sairaslomalla. Tuuria oli.
 
Teknisten ongelmien vuoksi kaikki eiliset (ja ilmeisesti aamuisetkin) kommentit ovat pyyhkiytyneet pois. Ylläpitopuolelta löytyy lisätietoja.

Ja kaikki kolme autoahan olivat alipainoisia, mutta kyllä 57.4 on kivenkova aika joka tapauksessa! :thumbup:

Kuka sen 56,9 sitten ajoi, kun näkyi parhaimpana aikana mittarissa mun ajon jälkeen? Oikeestaan se olikin tavote että edes vähän paranee aika ekan setin jälkeen=) Kiva ois ollu kyllä koittaa painoilla ja nähdä ero, vaikka autoissakin niitä voi aina olla. Mutta kyllä tossa oli tunne ettei kahen setin jälkeen vielä oppinu rataa kunnolla. Monia mutkia joihin pitää jarruttaa myöhempään kuin normaalisti siinä tilanteessa kuvittelisi ja sitä kautta kaasulla tuoda ulos pyöreesti. Nyt se oli vähän hakemista ja ruuhkaa siinä samassa. Hauskaa tosin oli joka kierros ja muutaman nopeenki sai, toisin kuin sillä DD2:lla ajaneet =)
 
Kuka sen 56,9 sitten ajoi, kun näkyi parhaimpana aikana mittarissa mun ajon jälkeen?

Oiskohan ollut Waltter. Itsehän ajoin 56.6 ilman painoja ja 57.4 painojen kanssa.

Kiva ois ollu kyllä koittaa painoilla ja nähdä ero, vaikka autoissakin niitä voi aina olla.

Veikon Raketeissa ei pitäisi olla keskenään mitään suurempaa eroa. Painojen kanssa olisit ajanut jonkun 58 sekunnin alaosiin sijoittuvan ajan; ainakin näin arvioisin. Ja muistetaan, että luokan rataennätys on vain 57.8... ;)

Hauskaa tosin oli joka kierros ja muutaman nopeenki sai, toisin kuin sillä DD2:lla ajaneet =)

Hauskaa oli joo. :thumbup: Kyllä sillä DD2:llakin sai joitain nopeita kierroksia, vaikka ruuhkaa oli ihan hyvin. Raketilla kumminkin helpompaa puhtaiden kierrosten saaminen, kun ei ollut niin ylivoimainen vauhti.
 
Oiskohan ollut Waltter. Itsehän ajoin 56.6 ilman painoja ja 57.4 painojen kanssa.

Omasta mielestä se sanoi ettei alittanu 57 aikaa (kenkien takia) :D plus ajoi vissii painoillakin jonkun vedon, eipä sillä ajalla kyllä mitään väliä, kunhan jotain suuntaa antavaa. Veiko vaan sanoi ku kysyin et mites tosta näkee omat ajat..
 
Tattiksella käytiin tosiaan, pari settiä alipainosella autolla ja siinäpä se :D

Siellä on näköjään sitten uusittu kalusto? 3-4s oli ajat hitaampia pari vuotta sitten tattiksen raket 120:sillä..
 
Ylös