Kesäsää 2010

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ria
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Täällä vaan ei. Muutama kova sadekuuro iltapäivällä ja tuulen tohinata nyt illalla. Salamat ja ukkoset puuttuvat tyystin, vaikka kovin eilen varoiteltiin.

Mutta jos jossain päin Suomea on hellettä, niin jo on heti täälläkin.

Jostain kumman syystä tuo viimeinen virke huvitti! :ahem:
 
Täällä ei ukkosesta ole ollut mitään kuulumisia sitten viime yön. Kunnon rajuilma tekis nyt niin gutaa.
 
Kajaanissa ei kuulemma pahempia ole sattunut. Tuulta ja ukkosta kyllä, mutta suihkuvirtauksista ei ainakaan tällä haavaa ollut tietoa.

Ilmatieteenlaitoksen sadetutkan perusteella, menis pahin hässäkkä tuonne Kuusamon tienoille.

Jotain sentään! :rolleyes:

Myrsky tekee tuhojaan – Kainuussa 12 000 taloutta yhä ilman sähköjä

Voimakas ukkosmyrsky on kaatanut paljon puita ympäri Kainuuta. Muutamia teitä on poikki kaatuneiden puiden takia.

Puoli kymmenen aikaan Kainuussa oli sähköttä vajaat 12 000 kotitaloutta.

Kahdeksan maissa ilman sähköjä oli jopa yli 15 000.

E.Onin verkkoalueella sähkökatkot ovat koskeneet noin 20 000 asiakasta. Korjaustyöt ovat käynnissä ja vikojen laajuutta selvitetään. Ympäri verkkoaluetta on tiedossa useita paikkoja. joissa on kaatunut puita johdoille. Arvion mukaan vikojen korjaukset kestävät useita päiviä.

Huomenna torstaina vikoja paikannetaan ja sähköverkkoa tarkastetaan helikopterilennoilla, mikäli sää sallii lennot.

Myös vedet ovat poikki osassa kotitalouksia laajojen sähkökatkosten vuoksi.

Kajaanissa useat kadut tulvivat voimakkaasti, kun viemärit eivät ehtineet vetää sataneita vesiä.
Hyrynsalmella oli kuulemma kiivainta salamointia, mutta kyllä täälläkin Kajjaanissa oli melkoista rytinää. :eek!:
 
Jotain sentään! :rolleyes:

Hyrynsalmella oli kuulemma kiivainta salamointia, mutta kyllä täälläkin Kajjaanissa oli melkoista rytinää. :eek!:

No ainakin Kuurna/Kättö akselilla on ollut rauhallista. Vaan äitipä varmaan jotain salkkareita siellä vaan kattelut.

Vähän tuo jotain jyrisi...ei täällä mitään...
:D
 
Muutamana aikaisempana yönä Iisveen pinta ollut rasvatyyni ja on ollut upeaa katsella terassilta järvelle.

Nyt möyryää vaahtopäänä ja aallot lyövät rantaan kohisten.
 
Tulisipa taas kunnon ukkonen päälle ja rankkasade. Se on nättiä katsoa kun luonto näyttää voimiaan pienelle ihmiselle.

Sama fiilis, jonka saa kun katsoo pauhaavaa merta valkopäineen itsekseen kalliolta. Tajuaa miten olematon paska ihminen on ja silti sitä vaan kukkoillaan. Mitään opita uppoamattomista Titaniceistä, vaan hakataan vaan monitoimikoneilla sademetsät ja kukkoillaan pintaliitopaikoissa.
 
Tuorein säähavainto: 5.8.2010 4:40 Suomen aikaa
Lämpötila 16,3 °C; kosteus 81 %; kastepiste 13,0 °C; etelätuulta 4 m/s; puuska 8 m/s;
paine 1004,7 hPa; pilvistä (8/8); näkyvyys yli 20 km.
Poikkeuksellisen 'viileä' ilmavirtaus ikkunasta tuntui mukavalta herättäjältä. :ahem:

Päivemmällä on kuitenkin tiedossa lämpimämpää ja ukkosiakin.
 
Ei helvetti, tää kesähän menee jo koomiseksi näiden säiden kanssa.

Superhellettä pukkaa taas - "hyvin lämmintä ilmamassaa"
Foreca: Jopa 39 astetta
05.08.2010 06:56, päivitetty 05.08. 10:13


Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan rajut ukkosmyrskyt ovat todennäköisesti ohi tältä viikolta.

Viikonlopuksi Suomeen saapuu kaakosta hyvin lämmintä ilmamassaa, mikä saattaa lisätä ukkosmyrskyn mahdollisuutta sunnuntaina ja maanantaina.

Lämmin ilmamassa puskee viikonlopuksi helleaallon. Lämpötilan ennustetaan nousevan maan etelä- ja itäosissa selvästi yli 30 asteen.

Foreca ennustaa esimerkiksi Savitaipaleelle huimaa 39 asteen lämpötilaa sunnuntai-iltapäiväksi. Se tarkoittaisi jälleen uutta kaikkien aikojen ennätystä. Tähänastinen ennätys on 37,2 astetta.

Lapissa sää pysyy koleana ja lämpötila jää alle 15 asteen.

Trombi vai syöksyvirtaus?

Uuraisten keskiviikkoinen rajuilma oli todennäköisesti syöksyvirtaus.

- Ilmakuvista näkyy, että puut ovat kaatuneet samansuuntaisesti. Trombissa puut kaatuvat yleensä sikin sokin, kertoi päivystävä meteorologi Paavo Korpela Ilmatieteen laitokselta.

Pirkanmaa-Kainuu-linja oli salamoita täynnä. Ukonilma oli poikkeuksellisen raju Uuraisilla ja Kivijärvellä, mikä tarkoittaa yli 80 salamaa sadalla neliökilometrillä.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2232832
http://foreca.fi/Finland/Savitaipale?details=20100808
 
Tuorein säähavainto: 5.8.2010 15:40 Suomen aikaa
Lämpötila 21,6 °C; kosteus 54 %; kastepiste 11,9 °C; länsituulta 6 m/s; puuska 8 m/s;
paine 1012,1 hPa; pilvisyys: selkeää (0/8); näkyvyys yli 20 km.
Pitää käydä ajelemassa maallamaalla ja katsoa näkyykö siellä eilisen myräkän jälkiä. :o
 
Voi, on niin kaunis sää... Olin juuri lenkillä koirieni kanssa, vastaamme tuli mies metsäpolulla ja sanoi että on nähnyt minut usein koirieni kanssa ja on monesti halunnut jo sanoa muttei ole kehdannut että näytän ihan Tuhkimolta! Herttainen mies... Loppu lenkki menikin sitten hymyillessä.
 
Haa

Voi, on niin kaunis sää... Olin juuri lenkillä koirieni kanssa, vastaamme tuli mies metsäpolulla ja sanoi että on nähnyt minut usein koirieni kanssa ja on monesti halunnut jo sanoa muttei ole kehdannut että näytän ihan Tuhkimolta! Herttainen mies... Loppu lenkki menikin sitten hymyillessä.

Kuten sanottua: Huikeeta!

Cinderella-Blue-Dress-4-sm.jpg
 
Kalevankisasää!

Tuorein säähavainto: 6.8.2010 4:30 Suomen aikaa
Lämpötila 11,0 °C; kosteus 96 %; kastepiste 10,4 °C; tyyntä; puuska 1 m/s;
paine 1018,4 hPa; pilvisyys: selkeää (0/8); näkyvyys yli 20 km
Tästä se lähtee. Onneksi sää suosii ja vähän reipastaa! :ahem:
 
Ylös