Kevätsää 2015

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ria
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tuorein säähavainto: 25.5.2015 7:30 Suomen aikaa
Lämpötila 9,3 °C
Kosteus 50 %
Kastepiste -0,7 °C
Lounaistuulta 3 m/s
Puuska 6 m/s
Paine 1010,2 hPa
Tunnin sadekertymä 0,0 mm (7:00)
Lumensyvyys 4 cm
Pilvisyys: selkeää (0/8)
Näkyvyys yli 20 km
Nyt on kyllä mittarit sekaisin. Lunta ei ole ollut moneen viikkoon ja tuo lukema on ollut nollana pitkään.
 
Toivottavasti ei ollu yöllä hallaa, varsin kylmää nimittäin oli. Mustikat kukki ilosesti, toivottavasti kukkii vieläkin. Tän päivänen sää vaikuttaa varsin hyvältä, tosin ehkä tässä kohti vuotta toivoisin jo vähän enempää lämpöä kun vähän reilu 15 astetta.
 
Toivottavasti ei ollu yöllä hallaa, varsin kylmää nimittäin oli. Mustikat kukki ilosesti, toivottavasti kukkii vieläkin. Tän päivänen sää vaikuttaa varsin hyvältä, tosin ehkä tässä kohti vuotta toivoisin jo vähän enempää lämpöä kun vähän reilu 15 astetta.
Kukinnan perusteella näyttäisi mustikkaa tulevan täällä päin "ihan kivasti".
 
Yli 20 astetta :ahem: . Ehkä se kesä vielä tulee tänäkin vuonna.
 
Yli 20 astetta :ahem: . Ehkä se kesä vielä tulee tänäkin vuonna.
Alle kuukausi ja lähdetään kohti talven synkkyyttä. Ei passaa viedä pitkiä kalsareita komeroon. Tuulen viimassa ollutkin viime päivinä jo syksyn tuntua.
 
Ennen juhannusta ei tarkene laittaa pitkiksiä talvisäilöön ja juhannuksen jälkeen ei enää kannata.
 
Kesähän se.


Vesien lämmötkin jo kesälukemissa:
http://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/Lampotila/Lampotila.htm

Talviturkki eilen heitetty. Nyt nokka vuotaa. :tongue:
Enkä ollu veessä minuuttiakaan. Oluella oli tapahtuneeseen vahvasti osuutta.

Laiturilta hyppäsin koivet eellä, vesi sen verta korkealla että pohjaan ei ees jalat osuneet.

Saattaa olla että toista kertaa ei uskallakaan, tänä kesänä. Kylmäähän se aina on.
 
Viimeksi muokattu:
Säätieteilijät ei oo viime viikkoina tienny juuri mitään.
 
img104587-image460-links1.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Noissa kahdessa kuvassa ilmeneekin hyvin syy, miksi ennusteet menevät päin vittua:

- Nystenillä on Suomen päällä kaksi lämpötilaa
- Nahkapojalla on jo viisi lämpötilaa
- Mette A:lla on jo pelkästään Pohjois-Suomen kohdalla kolmetoista lukemaa!!!

Homma on mennyt hifistelyksi, ei toimi!

Näytä liitetiedosto 21252
 
Tänään on taas nuorisopuistomiittibiletyskeli. :ahem:
 
Wikilainaus:
Nuoruus on ikäkausi, joka on – kuten ikäkaudet yleensäkin – vaikea määritellä. Joskus nuoruuden katsotaan alkavan jo murrosiän alussa, joskus vasta sen päättyessä. Suomalaisen Lääkäriseura Duodecimin konsensuslausuman mukaan nuoruusikä ajoitetaan yleisesti ikävuosiin 13–22. Murrosikäisiä on sanottu myös varhaisnuoriksi. Nuoruuden loppua on sijoitettu milloin 21:n, milloin 24:n vuoden ikään. Määritelmä on määritellä se ihmisen toiseksi kaksitoistavuotiskaudeksi. Eli näin nuoruus alkaisi 13-vuotiaasta ja päättyisi 24-vuotiaana. Noin 20–35-vuotiaita kutsutaan joskus nuoriksi aikuisiksi.
 
Ylös