Eli mielestäsi koska Ferrari pelasi tallina Kimille voiton (mistä itse en ole edes varma, onko tästä mitään todisteita sillä Kimi kävi Massan jälkeen varikolla ja ihan hyvin saattoi ajamalla ohittaa Massan, tietysti Massa ei sen jälkeen edes yrittänyt ohittaa Kimiä), kuten mikä tahansa muukin talli olisi tehnyt silloin ja aina, tarkoittaa että Kimin mestaruuden voi laskea onnen piikkiin.
Sen verran kommentoin että selvästihän Massa ja Ferrari pelasi sen voiton Brasiliassa 07 Kimille (kuten mikä tahansa järkevä talli ollisi tehnyt):
1) Massa blokkaa lähdössä Hamiltonin ja auttaa Kimin toiseksi
2) Massa tuli kierrosta aikaisemmin ekalle pit stopille kuin Kimi, toisella pit stopilla eroa oli kolme kierrosta Kimin eduksi eli a) Kimi tankattiin painavammaksi kuin Massa jotta saadaan tarvittavat kierrokset Massan ohittamiseen radalla tai b) Massa otettiin ennen aikojaan sisään, jotta Kimi saa edun kevyellä autolla. c) tuskin kukaan kuvittelee että Massa ei tiennyt mikä rooli hänellä kisassa oli, vaan ajoi tosissaan voitosta

3) jos kuskit olisivat taistelleet tosiaan vastaan tosissaan, olisi jompi kumpi saattanut tehdä virheen, mikä olisi nostanut Alonson sijan ylemmäs ja mestariksi.
4) F1 Racing lehdessä tänä keväänä Massalta kysyttiin kauden 2008 Kiinan GP:n tilanteesta kun Kimi päästi Massan ohi. Tähän Massa totesi (tarkkaa sanamuotoa en muista) että "onhan se yhteistyö pelannut ennenkin hyvin, kuten Brasiliassa 2007 nähtiin" tai muuta siihen suuntaan.
eli tossa mun mielipide tohon Brasilian kisaan.
Mut takaisin asiaan, toivon tosiaan että Massa osoittautuu Alonsoa nopeammaksi, jos Fernando sinne Ferrarille menee. Saattaa tosin olla aika räjähdysherkkä tilanne silloin. Jos tähän mennään,veikkaan että tilanne päättyy samalla tavalla kuin McLarenilla, Alonso eristäytyy omiin oloihinsa, kun toinen kuski kerää sympatiat tallissa. Massahan on tunnetusti pidetty kaveri Ferrarilla.