Kimi Räikkönen - Aikansa paras?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mjk
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Hei ensimmäinen viestini moi.
Muuten tuli tässä Kimin paluusta siirtymisestä mieleen että kun Keke siirtyi kaudella 1982 Williams talliin ja voitti maailmanmestaruuden niin ja kun kaudella 2012 Kimi siirtyy Williams talliin niin sen logiikan mukaan pitäisi Kimin voittaa maailmanmestaruuden ja kun Williams tallissa tapahtuu suuria henkilökunta muutoksia niin voi olla se mahdollista.

Ja kun Williams jakaa jatkossa ylivertoa osaamistaan HRT:n kanssa, niin mestaruuskamppailu käydään vielä Räikkösen ja Karting Keijon välillä! :thumbup::rolleyes:
 
Näin tulee käymään jos Räikkönen palaa F1:siin.
Kauden toinen kisa, Sepang: jos Kimi ei siellä lyö Maldonadoa aika-ajossa, olen todella pettynyt. Joko siksi, että Kimi ei aja F1-sarjassa tai siksi, että Kimi on surkea. Albert Parkissa sopii vielä hävitä niukasti, kun ratakin on sellainen tympeä syherö :ahem:

Edit:
Koskaan ei kannata antaa liian kovia odotuksia kuten olemme huomanneet.

En minä tuolia alta potkaise, jos odotukset Kimin suhteen ei täyty. En minä sitä tarkoittanut! :D

Vähän erilaista pettymystä tarkoitan. Jos Kimi ei pärjää kisasta yksi alkaen Maldonadolle, se muuttaa radikaalisti käsitystäni Kimin taidoista. En enää pitäisi Kimiä minään erikoisen lahjakkaana, jos ei palatessaan leipälajinsa pariin ole talvitestien jälkeen iskussa. Sen ymmärrän, jos tallikaverina on joku huippukuski, että takkiin tulee (Schumi vs Nico). Maldonado ei yllä edes kakkoskoriin, joten kovempaa pitää mennä vaikka vähän ruosteessa vielä olisikin.
 
Viimeksi muokattu:
Kun Kimi palaa takaisin niin lasketaanko häntä enää aikansa parhaaksi.

Otsikko on kysymysmerkin kera - ja aiheesta. Kimi lienee ainoa ihminen maailmassa, jota voisin sanoa fanittavani. Silti, en pidä Kimiä aikansa parhaana. Potentiaalia ehkä olisikin, mutta se ei oikein ole realisoitunut tuloksiksi. McLarenilla Kimi näytti huiman nopealta, mutta huolimatta MM-tittelistä, Ferrari-pesti vähän haalisti kiiltoa.

Ehkä Kimi onkin 2010-luvun paras? Sitä jännätessä... :alppu:
 
Jos Räikkönen ajaa kaudella 2013 Vettelin tallikaverina niin muuttuko Vettel sitten pää pahiksesi kuten Alonso tai esim Schumi ennenvanhaan täällä foorumissa.
 
Minä uskon, ensinnäkin jos Kimi palaa ja Williamsille - niin hän on tekemässä paluuta tosimielellä. Pöydän ei tarvitse olla valmiiksi katettu mutta itselleen hän edellyttää luottamusta ja tukea. Hän haluaa tulla tallissa kuulluksi.

Ja jos Kimi tulee kuulluksi, tekninen väki osaa asiansa ja vaikka auto olisi williams - niin Kimi kyllä saa sen kulkemaan. Ei ilman työtä, ei yks'kaks - mutta saa. Uskon, että Kimi on taas nopeasti maineensa veroinen ja radan väripilkku jos vaikka ei voitoista ajaisikaan.
 
Siinä olisi ennennäkemätöntä kinaa Suomen ja saksan mediossa mutta onneksi Kimiä ei paskan verran kiinnostaisi.
 
Viimeksi muokattu:
Jos Räikkönen ajaa kaudella 2013 Vettelin tallikaverina niin muuttuko Vettel sitten pää pahiksesi kuten Alonso tai esim Schumi ennenvanhaan täällä foorumissa.

Ei.

Hieman outo kysymys, eihän Alonso tai Schumi ole muuttunut pääpahiksiksi ajettuaan Kimi tallikaverina.

Mutta siis ei. Schumilla ja Alonsolla on sellaisia ominaisuuksia jotka nostavat heidät pahiksiksi ihan yksinäänkin. Vetteliltä nämä ominaisuudet näyttävät puuttuvan.
 
Alonso fanin kateraa tilitystä ? .

Pitäisikö teidän koittaa Ferrarin tarjota Kimille sopparia ettei tule pilaamaan Alonson kisoja ? Yksi auto tulisi lisää mistä pitäisi ohi päästä ihan ajamalla ;) Onhan se mahdollista et tarjoatte Kimille x määrän rahaa ettei tule takaisin. Mut jos tarpeaksi ei massia löydy Kimi tulee ihan kiusallaan ajeleen ja pyöritteleen Ferraria !
 
Kauden toinen kisa, Sepang: jos Kimi ei siellä lyö Maldonadoa aika-ajossa, olen todella pettynyt. Joko siksi, että Kimi ei aja F1-sarjassa tai siksi, että Kimi on surkea. Albert Parkissa sopii vielä hävitä niukasti, kun ratakin on sellainen tympeä syherö :ahem:

Ei hätää !! Tiedän et tallikaveri jää heti ekassa kisassa taakse
 
Erittäin jännittävää!!! Hermot menee tähän odotteluun.

Eläpä muuta virka !! Töitä ei olisi ni laittasin itseni omatekoiseen koomaan viikon ajaksi ! Heräisin sit katseleen viikon päästä missä mahdetaan mennä. Viikon kuluttua saatamme olla jo viisaampia !
 
Give him time...

Eikö Vettelilläkin ole ollut jo vähän kukonpojan elkeitä esim. viime kaudella? Tällä kaudella kaikki on mennyt liian putkeen joten kaikki rakastaa ja halailee=ei kitkaa sekä Webber ollut sysipaska verrattuna häneen. Ei pääse luonne esille.

Sumi oli kyllä nuorempana luonteeltaan ihan omaa luokkaansa..Kunnon hirmuhallitsija. Kimin luonnetta arvostan ihan perkeleesti. Jos tekee paluun niin kova jätkä jokatapauksessa pärjäsi tai ei.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös