Kimin paskallakäyntiletkautus ja kollektiivinen onni

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja formulastara
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

formulastara

Well-known member
Liittynyt
30.3.1999
Viestit
5691
Sijainti
hki finland
POLLI(miten se tehdään??) Eli äänestetään puolesta ja vastaan

1. Kimin letkautus lisää kollektiivista onnea

2. Kimin letkautus vähentää kollektiivista onnea


Asiaa voisi tarkastella vaikkapa kollektiivisen onnen näkökulmasta. Lisääkö vai vähentääkö Kimin letkautus ihmisten onnellisuutta globaalisti?

Kyllä minä väitän, että suurin osa pitää koko juttua "vähän hupsuna" ja hymyilee sille. Tästä on tullut jo todistetta pikkasen, kun joku oli käynyt ulkomaisilla foorumeilla katsastelemassa ihmisten mielialoja tapauksen suhteen.

Joten? Jos uskomme perhosvaikutukseen, niin Kimin paskallakäyntiletkautus saattaa jopa estää tappoja, murhia ja sotia :)

Mutta katsotaan miten käy. Äänestä ja vaikuta!
 
Nykymaailmassa ei olla mihinkään tyytyväisiä. Aina purnataan miksi Kimi ei sano mitään?. Sitten kun se sanoo on sekin väärin...
 
Osaa sentään kääntää rattia. Muutenhan kaikki olisi menetetty..
 
Kyllä oikeasti ottaa elämän vähän liian tosissaan jos tuosta järkyttyi.

Ja lääkärissäkäynti ripulissa se se vasta hankalaa on, jos ei wc käynnistä voi puhua ilman mielialalääkitystä tai järkytystä mitään. :doubtful:
 
Onkos kellään tietoa miten britti lehdissä tämä letkautus on saanut näkyvyyttä. Suomessa jo toista päivää suuret otsikot tapahtuneesta. :thumbfh:
 
Goula sanoi:
Onkos kellään tietoa miten britti lehdissä tämä letkautus on saanut näkyvyyttä. Suomessa jo toista päivää suuret otsikot tapahtuneesta. :thumbfh:
PeeVee79 kirjoitti Brasilian GP -topicissa näin:

"Äsken lueskelin englanninkielisiä autourheilufoorumeita, eikä yhdestäkään pistänyt silmään mitään pahaa sanottavaa Kimin sontimisesta. Päinvastoin, monet olivat positiivisesti yllättyneitä hyvästä heitosta ja kuinka Räikköseltäkin löytyy huumoria."

Itse annan ääneni tolle että Kimin kommentti lisäsi onnea. Eli sai suuremman osan ihmisistä hymyilemään kuin suutuksiin. Se suuttumus on täällä suomalaisilla foorumeilla..
 
En ole nähnyt kyllä missään suomalaisillakaan foorumeilla tuosta jotain pahaa sanottavaa. Kunhan joku katkera Iltapaskan toimittaja vetäny taas herneet nenään.:thumbfh:
 
Mun saksa on kyllä aika ruosteessa, mutta olin ymmärtävinäni närkästystä Bildin jutussa, joka käsitteli tuota Kimin paskalla istumista Schumin palkitsemisen aikana. Käykääpäs saksankielentaitoset lukasemassa Bildin kotisivuilta ko. juttu.

Mutta edelleen, paljon melua tyhjästä, vaikka tuo vähän ajattelematon juttu olikin.
 
Olkoonkin että heitto oli mielestäni kaikesta hauskuudesta kaukana, en kovin paljon jaksa ymmärtää niitä jotka tuosta köyttä alkoivat sitomaan :thumbfh: :nope:
 
Hauskinta tässä asiassa oli lopulta sen seuraukset, eli tällaiset iltapäivälehtien analyysit, jotka on vieläpä teetetty hyvin asiantuntevilla ja arvovaltaisilla tahoilla:

Iltalehti.fi sanoi:
Yleisradion eläkkeellä oleva Lontoon-kirjeenvaihtaja Erkki Toivanen pitää Räikkösen kakkakommenttia "aivan käsittämättömänä".

- Tuollaista ei mennä sanomaan. Se on hyvin typerää ja tyhmää. Jos hän halusi ilmaista suuttumuksensa Schumacherista, olisi sen voinut tehdä hienotunteisemminkin, Toivanen toteaa.
:D
 
Goula sanoi:
Onkos kellään tietoa miten britti lehdissä tämä letkautus on saanut näkyvyyttä. Suomessa jo toista päivää suuret otsikot tapahtuneesta. :thumbfh:
On se sielläkin tabloideissa saanut näkyvyyttä, ITV kuulemma 'hukkui valituksiin'. Syynä lienee ollut enemmän sana paska kuin mikään muu.
 
Bowser sanoi:
Hauskinta tässä asiassa oli lopulta sen seuraukset, eli tällaiset iltapäivälehtien analyysit, jotka on vieläpä teetetty hyvin asiantuntevilla ja arvovaltaisilla tahoilla:


:D
Mitä väliä on jonkun homppelin mielipiteellä jostain Kimin lausunnosta?
Vai menikö sillä oma fantasia hukkaan kun oli exittiä tulossa? Fucking arsehole!!!!!!!!!!
 
Niinkuin vanha kansa sanoo..

"kaikki on hyvin siihen asti kun pystyy vääntään lämpimän kakan"
 
Minä olen nauranut tuota Kimin juttua jo monta kertaa. Kaveri englannista raportoi, että Kimin kommentti aiheutti suomalais-brittiläisessä kisakatsomossa totaalisen repeämisen kaikkien kansalaisuuksien edustajissa.
 
Tietysti Kimi olisi voinut valita sanansa vähän tarkemmin.. Mutta jotenkin kuitenkin huvittaa se miten Kimi on median hampaissa joka kerta. Aikanaan Kimiä moitittiin siitä kun se ei sanonut mitään ja nyt kun se sanoo niin sekään ei kelpaa. Mikään ei siis kelpaa :D Ja Montoyan toilailut on menneet aina suurinpiirtein villaisella, vain että persoonia tarvitaan formuloihin.. Miksi ei Kimi saisi olla persoona? ;) Itsekin löysin aikanaan Montoyasta videon netistä kun kameramiehen kamera osui Montyn päähän.. sen seitsemän kertaa ainakin tuli "F***ing idiot, you f**ing idiot" ja Montoya raivosi kuin viimeistä päivää, ties mihin tilanne olisi mennyt ilman Connieta. Tästä en ole koskaan löytänyt mitään uutisartikkelia mutta heti jos Kimi tekee jotain niin kyllä sitten revitetään. Aikanaan Coulthard puhui palleistaan lehdistötilaisuudessa "Nykyään sukupuolielimeni ovat normaalia painavammat" eikä tästäkään ole koskaan tarttunut silmään mitään. Medialta toivoisi siis hieman tasapuolisuutta :)
 
Eikös toi Davidin pallijuttu saanut jonkin verran julkisuutta? Oli sekin aikamoinen tunnustus... :o
 
Ylös