Koetko ymmärtäväsi Portugalin tukipaketin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jaska
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Ymmärrän Portugalin tukipaketin


  • Äänestäjiä yhteensä
    36
Diiba daabaa. :thumbup:

Iberian niemimaalla on hääränneet myös keltit (pohjoismaalaisia), roomalaiset ja maurit. Ja varmaan maan talouskriisistä voidaan syyttää myös neandertalin ihmisiä. (ei kuitenkaan Lipposta!)

Daabaa diibaa. :thumbup:
 
Viimeksi muokattu:
Niihin lainaehtoihin olisi voinut lisätä, että Portugalin on pyydettävä julkisesti anteeksi sitä, että käyttivät Suomen lippua omanaan silloin 600 vuotta sitten. Ja luvattava etteivät hölmöile enää!
 
Eivät ilmeisesti hääränneet tarpeeksi kauaa.
Tai sitten hääräilivät siellä liian pitkään.
Archie
Niihin lainaehtoihin olisi voinut lisätä, että Portugalin on pyydettävä julkisesti anteeksi sitä, että käyttivät Suomen lippua omanaan silloin 600 vuotta sitten. Ja luvattava etteivät hölmöile enää!
Niin ne svois luvata, etteivät valloita ja raiskaa enää puolta maapalloa.
 
Joo...filmaamisen lopettaminen futiksessa onkin jo ylipääsemätön este. :thumbup:
Siinä ei paljoa talouskriisit tunnu kun kyse on kuninkas potkupallosta ja siihen sisäistetystä näyttelemisestä.

Ei opituista tavoista niin vaan luovuta.
 
Heh...tilastoja pitää osata tulkita oikein. :thumbup:
Suomen kuuluu jatkossakin tukea taloudellisesti ahdinkoon joutuneita EU-maita.
Vastausvaihtoehtoja oli yhteensä 6:uusi. Ja ilmeisen monet edustajat laittoivat hyväksynnälleen "omia ehtoja" ja valitsivat vaihtoehdoiksi joko jokseenkin samaa mieltä tai jokseenkin eri mieltä. Täysin samaa mieltä olevia oli kaikista muista puolueesta paitsi RKP:stä hyvin vähän.

Nähtävästi noista 135 "vastaan äänestäneistä" osa on jokseenkin eri mieltä olevia joita on mm. Kokoomuksesta 39% ja SDP:stä 61% http://www.kansanmuisti.fi/opinions/yle2011/0/
 
No vitun vittu. "Suomen kuuluu jatkossakin tukea taloudellisesti ahdinkoon joutuneita EU-maita." se oli.
 
Tällaisen löysin erään keskustelun perusteella.. Äkkiä katsellen, en huomannut, että täällä olisi mainittu aiheesta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Maastricht_Treaty
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2008:115:0047:0199:EN:PDF

Article 125
(ex Article 103 TEC)
1. The Union shall not be liable for or assume the commitments of central governments, regional,
local or other public authorities, other bodies governed by public law, or public undertakings of any
Member State, without prejudice to mutual financial guarantees for the joint execution of a specific
project. A Member State shall not be liable for or assume the commitments of central governments,
regional, local or other public authorities, other bodies governed by public law, or public undertakings
of another Member State, without prejudice to mutual financial guarantees for the joint execution of a
specific project.
2. The Council, on a proposal from the Commission and after consulting the European
Parliament, may, as required, specify definitions for the application of the prohibitions referred to in
Articles 123 and 124 and in this Article.
 
Seppäsen Eskohan tuosta onkin jo kirjoitellut. Mutta eihän se sen puheissa ole mitään realismia, kun se on vasuri ja sen poika hyppii talojen katoilta.

No en poiminut sitä Seppäsen Eskon kommenteista, joten siinä mielessä voi unohtaa nuo kommentin kyseenalaistamisetkin.
 
Seppäsen Eskohan tuosta onkin jo kirjoitellut. Mutta eihän se sen puheissa ole mitään realismia, kun se on vasuri ja sen poika hyppii talojen katoilta.
Tossahan tuli TAAS jo olennainen eli *kommari-kortti. :nope:

Olen tainut nähdä viittauksia asiaan jossain iltapäivä, hesari tai talouselämä -lehden keskusteluissa. ;)
 
Ylös