Lätkän junnujen MM-kisat. Vapaan seuranta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Antsa Rieppo

Well-known member
Liittynyt
1.1.2015
Viestit
46299
Sijainti
Purukiellossa
Joukkue on lyöty lukkoon ja esim. KalPan Eetu Luostarinen ja Jypin Jerry Turkulainen eivät porukkaan mahtuneet.

SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit
Ukko-Pekka Luukkonen HPK
Lassi Lehtinen Lukko
Niilo Halonen HIFK

Puolustajat
Miro Heiskanen HIFK
Robin Salo Sport
Eemeli Räsänen Kingston, OHL
Juuso Välimäki Tri-City, WHL
Olli Juolevi TPS
Urho Vaakanainen SaiPa
Henri Jokiharju Portland, WHL
Kasper Kotkansalo Boston U, NCAA

Hyökkääjät
Juho Jääskä HIFK
Janne Kuokkanen Carolina, NHL
Otto Koivula Ilves
Kristian Vesalainen HPK
Joona Koppanen Ilves
Eetu Tuulola HPK
Eeli Tolvanen Jokerit, KHL
Markus Nurmi TPS
Aapeli Räsänen Boston C, NCAA
Joni Ikonen KalPa
Aleksi Heponiemi Swift C, WHL
Jere Innala HPK
Rasmus Kupari Kärpät

Päävalmentaja: Jussi Ahokas

Alkusarjan pelit Suomelta.

JÄÄKIEKKO U20 MM-KISAT 1/2

LOHKO A, BUFFALO

26.12. Suomi - Kanada 23.00 TV2

27.12. Tanska - USA 03.00

28.12. Slovakia - Kanada 02.00

Suomi - Tanska 19.00 TV2

29.12. USA - Slovakia 03.00

Kanada - USA 22.00 TV2

30.12. Suomi - Slovakia 23.00 TV2

31.12. Tanska - Kanada 03.00

Suomi - USA 23.00 TV2

01.01. Slovakia - Tanska 01.00
 
Suomella on kokonaisuutta katsoen ehkä kaikkien aikojen kovin ryhmä kasassa. Varsinkaan puolustus ei kalpene yhdellekään vastustajalle, ja hyökkäyksessäkin riittää ratkaisijoita. Maalivahtipeli on varmaankin epävarmin osa-alue. Näin siis tietysti etukäteen, pelit pitää vielä pystyä voittamaan.
 
Lisäksi on pienessä kaukalossa jo menestynyt valmentaja.
 
Jääkiekon U20-nuorten MM-tapahtumat ja sattumukset vuodenvaihteessa 2017 - 2018

Klo 23:00 tänään aloitetaan Kanada - Suomi ottelulla.

Veikkaan, notta Suomi ja Ruotsi pelaavat loppuottelussa, jonka Suomi voittaa.
 
Tshekki johtaa venäläisiä 3-2. Venäjän joukkue ei ole tänä vuonna ehkä ihan niin kova kuin yleensä. Suomelle ei pitäisi tulla B-lohkosta mitään murharyhmää vastaan puolivälieriin.
 
4-2. Tshekeillä taas on liikkeellä keskimääräistä kovempi joukkue, mutta se ei mielestäni tule riittämään taas puolivälierää pitemmälle jos Kanada, USA tai Suomi tulee vastaan kuten tod. näk. tulee.
 
Tsekki-Venäjän kolmas erä alkaa kohta, sitä voi katsoa vaikka tästä (YouTube).

Venäjällä on heille aika tyypillinen U20-jengi, eli nimilista ei etukäteen sano hirveästi mutta mahdollisuudet mennä turnauksessa pitkälle ovat aika hyvät. Tietty toisesta lohkosta tulee melkeinpä varmasti kova vastus puolivälieriin, olettaen että Ruotsi voittaa lohkon (Ruotsihan on viimeksi hävinnyt alkulohkossa vuonna 2007). Tsekillä on potentiaalinen ykköskentällinen mutta muuten joukkue on tasapaksu. Tsekkihän ei ole vuosikausiin päässyt puolivälieristä jatkoon näissä kisoissa.
 
Tsekki johti parhaimmillaan 5-2. Venäjä tuli maalin päähän ja pääsi 7 sekuntia ennen loppua ylivoimalle aloituksen tullessa siten Tsekin päähän. Tsekki voitti kuitenkin aloituksen ja johto piti. Jännä matsi heti alkuun.
 
Paha tosta on sanoa oliko maali vai ei. No, onneksi ei tarvitse päättää sitä itse.
 
Ylös