Latvian MM-ralli 2024

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AnttiL
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Latviassa Ogi olisi ollut neljäs auto joten mahdollista myös ette sitä korvaa varsinaisesti kukaan...
 
Nimenomaan, Latviassa Katsutan oli tarkoitus ajaa nelosautona keräämättä valmistajien pisteitä, kyllä Katsuta vielä kuitenkin on Samia varmempi niitä tuomaan
 
Pajarin oli kuitenkin alunperin tarkoitus ajaa Latviassa rally1-autolla, joten voisihan siinä pieni mahdollisuus olla, että ottaisivat Pajarin kuitenkin hakemaan oppia. Kaksi rallia olisi aina parempi kuin yksittäinen näytönpaikka. Sami on kuitenkin nyt näyttänyt, että wrc2-luokassa pystyy ajamaan muille jäljet selkään.
 
Viimeksi muokattu:
Kyselin katsomoiden perään ja kuulemma digitaalinen lehti ilmestyy pian ja netin interaktiivinen kartta päivittyy. Heillä myös (paperi?)lehti jonka hinta alle kympin

Piletinvaihtopisteet on julkaistu ja shakedownia ennenkin saa ne aamuyöllä vaihdettua kunhan muistaa sen tehdä. Liput siis netistä ostettuna pdf-muodossa ja sillä ei pääse sisään siis ilman vaihtoa

Portit ekalle EK:lle avaa kello 15. Periaatteessa alkuseremoniastarttiin keskustaan ehtii jos haluaa mutta käytännössä ei koska Riikan liikenne.

Muita häppeninkejä muun muassa WRC Food Festival in Tukums, Talsi, Liepāja. WRC Liepaja Beach Festival, Opening Afterparty in one of best night life places in Riga near River AOK Kvartāls.
 
Laitan matkan myynnin piakkoin kiinni eli nyt sais majoitus + liput paketteja tai pelkkää majoitusta tai pelkkiä lippuja jos joku on vailla :) tälle viikolle luvattu muuten liepajaan todella kuumaa keliä mut se ilmeisesti vähän viilenee kuitenkin ennen rallia :)
 
EP ajaa testikisan Liettuassa ennen Latviaa .
https://x.com/EsapekkaLappi/status/1807855888809840697

Neuvillen piti myös ajaa sama kilpailu, mutta Tänak taikoi testiauton uuteen uskoon Virossa, joten tästä varmasti erittäin iloinen Neuville joutui jättäytymään kisasta pois.
https://dirtfish.com/rally/wrc/hyundai-withdraws-neuvilles-latvia-warm-up-entry/
Neville tais jo hieman avautua siitä kuinka Tänak saa testiralleja mutta hän ei... Jos tilanne ois toisinpäin, niin Ottopoika olis varmasti jo avautunut isosti lehdistössä kuinka talli suosii Nevilleä hänen kustannuksellaan.
 
On kyllä erikoista että Neuville ei ole kisoille menossa. Olisihan tuossa vielä Hyacenter, mutta sehän on vasta Latvian ja Jyskälän välissä.
Neuville ollut kahdesti Jyskälässä podiumilla, v. 2013 ja heti perään v. 2023. Muutenkin kymmenkunta kertaa tainnut osallistua Jyskälään ja noitten palkintosijojen lisäksi 3x ollut top5 joukossa.

Ehkä kannattaisi joskus ajaa se testikisa soralla ennen Jyskälää, eikä selitellä medioihin et tarvii lisää testiaikaa.
 
Neuville ollut kahdesti Jyskälässä podiumilla, v. 2013 ja heti perään v. 2023. Muutenkin kymmenkunta kertaa tainnut osallistua Jyskälään ja noitten palkintosijojen lisäksi 3x ollut top5 joukossa.

Ehkä kannattaisi joskus ajaa se testikisa soralla ennen Jyskälää, eikä selitellä medioihin et tarvii lisää testiaikaa.
2017 ajoi kyllä testikisan. Hyundaita eivät saaneet koskaan säädetyksi Jyskälän kovapohjaiselle soralle ja hyppyihin ennen Lappia. Tänak taas voitti 2022 melko väkevästi hanskalla paikaten.

Kyllähän se Neuville vielä hyvin ehtisi Hyacenterin ajamaan, mutta Latviaan se ei auta enää.
 
Itse ymmärsin median perusteella, että Thierry siis itsekin haluaisi ajaa joko kisoja tai sitten testata Hyundain testialueella. Erikoista sinällään jos ei näin tehdä, kun kuitenkin mm-johtajakin.
 
Itse ymmärsin median perusteella, että Thierry siis itsekin haluaisi ajaa joko kisoja tai sitten testata Hyundain testialueella. Erikoista sinällään jos ei näin tehdä, kun kuitenkin mm-johtajakin.

Kuulostaa todella kummalliselta jos Neuville ei mitään testiä saa ennen seuraavia kisoja, mutta kyllä minäkin luottaisin enemmän Lappiin/Tänakiin nopeiden kisojen testejä silmällä pitäen, kyseinen kaksikko saa varmaan autoa kehitettyä eteenpäin mitä Neuvillen kohdalla en usko ja lisäksi Neuville on ainakin kuulopuheiden mukaan aika muuntautumiskykyinen säätöjen suhteen.
 
Lapin testihän selittyy ajotauolla ja haluavat varmistaa että on tatsi kohdillaan ennen Latviaa. Mutta on tosiaan outoa jos Hyundai ei ole käynyt koko kesänä Jämsässä testaamassa jos oikein Növillen kommentin ymmärsin.
 
Tästä Neuvillen ”kohtelusta” on viron mediassa ja paikallisessa ralliryhmässä aika paljon keskustelua ja spekulaatiota juurikin siltä kannalta kuinka talli sorsii häntä vaikka hän haluais ajaa testin. Ja sithän se luvattiinkin mutta hupsista auto on rusina
 
Lapin testihän selittyy ajotauolla ja haluavat varmistaa että on tatsi kohdillaan ennen Latviaa. Mutta on tosiaan outoa jos Hyundai ei ole käynyt koko kesänä Jämsässä testaamassa jos oikein Növillen kommentin ymmärsin.
Eihän sieltä ainakaan testivideoita ole tullut tänä kesänä. Puolan testit ajoivat Virossa eli eivät hyödyntäneet testialueen rajattomia testipäiviä. Ilmeisesti eivät myöskään ennen Latviaa (eli käytännössä enää tällä viikolla) aja Jämsässä.
 
Ylös