Loeb vs. Ogier

Liittynyt
9.11.2025
Viestit
8
Sijainti
Ylivieska
No niin, ajattelin tästä lähteä mielenkiinnosta keskustelemaan nyt kun molemmilla on se yhdeksän mestaruutta + junioreiden mestaruus päälle. Statistiikassa Loeb on edelleen edellä (osakilpailuvoitot sekä erikoiskoevoitot) ja mestaruuksien putki oli katkeamaton, mutta onko keskenäinen vertailu lopulta kovinkaan yksinkertaista ja mustavalkoista? Mitä mieltä on arvon raati?

Oma mielipide alkuun. Nostan Ogierin pykälän korkeammalle yksinkertaisesti koska mestaruuksia tuli useammalla eri merkillä ja viimeisimmät mestaruudet ei aina niinkään helpolla ja mittelöt ratkaistiin kauden lopussa sekä VW:llä ja Toyotalla kuskit ovat aina saaneet taistella keskenään ilman tallimääräyksiä. M-Sport tallissa altavastaajana oli myös huikea saavutus kaksi kertaa! Aina ei ollut tasaisesti suorittavaa tallikaveriakaan messissä. Mestaruudesta kamppailevi kuskeja on myös ollut enemmän. Selkeät dominoinnin vuodet olivat ainoastaan Volkswagenilla sen jälkeen puskettiin läpi härkäpään lailla, ainoastaan Meeken kehittämä kamala Citroën petti 2019 jolloin jopa mestarinkin oli pakko nostaa kädet ilmaan ja todeta; paska mikä paska (vai oliko se vaimo joka heitti kommentin?).

Ei ollenkaan vähätellen Loebin saavutuksiakaan, mutta kyllä hänen tittelit vaan tuli suhteellisen helpolla. Grönholmin parhaat päivät alkoivat jo olla takanapäin ja sen jälkeen vastassa oli entistä köyhemmän tallin ajattamia altavastaajia kuten Hirvonen ja Latvala jotka tykkäsivät aina säätää kaiken liikaa takavetopainotteiseksi eivätkä kyenneet muuttamaan ajotyyliä siistimmäksi (okei, Hirvonen ehkä joskus hyvinä aurinkoisina päivinä). Hopassa oli vain viisi vaihdetta ja kiesiä jouduttiin välillä korjaamaan jeesusteipillä ja nippusiteillä (konepeltikään ei aina pysynyt kiinni). Poikkeuksena vuosi 2009 jolloin meni todella tiukalle ja sekin ainoastaan sen takia kun tylsistyessään setä innostui ajamaan kilpaa itseään vastaan, huhujen mukaan tavoitteena oli se likimain mahdoton Grand Slam (kauden kaikkien osakilpailujen voitto). Onnistui nyt kuitenkin murtamaan Mikon psyykeen lopullisesti Walesissa, yksi tuhottu suomalainen sielu lisää listan jatkoksi. Lopulta nöyrtyi vielä Loebin aisapariksikin Citroënille, mikä synti ja häpeä! Toivottavasti sentään lihavan pankkitilin katsominen toi jotain lohtua, yöunet saattoi sitten olla asia erikseen.. Uran loppuvuosinakin uhkaajaksi noussut Ogier pistettiin kuriin ihan silloisen Citroënin toimitusjohtajan toimesta kun mikään muu mäkätys ei enää auttanut.

C'est la vie.
 

ettelbruck

Well-known member
Liittynyt
30.7.2000
Viestit
11300
Sijainti
Vantaa/Riihimäki/Ettelbruck
Oon joskus ennenkin kommentoinut tänne että se 2010 Portugalin maalin jälkeiset "juhlat" oli ihan käsittämätön näytelmä Faron stadionin parkkipaikalla. Ogier ei sanonut mitään, mutta ilme kertoi kaiken. Loeb ja tallin johto samoin - mutta eihän Ogierin pitänyt voittaa vaan ajaa kakkoseksi.
Kumpikin on aina osannut vaatia että tallin muut kuskit eivät saa päästä nokittelemaan - mutta tuolloin juniori päätti tehdä temput seniorille.
Loebikin muuten tänään ulkoiluttaa takavetoista Alpinea Välimeren rannalla. Varissa päätymässä yleiskisan kolmanneksi.
 

Antti82

Well-known member
Liittynyt
27.5.2005
Viestit
1421
Kumpikin on aina osannut vaatia että tallin muut kuskit eivät saa päästä nokittelemaan
Loebista en muista enää, mutta kyllä Ogier on aina ihan rehellisesti myöntänyt jos tallikaveri (tai ylipäänsä kuka tahansa) on ollut nopeampi. Näitä hetkiä ei vain ole hirvittävän paljon vuosien saatossa ollut. En tietenkään ole tallien sisäpiirissä koskaan ollut, mutta ainakaan ulospäin ei ole tullut sellaista kuvaa että talli olisi varsinaisesti suosinut Ogieria.
 
Liittynyt
9.11.2025
Viestit
8
Sijainti
Ylivieska
Oon joskus ennenkin kommentoinut tänne että se 2010 Portugalin maalin jälkeiset "juhlat" oli ihan käsittämätön näytelmä Faron stadionin parkkipaikalla. Ogier ei sanonut mitään, mutta ilme kertoi kaiken. Loeb ja tallin johto samoin - mutta eihän Ogierin pitänyt voittaa vaan ajaa kakkoseksi.
Kumpikin on aina osannut vaatia että tallin muut kuskit eivät saa päästä nokittelemaan - mutta tuolloin juniori päätti tehdä temput seniorille.
Toinen mikä jäi vahvasti mieleen niin oliko Saksan ralli 2011 kun Ogier ei meinannut totella käskyjä vaan hiillosti johdossa ollutta Loebia ja Citroenin pamppu piti lennättää paikan päälle pistämään juniori ruotuun. Loeb menetti kuitenkin ykkössijan rengasrikkoon ja Ogier lausui ne kuuluisat sanansa suorassa lähetyksessä. Sen jälkeen oli myös köyhät karkelot tallin pilttuussa.
 

jjx

Well-known member
Liittynyt
20.11.2019
Viestit
1909
Mahdoton valinta kumpi parempi. Itselle Ogierin osakkeita nostaa mestaruudet altavastaajalla Msport ja Loebin osakkeita nostaa vika Monacon voitto seniorina altavastaa autolla


Kaikki muu mitä on tapahtunut on enimmäkseen puhdasta dominointia parhaalla kalustolla ykköskuskina vailla tallikaverin tai kenenkään muun uhkaa.....
 
Viimeksi muokattu:

Captain Slow

Well-known member
Liittynyt
7.2.2013
Viestit
148
Ei ollenkaan vähätellen Loebin saavutuksiakaan, mutta kyllä hänen tittelit vaan tuli suhteellisen helpolla. Grönholmin parhaat päivät alkoivat jo olla takanapäin ja sen jälkeen vastassa oli entistä köyhemmän tallin ajattamia altavastaajia kuten Hirvonen ja Latvala jotka tykkäsivät aina säätää kaiken liikaa takavetopainotteiseksi eivätkä kyenneet muuttamaan ajotyyliä siistimmäksi (okei, Hirvonen ehkä joskus hyvinä aurinkoisina päivinä).
Hirvosesta on pakko sanoa, että on mielestäni erittäin aliarvostettu. Oli todella nopea ja tasainen suorittaja ja jos vastassa ei olisi ollut ylivoimainen yhdistelmä Loeb&Citroen, olisi Mikko moninkertainen maailmanmestari. Hirvonen laittoi Loebin oikeasti ahtaalle usealla kaudella. Toki hopea on aina ensimmäinen hävitty sija mutta ei Hirvonen ole koskaan saanut ansaitsemaansa arvostusta. Ei Suomessa eikä maailmalla.

Itse otsikon kysymykseen. Aika makuasia ja kolikonheittoa. Ehkä Ogier hienoisesti edelle koska pystynyt mestaruuksiin useilla automerkeillä ja tiimeillä.
 

DC

Helsingin UA
Liittynyt
27.10.2010
Viestit
5980
Sijainti
Suonionkatu 1 C
Hirvosesta on pakko sanoa, että on mielestäni erittäin aliarvostettu. Oli todella nopea ja tasainen suorittaja ja jos vastassa ei olisi ollut ylivoimainen yhdistelmä Loeb&Citroen, olisi Mikko moninkertainen maailmanmestari.
Se nyt ei enää liity Loebin ja Ogierin vertailuun, mutta toisaalta voi sanoa, että useana kautena siellä ei muita sitten ollutkaan kuin se Loeb & Citroen. Eli vaikka voi perustellusti sanoa, ettei Hirvonen hävinnyt kuin Loebille, jää yhtä perustellusti ilmaan kysymys, että keitä Hirvonen sitten milläkin kaudella voitti?

Itse nostan Ogierin näistä kahdesta rankskalaislegendasta saavutuksiltaan suuremmaksi ensisijaisesti mestaruuksien suuremman kilpailullisen arvon (koskee ainakin viittä mestaruutta yhdeksästä) ja toisekseen saavutusten pidemmän aikavälin ansiosta. Ja sehän ei tietenkään ole yhtään Loebiltä pois. Nämä kaksi ovat joka tapauksessa kaikkien aikojen parhaat rallikuljettajat.
 

Vämpylä

Well-known member
Liittynyt
2.10.2005
Viestit
1052
Sijainti
South Park
Loebin talentti meni mielestäni hieman "hukkaan" kun huippuvuodet ajoittui jaksolle jolloin sarja oli aneemisessa jamassa. Sehän ei tietysti hänen vikansa ole millään tavalla että monista syistä johtuen kilpailu oli heikkoa. Mestaruudet tuli yhdellä merkillä koska hänellä oli koko ajan talli jossa homma toimi, rahaa tuli ja auto kesti. Mihinkä citikalta olisi edes lähtenyt? Kaikki vaihtoehdot tuolloin olisi oikeastaan olleet vielä pöljempiä siirtoja kuin Tänakin tojotalta hyundaille veto.
Ogierille taas tuli pakkorako lähtä mestaruustallista kun volkkari vetäisi töpselin seinästä äkillisesti. Jos näin ei olisi käynyt, niin ties vaikka hänkin olisi eläköitynyt yhden tallin multimestarina.
Ogierilla ehkä vaikuttaisi napsun verran enemmän löytyvän tappajan vaistoa silloin kun pitää venyä ja ajaa verenmaku suussa. Tosin voihan olla tämä vain vaikuttaa siltä, koska kilpailun kovemman tason vuoksi olemme nähneet tätä puolta hänestä selvästi useammin kuin Loebilta.

Joka tapauksessa järjettömän kovia ukkoja molemmat, kaksi lajin parasta kiistatta.
 

cesar

Well-known member
Liittynyt
21.10.2009
Viestit
1441
Kovimmat kuskit kautta aikain. Ehkä jollain karvan marginaalilla täysin omana mielipiteenä nostaisin kuitenkin Loebin edelleen kärkeen. Kolme Jyskälän voittoa ja Bussen tasaväkinen haastaminen kertoo jostain raa'asta vauhdista ja tuntui, että Lööpillä oli taito taikoa jotain aivan käsittämättömiä pohja-aikoja/pohja-aikakimaroita jostain takataskusta, kun se ei näyttänyt edes todennäköiseltä.
 
Viimeksi muokattu:

Arskarally

Well-known member
Liittynyt
23.8.2022
Viestit
601
Kovimmat kuskit kautta aikain. Ehkä jollain karvan marginaalilla täysin omana mielipiteenä nostaisin kuitenkin Loebin edelleen kärkeen. Kolme Jyskälän voittoa ja Bussen tasaväkinen haastaminen kertoo jostain raa'asta vauhdista ja tuntui, että Lööpillä oli taito taikoa jotain aivan käsittämättömiä pohja-aikoja/pohja-aikakimaroita jostain takataskusta, kun se ei näyttänyt edes todennäköiseltä.
Joo kyllä se Loeb ihan käsittämätön kaveri oli. Suunnilleen yhtä menestyksekäs kaveri kuin Ogier mutta ilman periranskalaista kukkoilua, taisi koko uran ajan ajaa pilke silmäkulmassa 😃
 
Liittynyt
9.11.2025
Viestit
8
Sijainti
Ylivieska
Joo kyllä se Loeb ihan käsittämätön kaveri oli. Suunnilleen yhtä menestyksekäs kaveri kuin Ogier mutta ilman periranskalaista kukkoilua, taisi koko uran ajan ajaa pilke silmäkulmassa 😃
Kyllä vain, lisäksi aito herrasmies ja hyväkäytöksinen. Yhden käden sormilla voi laskea nekin kerrat kun käämit joskus paloi.

Yksi jopa hauskakin kerta kun Mikko vaihtoi rengasta pätkällä ja Loeb tuli perässä, no Mikko ei päästänyt ohitse ja Loeb joutui ajamaan pölyssä. Maalissa pamautti puskuriin Hirvosen istuessa vielä autossa ja puhisi naama punaisena hytissään 😄
 
Viimeksi muokattu:

Finnishman

Well-known member
Liittynyt
30.10.2015
Viestit
147
Makuasiahan tämä on. Oikeastaan täysin vastaava kuin esim. Kankkusen ja Mäkisen vertailu: arvostaako enemmän pärjäämistä erilaisilla autoilla ja eri automerkeillä vai dominointia yhdessä tiimissä aikakaudella, joka oli ehkä kilpailullisesti kaikkien aikojen kovin ja jolloin kuskien ja tiimien oli osallistuttava kauden jokaiseen kilpailuun.
 

BMW CSL

Well-known member
Liittynyt
9.2.2021
Viestit
401
Makuasiahan tämä on. Oikeastaan täysin vastaava kuin esim. Kankkusen ja Mäkisen vertailu: arvostaako enemmän pärjäämistä erilaisilla autoilla ja eri automerkeillä vai dominointia yhdessä tiimissä aikakaudella, joka oli ehkä kilpailullisesti kaikkien aikojen kovin ja jolloin kuskien ja tiimien oli osallistuttava kauden jokaiseen kilpailuun.
Mäkinen oli aika hukassa Subarulla vaikka merkillä oli pärjänneet McRae ja Burns. Pisimisulla Lssse Lammen testi ja kehitustyö näytteli isoa roolia. Lasse tiesi millaidella autolla Tommi on nopea eikä jonkun Schwarzin mieltymyksiä tarvinnut noteerata. Kankku kykeni voittoijin ja jopa mestaruuksiin liki millä sutolla vaan. Lisäks veti vielä eläkevaarina Jyskälässä ihan buenon kidan sillä Nesteen spondsaamalla Fordilla. Salonen ja Alen ajeli ihan terveisiä omissa jäähyväiskisoissaan. Eli ihan selkee edge Jussille.
Lööppi vs Ogi on sit tiukempi kisa. Ogier mrstsri monella eri autolla mut ei oikeestaan kertaakaan kepittänyt Seppoa. Seppo pärjädi vain mittatilaustyönä rakennetulla Sitruunalla jodsa oli kiistaton kurko ja tallikaverit lähinnä palvelijoita. Hyvin lievä edge Ogille.
 

Ambomaan Mambo

Well-known member
Liittynyt
11.12.2001
Viestit
2717
Mäkinenhän oli Subarulla ihan hyvässä vedossa vielä alkukaudesta, kunnes Argentiinan kupperskeikka tuli ja vei miehen parhaan terän. Sen jälkeen ei oikeastaan mitään enää saatukaan aikaan.
 

Finnishman

Well-known member
Liittynyt
30.10.2015
Viestit
147
Olisiko ikä alkanut jo painaa Tommia Subarulla? Eihän Kankkunenkaan siellä enää pärjännyt Burnsille, varsinkaan jälkimmäisellä kaudellaan.

Tommin ja Bossen urat terävimmällä huipulla jäivät loppujen lopuksi melko lyhyiksi, sillä he molemmat pääsivät tehdaskuljettajiksi vasta päälle kolmekymppisinä. Ei tiedetä, mitä he olisivat saavuttaneet, jos tallipaikka olisi avautunut jo aiemmin.
 
Viimeksi muokattu:

BMW CSL

Well-known member
Liittynyt
9.2.2021
Viestit
401
Bossen ongelma yksityisellä Celicalla oli kaatumatauti. Vähän samaa vikaa kuin nuoressa Vatasessa. Ennemmin ulos kuin tulos.
 

jjx

Well-known member
Liittynyt
20.11.2019
Viestit
1909
Latvalalla oli sama tauti, mutta hän ei missään vaiheessa ura oikein kasvanut aikuiseksi joka ajattelisi loogisesti
 
Ylös