Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KESÄKAUSI 2015

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä

Ykskakskol

______________
Liittynyt
10.3.2015
Viestit
1504
Tällä 1-3 haki ehkä sitäTervehdys.
Ei vaan sitä että ironinen tervehdys natseille on sellainen josta natsit suuttuu koska heillä kehno itsetunto. Tai vaihtoehtoisesti vallantunto sellainen - ja sitähän on sitä valtaa - että ei sovi edes arvostella.
Ei saa sanoa avoimesti kansallissosialistisia siksi mitä ovat. Vaikka politiikka on sitä, sanovat että se on muuta. Ikäänkuin lymyävät piiloissaan ja suuttuvat jos heitä paljastaa, kuten Lehto teki.
Avoimesti olevat ei suutu, vaan tervehtivät takaisin. Huumorilla ottavat ei suutu.
Vaan nämäpä suuttuvat.

3 paikassa Isis tehnyt iskuja kaikkiaan.
Oisko tämä jollain tapaa merkityksellinen päivä historiassa tms. vai olisiko vain siksi uutisoitu että yksi iskunpoikanen Euroopassakin.
Onnekkaita olemme, ei huolta täällä. Kertoo hesari.

Muokkaa, ai turisteja lähtenyt katsomaan pääseekö paratiisiin vai minne, ok.
 
Viimeksi muokattu:

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
tuon perusteella ei voitaisikaan tuomita ankarimman linjan mukaan, niin onhan tuo toistuva arvaamaton väkivaltainen käytös käsittämätöntä. Pitäis olla semmonen lakipykälä joka koventais rangaistusta "onhan tuo nyt helvetti aivan sairasta" -perusteella.
Ehkä tuo on kärrätty hoitoon, tarinahan sitä ei kerro.
Uutisia lukiessa huomaa toistuvuudesta saatavan oikeudessa tukkualennusta.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
Stop the press! Suomalainen ollut vain noin kilometrin päässä Tunisian terroripaikasta. Ja vielä lemmikki mukakaan. :(
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Äitini asuu samassa talossa.
On enemmänkin epämääräisyyttä/epätäsmällisyyttä niiden hommissa.
Laskuttavat mm. palveluista, joita asiakas ei ole käyttänyt jne.

Pari kertaa olen joutunut antamaan melko suoraa palautetta johdolle.
Seuraavalla kerralla teet suoraan rikosilmoituksen petoksesta, tuohan on toistuvaa, ettei vahinko oikein läpi mene.
 

Ykskakskol

______________
Liittynyt
10.3.2015
Viestit
1504
Seuraavalla kerralla teet suoraan rikosilmoituksen petoksesta, tuohan on toistuvaa, ettei vahinko oikein läpi mene.
Ensin sukulainen turvaan muualle.
Iltalehdellä oli uutisen uudessa versiossa semmonen laatikko johonka voi kertoa maksuista yms. Rikosilmoitus ok, mutta ei ne varmaan pidä sellaisista. Ei asuta missään demokratiassa tms. kumminkaan.
Mutta ensin siis muualle se oma rakas äiti. Ihan oikeasti, en tiedä miten sen voi tehdä, joku voisi neuvoa joka paremmin tietää mutta kohtelusta kuullut varsin ikävää juttua (toisista kunnista) joita en viitsi tähän kertoa. Sanon vain sen verran että kirves liian ystävällinen vehje siihen nähden mitä olen kuullut.
Työtä olisi siis jollekin jota en nyt tähän keksi edes.
 

Sue_me

Well-known member
Liittynyt
1.8.2005
Viestit
27848
Tutkija: Turistit ovat helppo ja haluttu kohde

Tutkija Leena Malkin mukaan terrori-iskut kohdistuvat usein länsimaalaisiin turisteihin helppouden ja kansainvälisen huomion takia.


Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen yliopistonlehtori Leena Malkki on sitä mieltä, että mikäli Isis on kaiken kolmen eilen perjantaina tapahtuneen iskun takana, kyseessä saattaa olla Ramadanin ajaksi ajoitettu kampanja.

- Isis on kyllä yllyttänyt terrori-iskuihin Ramadanin aikana ja se on tulkittu sodankäynnin kuukaudeksi, mutta vielä on liian aikaista sanoa, onko Isis näiden kaikkien iskujen takana. Yleensä tekijä ei olekaan heti selvillä iskujen jälkeen, vaan sen selvittämiseen voi mennä pitkäänkin, Malkki sanoo.

Isis on toistaiseksi ilmoittanut olevansa ainoastaan Kuwaitin shiia-moskeijan pommi-iskun takana. Malkin mukaan moskeija on hyvin tyypillinen terrori-iskun kohde, samoin ulkomaalaisia täynnä olevat hotellit.

- Isku niin sanottuihin pehmeisiin kohteisiin on helpompaa kuin sotilastukikohtiin, koska esimerkiksi hotellit ja rannat eivät ole niin hyvin valmistautuneita ja suojautuneita. Turistit ovat myös hyvä kohde siinä mielessä, että terrori-iskuilla pyritään psykologisiin vaikutuksiin, ja länsimaalaisiin kohdistunut isku varmasti saa kansainvälistä huomiota. Maailmassa tapahtuu tuhansia terrori-iskuja vuodessa, mutta meitä kiinnostavat vain ne, missä kuolee länsimaalaisia, Malkki perustelee.

Tutkija uskoo, että terroristit pyrkivät Tunisian Sousseen suunnatulla terrori-iskulla kasvattamaan valtaansa alueella sekä lisäämään epävakautta ja aiheuttamaan alueella taloudellista tappiota.

- Terrori-iskut ovat perinteisesti tehokas turistien karkottaja, joten nyt Tunisia menettää huomattavia rahasummia turistivirojen tyrehtyessä. Ihmisten pelko on ymmärrettävä, mutta yksin kohteessa tapahtunut terrori-isku on huono syy olla matkustamatta lomakohteeseen, Malkki kertoo.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015062619937721_ul.shtml

Tota noinniinkuin.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
Mä en ainakaan oo matkustanu New Yorkiin ihan vaan terrori-iskujen pelossa.
 

burb

.
Liittynyt
19.2.2002
Viestit
46199
Suomeen ei kannata matkustaa ettei iske sepelvaltimotauti.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
Jos olisin venäjäläinen, en matkustaisi Suomeen lain. Etteivät ampuisi Raatteentielle.
 
Ylös