Kiinnostaako ketään toi Syyrian tilanne? Mun on pakko sanoa, että ei kiinnosta pätkääkään, kun lähi-itä on mitä on ja annettaisiin niitten olla rauhassa ja hoitaa omat ongelmansa.
Vituttaa Kiinan ja Venäjän typeryys.:thumbfh:
Ai se, että antaa maitten hoitaa omat ongelmansa ja jenkkejä ei tarvita puuttumaan joka helvetin konfliktiin mitä maailmalla tapahtuu? Kiina ja Venäjä suojelee omia intressejä ja siinä ei ole mitään väärää. Muutenkin media vääristänyt Venäjän ja Syyrian suhteen.
Normaalisti puuttumista maiden suveneriteettiin ollaan perusteltu ainakin:Miksi ulkomaalaisten pitäisi hoitaa tää kriisi?
Normaalisti puuttumista maiden suveneriteettiin ollaan perusteltu ainakin:
- ihmisoikeuksien paremmalla toteutumisella
- ihmisuhrien määrän minimoimisella
- oikeudenmukaisemman lopputuloksen saavuttamisella
Normaalisti puuttumista maiden suveneriteettiin ollaan perusteltu ainakin:
- ihmisoikeuksien paremmalla toteutumisella
- ihmisuhrien määrän minimoimisella
- oikeudenmukaisemman lopputuloksen saavuttamisella
Joo lisätäänpäs vähän kohtia.Avainkysymys nyt kuitenkin taitaa olla se, onko syyriassa öljyä.
Öööh...Kiina ja Venäjä vastustivat saartoja jne. jne.Riippuu missäpäin maailmaa tämmöistä tapahtuu. Darfur tulee ekana mieleen.
Kauppasaarto ihan ok, mutta sotilaallien puuttuminen ei minusta ole oikea ratkaisu. PS. Tää aihe tuntuu sittenkin hieman itseäni kiinnostavan.![]()
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,2116135-2,00.html
Tossa ois aika hyvä artikkeli aiheesta.
Öööh...Kiina ja Venäjä vastustivat saartoja jne. jne.
Juu, koska luulevat seuraavan askeleen olevan sotilaallinen hyökkäys. Ei voi ihmetellä miksi epäilevät.
Mutta sinä olisit kuitenkin valmis ottamaan ko. askeleen.Kauppasaarto ihan ok
Syyrialla ei ole öljyä eikä muutenkaan energiateollisuus kukoista, niin pakotteilla saataisiin kyllä asioita rullaamaan. Mua hieman vituttaa miten helposti ihmiset hyväksyy nuorten ihmisten tapettavaksi lähettämiset.
Vaikka tapettavien nuorten kokonaismäärä olisikin siten pienempi?Mua hieman vituttaa miten helposti ihmiset hyväksyy nuorten ihmisten tapettavaksi lähettämiset.
Kainuussa on harrastettu ikävänsorttista hakkailua viikonloppuna. :frown: