Malmön ammuskelija olikin maahanmuuttajataustainen!
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli...ista+epäillyllä+suomalaistausta/1135261486785
Malmön ammuskelija olikin maahanmuuttajataustainen!
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli...ista+epäillyllä+suomalaistausta/1135261486785
Viestimet kuvailevat miestä yksinäiseksi persoonaksi, joka saattoi puuhailla pitkiä aikoja pyöräilyharrastuksen parissa kerrostalon kellarissa.
Viestimet kuvailevat miestä yksinäiseksi persoonaksi, joka saattoi puuhailla pitkiä aikoja pyöräilyharrastuksen parissa kerrostalon kellarissa.
"Naapurien mukaan mies myös liikkui ulkona epäilyttävinä vuorokaudenaikoina."
Mikähän mahtaa olla epäilyttävä vuorokaudenaika?
Mä esimerkiksi pääsen puoli kolmelta yöllä töistä, tohdinko tuohon aikaan ajaa edes kotiin, jottei mua ala epäillä mistään?
en ainakaan polkupyörällä liikkuisi....
Voidaanko nyt olettaa, ettei kyseessä ollutkaan viharikos, kun epäilty on toisen polven mamu?
Liekö ulospäinsuuntautunutta itseinhoa suodatettuna väkivaltaan taipuvaisten suomalaisgeenien läpi?
Entä jos asuu lähellä duunipaikkaa?
Suomalaiseen kulttuuriin/geenistöön kuuluva väkivaltaisuus, sama mikä ajoi Shkupollinkin ammuskelemaan.
Iltalehti sanoi:Muusikon paniikki - miljoonaviulu unohtui junaan
Maanantai 8.11.2010 klo 21.20
Yli miljoonan arvoisen viulun hukannut muusikko on kokenut kauhunhetkiä Münchenissä Saksassa, kertoi poliisi maanantaina.
Aasiasta konserttikiertueelta palannut mies unohti soitinkotelonsa junaan perjantai-iltana. Kotelossa ei ollut mikä tahansa jouhikko, vaan Italiassa vuonna 1748 tehty arvoviulu. Muusikko itse meni täydelliseen paniikkiin huomattuaan unohtaneensa viulunsa.
Rautatieyhtiön työntekijä löysi kuitenkin viulun ja otti sen talteen. Viulu palautettiin omistajalleen vahingoittumattomana. Viulun arvo on noin 1,4 miljoonaa dollaria (noin miljoona euroa).
Onneksi ei ollut kahvia suussa.Eri syyt. Shkupolli kilahti siitä, että luki väärin vapaan puolen Suihkupolli-ketjun nimen ja luuli, että täällä nauretaan hänelle.
Koko YLEn juttu.Yhä useampi poliisiksi hakeva ei osaa ajaa autoa
julkaistu tänään klo 02:49, päivitetty tänään klo 03:43
Poliisikoulutuksen pääsykokeeseen haluttaisiin ajokoe. Tätä nykyä tulevan poliisin ajotaito selviää vasta opiskelujen yhteydessä. Joukossa on paljon heitä, joilla on vaadittava ajokortti, mutta ei juurikaan ajokokemusta.
Poliisiammattikorkeakoulun opiskelijoilta löytyy ajotaitoa joka lähtöön. Valmistuessaan poliisit ovat yleensä melko hyviä kuljettajia, mutta monien osalta se tarkoittaa runsasta tukiopetusta. Poliisiksi hakevalta vaaditaan henkilöauton kuljettamiseen oikeuttava b-luokan ajokortti.
Poliisitarkastaja Heikki Ihalainen poliisihallituksesta on uudistamassa pääsykoetta.
- Ajokoe tulisi ottaa osaksi pääsykoetta. Se ei olisi poissulkeva, vaan enneminkin ajoharjoitteluun motivoiva. Hakija tietäisi silloin, että hänellä on tällä osa-alueella puutteita. Pelkkä ajotaitohan ei tietenkään vielä poliisista tee hyvää tai huonoa, Ihalainen toteaa.
Koska saataisiin tämmönen F1-Forumille?Helsingin Sanomat sanoi:Sosiaalisen median "alkolukko" estää nolot nettijulkaisut
Washington. Sosiaaliseen mediaan on kehitetty "alkolukko". Uusi nettityökalu estää käyttäjää julkaisemasta humalapäissään netissä sellaista tietoa, jonka julkaiseminen voi kaduttaa seuraavana päivänä.
Tietoturvayhtiö Webrootin työkalun nimeltään Social Media Sobriety Test (suomeksi: sosiaalisen median humalatesti) voi ladata ilmaiseksi Firefox-selaimella.
Testissä esimerkiksi Facebookin, MySpacen, Twitterin tai Youtuben käyttäjän täytyy selviytyä koordinaatiokokeesta ennen kirjautumista palveluun. Yhtenä tehtävänä on hiiren kursorin pitäminen liikkuvan ympyrän sisällä.
Testin käyttäjät voivat itse määritellä, mihin aikaan he haluavat "lukon" toimivan.
Mikäli käyttäjä ei läpäise testiä, ohjelma lähettää esim. Facebookiin statuspäivityksen, jonka mukaan käyttäjä on liian humalassa pystyäkseen kirjoittamaan juuri nyt (NN is too intoxicated to post right now).
Myös Google tarjoaa Gmail-sähköpostinsa käyttäjille palvelua, jolla estetään sähköpostien lähettäminen kovassa humalassa. Ennen viestin lähettämistä käyttäjän pitää suoriutua viidestä yksinkertaisesta matematiikan tehtävästä alle minuutissa.