Oldesi näyttää nähdä mörköjä kaikkialla.
Mitä 17-vuotiaalle tytölle tapahtui koulumatkalla Porissa?
Satakunnan poliisilaitos kaipaa silminnäkijöitä nuoren tytön mahdolliseen liikennevahinkoon Porissa.
17-vuotias porilaistyttö loukkaantui mitä todennäköisimmin koulumatkan aikana keskiviikkona 19.10.2011 klo 07.45-08.15 välisenä aikana pyöräillessään aamulla Porin Paratiisimäestä Porin ruotsalaiseen kouluun.
Tyttö on liikkunut todennäköisesti Haapasaarentien ja Luvianpuistokadun kautta Mikonkadulle.
Polkupyörään on tullut lieviä vaurioita.
Mikäli joku on nähnyt tytön kaatuvan tai törmäävän johonkin, poliisi pyytää ilmoittamaan havainnoistaan numeroon 02-6237654.
Tyttö liikkui vihreällä polkupyörällä.
Hänellä oli aamulla pitkät tummat hiukset ponnarilla.
Yllään hänellä oli vaalea takki, farkut, valkoiset tossut.
Mukanaan hänellä on ollut ruskea ja vaalea laukku.
Melko hämmentävä uutinen. Ei ole kukaan kysynyt tytöltä itseltään, vai eikö suostu kertomaan, vai onko hukassa?
Melko hämmentävä uutinen. Ei ole kukaan kysynyt tytöltä itseltään, vai eikö suostu kertomaan, vai onko hukassa?
Melko hämmentävä uutinen. Ei ole kukaan kysynyt tytöltä itseltään, vai eikö suostu kertomaan, vai onko hukassa?
Yle: 12-vuotias keräsi 200 euroa virkistysrahaa Korkeasaaren karhuille
12-vuotias Otsi Riiali huomasi pari vuotta sitten Korkeasaaressa, että eläintarhan karhut olivat taintuneen oloisia. Poika päättikin kerätä karhuille virkistysrahaa. Tapauksesta kertoo Yle Helsinki.
Nyt Riiali kävi lahjoittamassa keräystuottonsa karhujenhoitaja Tiina Koivulle. Poika keräsi nalleille 200 euroa myymällä 400 pullollista itse tehtyä Otso-puolukkajuomaa. Poika oli kerännyt marjat itse metsästä.
– Mummoni auttoi vähäsen ja loput olen kerännyt perheen kanssa. Se oli kyllä rankkaa työntekoa, kun selkä tuli kyykkimisestä kipeäksi, Riiali kertoo Ylelle.
Lahjoitussummalla karhulinnaan pystytetään uusia puita, joista yhteen kaiverretaan Otso Riialin etunimi.
No mutta! Jopas on sympaattinen uutinen tämä. Otsi Riialista tulee varmasti hieno ja ahkera mies.
Otsilla on harvinainen yrittäjäasenne. Saa nähdä milloin terveys- ja veroviranomaiset ovat Otsin kimpussa vaatimassa lupia, alveja ja ties mitä.
Hyväntekijäasennehan tuo, yrittäjä pistäis tulot omaan taskuun. Pakko olla joku sääntöpykälä, joka kieltää tuollaisen toiminnan.Otsilla on harvinainen yrittäjäasenne. Saa nähdä milloin terveys- ja veroviranomaiset ovat Otsin kimpussa vaatimassa lupia, alveja ja ties mitä.
Hyväntekijäasennehan tuo, yrittäjä pistäis tulot omaan taskuun. Pakko olla joku sääntöpykälä, joka kieltää tuollaisen toiminnan.
Volkswagen teki ahtautumisen maailman*ennätyksen
Uusi ja ensimmäinen Volkswagen Up -mallin ahtautumisen maailmanennätys on syntynyt.
Samalla tuli todistettua, että pieni voi olla suurta. Neljän hengen 3,54 metriä pitkään, 1,64 metriä leveään ja 1,48 metriä korkeaan autoon mahtuu yhteensä 16 ihmistä: kaksi matkatavaratilaan, yksi kojetaulun päälle, seitsemän takapenkille, neljä etupenkille ja kaksi jalkatilaan.
Ahtautumisennätyksestä vastasi Volkswagenin tiedotusosaston henkilökunta Wolfsburgissa.
Ahtautumisennätyksiä on tehty toki ennenkin: 1950-luvulla oli suosittua ahtautua puhelinkoppiin. ("Mikä on puhelinkoppi?", kysyy tässä vaiheessa juniori.) Sitten kokeiltiin Kuplaa, johon Australiassa mahtui ainakin 17 Kupla-harrastajaa.
Tämän ennätyksen rikkoivat vuonna 2010 kentuckylaiset Kupla-fanit, joita ikoniin mahtui 20. New Beetleen ahtautumisennätys on 27 vuodelta 2001.
Mitähän tulevaisuus tuokaan vielä tullessaan
Olivatko ennätystehtailijat juutalaisia?Tuliko muillekin tästä mieleen SE vitsi?
Olivatko ennätystehtailijat juutalaisia?