Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / SYYSKAUSI 2012

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tässä lisää aiheesta "asiantuntijoiden" käsittelemänä. Juttu alkaa postauksesta #13. Lukekoon ken jaksaa. Itse luin puoli kasiin asti. Noin postiin #378.

Meinasin jo ruveta moderoimaan ja bännäämään porukkaa tuota lueskellessani, kun yhtäkkiä muistin, että "hups, väärä foorumi".

Hiukan harmitti kyllä. Vitun apinat.
 
"Ei pelleasuja sotilaille!" - Saamelaiset haluavat armeijaan kansallispuvuissa

1288496492344.jpeg

Iltasanomat sanoi:
Aftonbladetin mukaan Norjan saamelaiset haluavat sotia neljän tuulen hatussa, sillä he haluavat jatkaa perinteitään pukeutumalla saamelaiseen asuun puolustusvoimissa.

- Sotilaiden tulee pukeutua kuin sotilaat, ei kuten sirkusklovnit, harmittelee edistyspuolueen poliitikko Torgeir Thomassen.

Hän korjaa, etteivät saamelaisten asut näytä pellemäisiltä, mutta ne eivät myöskään ole tarpeeksi sotilaalliset.

- Univormu merkitsee yhdennäköisyyttä, ja minun mielestäni siviiliasun ja puolustusvoimien asujen sekaantuminen vesittää kunnioituksen univormua kohtaan, Thomassen jatkaa.

Norjan puolustusvoimat antoi hiljattain uudet pukeutumista koskevat säännöt, jotka koskevat eri uskonsuuntia. Kesällä päätettiin, että armeija hyväksyy muun muassa turbaanin, patalakin ja naisten käyttämän hijab-huivin, joka peittää hiukset ja kaulan.

Puolustusvoimat ei kuitenkaan ole päättänyt ei-uskonnollisten vaatteiden käytöstä Norjan armeijassa. Uusien sääntöjen takia myös saamelaiset haluaisivat mahdollisuuden ylläpitää perinteitään sodassa.

- Saamelaispuku on mukavampi ja parempi päällä kuin puolustusvoimien univormu, sanoo Norjan saamelainen Isak Thomas Triumf, joka itse työskentelee armeijassa.

Hänen mielestään on syrjintää, etteivät Norjan saamelaiset saa käyttää perinteisiä vaatteitaan armeijassa.

Saamelaisten kansallisasuun kuuluu muun muassa neljän tuulen hattu.

- En ole varma, onko hattu kaikkein tärkein, mutta meillä on monta muuta tärkeää vaatekappaletta, Triumf sanoi Sagat-lehdelle.

Hän nimeää yhdeksi näistä vaatteista luhkkan, joka on eräänlainen poncho.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288496487506.html

Minä haluaisin sotia pannumyssy päässä!
 
"vesittää kunnioituksen univormua kohtaan"

Jaa niin minkä kunnioituksen? Pidättelen räkäistä naurua jokainen kerta, kun noita vihreitä menninkäisiä kaduilla vastaan tulee.. :D
 
Hienoa toimintaa. On valitettavan paljon lapsia, joilla ei jostain syystä ole lähellä kavereita. Toivottavasti niitä löytyy edes hieman kauempaa.

Nettideittipalvelu lapsiperheiden avuksi
päivitetty 3.9.2012 klo 8:05 YLE

Kaveria kaipaavat lapset ja nuoret saavat tukea eri järjestöjen ystävätoiminnasta. Elokuussa avattiin Suomen ensimmäinen nettisivusto, jonka avulla lapsiperheet voivat löytää uusia tuttavuuksia lähialueeltaan.

Yli puolet suomalaisista on kokenut elämässään yksinäisyyttä, mutta yksinäisyydestä ei tarvitse jäädä kärsimään itsekseen.

Suomen Punainen Risti järjestää vapaaehtoista ystävätoimintaa esimerkiksi ikäihmisille, nuorille, vangeille ja maahanmuuttajille. Erityisesti ikääntyneen väestön kasvaessa kysyntä ystävillekin on kasvanut.

- Meillä on vapaaehtoisista jatkuvasti jonkin verran puutetta. Etenkin näin syksyllä, jolloin vapaaehtoiskurssit alkavat, ilmoitamme ja rekrytoimme uusia ystäviä toimintaan mukaan, kertoo Anita Hartikka SPR:ltä.

SPR:n vapaaehtoiseksi voi päästä kuka tahansa. Ystävätoimintaa harrastavat niin teini-ikäiset kuin eläkeläisetkin. Vapaaehtoiset käyvät ystävää kaipaavien kanssa vaikka elokuvissa, kahvilla tai kävelyillä.

Kaikille löytyy kaveri
Ystävien puute on niin ikään koululaisten murheena. Noin 10 prosenttia yläkoululaisista kokee yksinäisyyttä. Mannerheimin lastensuojeluliiton Kaikille kaveri -hanke perustettiin viime vuonna. Hankkeessa on nyt viisi koulua, ja ensi vuonna mukaan tulee lisää.

- Kyllä koululta on tullut sellaista viestiä, että tälle on tarvetta. Teetimme pilottikoulun opettajille kyselyn, ja heistä yli kolmasosa vastasi, että yksinäisyys on ongelma kouluissa, toteaa MLL:n Satu Tallgren.

Kaikille kaveri -tukioppilaat auttavat sekä kasvotusten että Nuortennetti-sivustolla. Tukioppilas Kia Kivisilta on saanut pelkästään positiivisia kokemuksia toiminnasta.

- Esimerkiksi eräs yksinäiseltä ja ujolta vaikuttanut tyttö kysyi Nuortennetissä, miten voisi löytää ystäviä, joten annoin hänelle muutamia vinkkejä. Parin viikon päästä häneltä tuli viesti, että oli aloittanut uuden harrastuksen ja saanut ystäväpiirin sitä kautta. Se oli oikein mukava kuulla!

Lapsiperheiden nettideittipalvelu
Elokuussa otettiin käyttöön Suomen ensimmäinen lapsiperheille tarkoitettu nettipalvelu lapsellekaveri.fi. Nettisivuston äiti Hannamari Auvisen mukaan idea sivustoon syntyi omien kokemusten kautta, kun perheen kaikille lapsille ei löytynyt kavereita naapurustosta.

- Netissä on kymmeniä deittipalveluita on sinkuille, mutta tällaisia palveluita ei ole ennen ollut lapsiperheille. Sivuston avulla esimerkiksi kotiäidit voivat löytää hiekkalaatikko- tai päiväkävelyseuraa, mikäli eivät tunne lähialueeltaan muita lapsiperheitä.

Nettisivuston avulla äidit voivat etsiä lapsille kavereita tai käydä vaikka lastenvaatekauppaa muiden vanhempien kanssa.
 
Mitähän tällä kertaa? :doubtful:

Helsingin Sanomat

Iltalehden mukaan Helsingin keskustassa Ateneuminkujalla sijaitsevassa ravintolassa on sattunut ampumavälikohtaus.

Poliisi on kuvaillut tilannetta Iltalehdelle sekavaksi. Lehden tietojen mukaan ainakin yksi ihminen olisi saanut ammuskelussa luodista osuman päähänsä.
 
Taas Kajjjaanissa, tuossa Suomen Villissä Lännessä, vaikka itäpuolella onkin- tapahtunut Iltalehden mukaan.

Viisihenkinen kajaanilaisseurue ryösti huoltoaseman, ajoi poliisia karkuun ja uhkaili virkavaltaa sunnuntai-iltana.
Yksi seurueen jäsenistä uhkasi ampua poliisit. (TOMMI HEINO)

Kahdesta naisesta ja kolmesta miehestä koostunut seurue sekoili Kajaanissa sunnuntaina iltayhdeksän aikaan.

Ryhmä aloitti törttöilynsä anastamalla Kontiomäen Shelliltä alkoholijuomia. Myyjän yrittäessä estää ryöstöä epäillyt uhkailivat myyjää puhumalla aseesta, jota ei kuitenkaan ollut näkyvissä.

Seurue jatkoi matkaansa huoltoaseman pihasta autolla, jonka poliisipartio tavoitti vain hetkeä myöhemmin.

Autoa kuljettanut nainen jätti kuitenkin poliisin näyttämän pysäytysmerkin huomiotta ja jatkoi karkumatkaa useamman kilometrin verran. Auto pysähtyi vasta hieman ennen poliisin tielle asettamaa piikkimattoa.

Kun poliisi otti autossa olleita kiinni, uhkasi yksi miehistä ampuvansa virkavallan edustajat. Aseita seurueen jäseniltä ei silti edelleenkään löytynyt.

Sen sijaan henkilöiden huomasta löytyi huumausaineiksi luokiteltavia lääkkeitä sekä huumausaineiden käyttövälineitä.

Sekavan seurueen jäseniä epäillään ryöstöstä, virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja liikennerikkomuksesta.

IL
 
Osui silmään, kun luin juttuja tuosta 8-vuotiaan kuolemasta ym.. Viranomaiset sitä ja tätä. Jotenkin vaan. Äh, en tiedä.
Naapurit sanovat kirjoituksessa turvaverkon kuitenkin pettäneen karmaisevin seurauksin.

– Naapureiden on mahdotonta ottaa lasta pois huoltajaltaan. Se on viranomaisten asia.
 
No yleisellä osastolla se Siltavuorikin oli eikä sitä kukaan lyönyt. Kompastui vaan portaissa...
.
8-vuotiaan surma: Isä pahoinpideltiin vankilassa

8-vuotiaan tyttärensä murhasta syytetty isä on IS:n tietojen mukaan pahoinpidelty Vantaan vankilassa.
Isä on saanut hoitoa päävammoihinsa sairaalassa, mutta hänet on jo palautettu vankilaan. IS:n tietojen mukaan isä ei ole myöntänyt joutuneensa pahoinpidellyksi eikä tekijästä ole tietoa, joten vammojen viralliseksi syyksi on kirjattu "kaatuminen".

Vantaan vankilan johto ei kommentoi tapausta.

Vangittu isä on Vantaan vankilassa odottamassa mielentilatutkimukseen pääsyä. Tytön murhasta syytetty äitipuoli odottaa tutkimusta Hämeenlinnan vankilassa.
 
Otsikko on virheellinen.

Eihän sitä ole pahoinpidelty, vaan on kaatunut.
 
Ylös