Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / SYYSKAUSI 2016

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Vittuilikohan Sale Vladikselle? Syyriasta? Itämeren lentelyistä ilman transpondereita?

Torstai oli hämmentävä päivä Suomen ja Venäjän välisissä suhteissa. Ensin presidentit Sauli Niinistö ja Vladimir Putin keskustelivat puhelimessa, sitten venäläishävittäjien epäillään loukanneen Suomen ilmatilaa Suomenlahdella Porvoon edustalla.

Tiedote Niinistön aloitteesta käydystä iltapäivän puhelinkeskustelusta saapui toimituksiin kello 14.58. Kun kello löi 16.42, venäläisen Suhoi Su-27 -hävittäjän epäillään loukanneen Suomen ilmatilaa noin minuutin ajan. Myöhemmin illalla kello 21.33 toinen Su-27 -hävittäjä ilmestyi Suomenlahdelle.

Rajavartiolaitos tutkii parhaillaan epäiltyjä ilmatilaloukkauksia. Molemmat epäillyt ilmatilaloukkaukset kestivät noin minuutin ajan, ja hävittäjät olivat Suomenlahden ilmatilassa noin 13 kilometrin matkan. Syvimmillään koneet kävivät 1,2 ja 1,9 kilometriä Suomen puolella. Rajavartiolaitoksen mukaan Venäjän ilma-alukset eivät käyttäneet transpondereita.
 
Mielenkiintoista tässä on se, että miten ihmeessä Suomen koneet reagoivat noin nopeasti ja ehtivät napsaista kuvat.

PV:n edustaja tuntuu myhäilevän kommenteissaan mielihyvästä vastatessaan toimittajan kysymykseen "Missä koneemme olivat ennen loukkausta" vastaamalla "Oikeassa paikassa" :D

Loistavaa toimintaa! Paras kuitti noihin naapurin tölväisyihin on olla siivellä nopeammin ennen kuin ehtivät sanoa "transponderi".
 
Mielenkiintoista tässä on se, että miten ihmeessä Suomen koneet reagoivat noin nopeasti ja ehtivät napsaista kuvat.

PV:n edustaja tuntuu myhäilevän kommenteissaan mielihyvästä vastatessaan toimittajan kysymykseen "Missä koneemme olivat ennen loukkausta" vastaamalla "Oikeassa paikassa" :D

Loistavaa toimintaa! Paras kuitti noihin naapurin tölväisyihin on olla siivellä nopeammin ennen kuin ehtivät sanoa "transponderi".



Juuri näin.
 
Maailman turvallisimmat maat listattiin: Suomi ykkönen!

Maailman talousfoorumi on listannut maailman turvallisimmat maat, kertoo Telegraph.

Listauksen mukaan Suomi on maailman turvallisin maa. Toisena on Telegraphin mukaan Qatar ja kolmantena Arabiemiirikunnat. Neljänneksi on yltänyt Islanti. Naapurimaamme Ruotsi on sijalla 19.

Listan pohjimmaisina ovat Nigeria, Kolumbia ja esimerkiksi Jemen.

Brittilehti huomioi erityisesti Britannian heikon menestyksen listalla: maa on vasta sijalla 63 ja hämmästelyn aihetta antaa esimerkiksi Saudi-Arabian ja Ruandan yltäminen ohi.

Vertailussa on otettu huomioon maan rikos- ja väkivaltarikosten määrä, terrorismi ja miten esimerkiksi poliisiin voi luottaa rikosten hoitamisessa.

Kaikki vuosikymmenien ajan tappiot on tällä kuitattu.
 
Mitä sitä Ruandaa ihmettelemään. Kyllähän Balkanillakin jo matkaillaan, vaikka Slobo pisti tuulemaan tovi sitten.
 
Ampuis alas, niin katotaan mihin tippuu! :idea:

Noin kun reagoidaan venäläisten ilmatilaloukkauksiin saadaan pahimmillaan aikaan sota Suomen ja Venäjän välille ja parhaassakin tapauksessa saataisiin aikaan vakava diplomaattinen selkkaus.
 
Noin kun reagoidaan venäläisten ilmatilaloukkauksiin saadaan pahimmillaan aikaan sota Suomen ja Venäjän välille ja parhaassakin tapauksessa saataisiin aikaan vakava diplomaattinen selkkaus.

So? Pitäisi varmaan vaan hiljaa hyväksyä kansanmurhat ja alueiden valtaukset? Ihme että Suomi yleensä käy mitään kauppaa moisen valtion kanssa. Mutta antaa nyt Vladimirin sekopäisenä pullistella siellä sun täällä. Natoon päästään tällä tavalla nopeammin.:ahem:
 
Aamun kahvipöytäkeskustelussa vaemon kanssa totesimme, että nämä Venäjän toimet ovat sillä lailla absurdeja, että toimivat juuri niin, joka aiheuttaa täysin toisenlaisen vstareaktion täällä. Ainoastaan pieni osa kansalaisista, jotka eivät missään tapauksessa äänestäisi Natoon liittymisen puolesta, saavat näistä tapauksista jo lukkoonlyödylle mielipiteelleen "vahvistuksen". Muut - kuten minä aikanaan - muuttavat mielipiteensä juuri päinvastaiseksi, kuin on siellä taholla haluttu.

Tämä ei voi olla olematta naapurin tiedossa, ei ne tyhmiä ole ja siksi näiden toimien on oltava jo joku "seuraava siirto", eli toimia joiden katsotaan ainakin tekevän kiusaa, kun muutakaan ei ole tehtävissä, pitkässä juoksussa.
Näitä ei liene sen enempää järkeä analysoida, koska suuri yleisö ei kaikkea tiedä ja tulee tietämään vasta jotain sitten, kun näistä asioista joskus kirjoitellaan kirjoja.

On tämä maailma hassuksi mennyt. Kymmenen vuotta sitten en olisi uskonut että vuonna 2016 kouluttaudun tehtäviin, joihin en uskonut enää koskaan palaavani. Mutta jotain tässä on pakko tehdä, tumput suorana ei voi olla ja vaikka vaikutus on toimieni osaltani nanomikrominimaalinen, se on kuitenkin enemmän kuin ei mitään elikäs nolla.
 
Juu, minäkin justiinsa ajattelin, että vois runkata tässä jossain vaiheessa.

On erittäin tärkeää pitää huolta eturauhasestaan ja näin ollen estää mm. eturauhassyöpää iskemästä.:ahem:

Australialaiset tutkijat ovat todenneet, että säännöllisesti itseään
tyydyttävillä miehillä on vähemmän eturauhassyöpää. Prostataan eli
eturauhaseen kertyy syöpää aiheuttavia kemikaaleja, jos mies ei
säännöllisesti hoida tyhjennystä. Miehet, jotka eniten onanoivat 20-50-
vuotiaina, sairastuivat vähiten eturauhassyöpään. Viisi kertaa viikossa
vähentää eturauhassyövän kolmanteen osaan.
 
Viimeksi muokattu:
Saiskohan tuosta lähetteen johonkin thaihierontaan, kunta siis maksaisi terveydenhoidon?
 
Prostata/prostate sanojen merkityksen tietäminen oikeissa tilanteissa on ollut mulle yks arvokkaimmista tiedonjyväsistä ikinä. Huh.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös