Lemmikoiria lienee hieman enämpi kuin susia.Karhu taitaa olla ainut villi peto, joka Suomessa on jossain määrin vaarallinen ihmiselle. Lemmikoirat on paljon pahempia, kuin sudet. .
Lemmikoiria lienee hieman enämpi kuin susia.Karhu taitaa olla ainut villi peto, joka Suomessa on jossain määrin vaarallinen ihmiselle. Lemmikoirat on paljon pahempia, kuin sudet. .
Lemmikoiria lienee hieman enämpi kuin susia.
Karhu taitaa olla ainut villi peto, joka Suomessa on jossain määrin vaarallinen ihmiselle. Lemmikoirat on paljon pahempia, kuin sudet. Mitä tossa kattelin, niin toissavuonna parikymmentä kotieläintä joutu suden saaliiksi. Poroja sitte enämpi, mutta se ei ole kotieläin ja poronhoitoalueella on sudellekin eri laki.
On toki, mutta kokonaisvahinkojen vertailu ei mun käsittääkseni edellytä niiden suhteuttamista kantojen kokoon?
Ei kannata liikaa luottaa tilastoihin. Kautta itärajan isännät jättävät osin ilmoittamatta susien viemistä koirista.. ja siitä että käyvät äijäporukalla ampumassa nämä sudet (tai jotkut sudet). Eivätkä toki näilläkään asioilla viranomaisia vaivaa.
Aivan totta, niinhän se olikin. Tilastoihin ei saanut tukeutua vaan pitää luottaa esim. suullisiin todistuksiin, tarinoihin ja uskomuksiin. Jos asia on laaja, pitää keskittyä yksityiskohtiin ja päinvastoin.
Toisaalta suurpetojen määrän vähentämistarvetta perustellaan nimenomaan kantojen koolla. Esimerkiksi susikannan kasvu yleensä aiheuttaa petojen ilmaantumista myös asutusalueille, koska luonnosta ei meinaa saada kiinni riittävästi safkaa.
Mistähän ihminen on alunperin saanut päähänsä, että sen pitää säädellä kantoja... lähes jokaisen isomman nisäkkään osalta. Ilmeisesti siitä, että ilman rajoituksia metsästäjät ampuisivat suunnilleen kaiken liikkuvan.
Eipä tuosta johdu. Kantojen säätelyllä pyritään pitämään kanta järkevän kokoisena ja siten vaikuttamaan luonnon kiertokulkuun ja haittojen vähenemiseen.Ilmeisesti siitä, että ilman rajoituksia metsästäjät ampuisivat suunnilleen kaiken liikkuvan.
Erikoinen asenne. Että luonnolliseen kiertokulkuun pitää puuttua siksi, että haitat (ilmeisesti ihmisten kokemat) vähenisivät. Tuollainen teksti on kuin suoraan luontovihaajan suusta.Eipä tuosta johdu. Kantojen säätelyllä pyritään pitämään kanta järkevän kokoisena ja siten vaikuttamaan luonnon kiertokulkuun ja haittojen vähenemiseen.
Eipä tuosta johdu. Kantojen säätelyllä pyritään pitämään kanta järkevän kokoisena ja siten vaikuttamaan luonnon kiertokulkuun ja haittojen vähenemiseen.
Niinpä. Toisaalta luonnollinen kiertokulku olis se, että ihminen tappais kaiken sukupuuttoon. Se mitä pitää rajoittaa on ihminen. Joko kantaa tai sitten toimintaa. Mieluiten molempia.Tarkoitat kai, että kannat pidetään järkevän kokoisena ihmisten etujen kannalta... sama juttu haittojen kanssa. Ei luonto ja eläimet mitään kantojen sääntelyä tarvitse, ovat pärjänneet satoja miljoonia vuosia ilmankin.
Kyllä mun mielestä jollain alueella oli sudet syöny pari vuotta sitte hirvet niin tehokkasti, että paikallisia metsästäjiä otti päähän, kun niille ei enää oikein riittänytkään ammuttavaa.