Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '10-'11

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Mä taas luulen reissun olevan aika lailla sitä mitä on hakijoille kerrottu. Ei tuo nyt ensimmäinen kerta ole kun laivaston alus on pidemmällä reissulla.

Juu hankala uskoa, että koulutuksen saaneille seiloreille tulee täytenä yllätyksenä mimmoista se laivailu on.
 
Juu hankala uskoa, että koulutuksen saaneille seiloreille tulee täytenä yllätyksenä mimmoista se laivailu on.
Tuskin se risteily mitään odottamatonta tarjoo, ellei sitten seilorien oma mieliala...
 
Kumpihan on vaarallisempi, viikonloppuristeily ruottilaivalla vai toi Somalian keikka.
 
Haa

Sillälailla:

Suomalainen mies on kuollut kesken seksileikkien Belgiassa lähellä Antwerpeniä, kertoo Ilta-Sanomat. Alkuviikolla tapahtuneesta kuolintapauksesta kertoi ensimmäisenä Gazet van Antwerpen -lehti

Onnettomuus sattui suomalaismiehen kotona Antwerpenin esikaupunkialueella. Yli 30-vuotias suomalainen asui siellä yhdessä hollantilaisen miespuolisen ystävänsä kanssa.

Paikalle hälytettiin ambulanssi, mutta miehen pelastamiseksi ei ollut enää mitään tehtävissä. Kuolinolot olivat niin erikoiset, että lääkäri teki asiasta tutkintapyynnön viranomaisille. Poliisin mukaan tutkimuksissa on käynyt ilmi, että kuolinsyy oli todennäköisesti ilokaasu.

Gazet van Antwerpen -lehden mukaan kuoleman arvellaan johtuneen käsistä karanneesta seksileikistä.
 

Tulee David Carradinen kuolema Thaimaassa mieleen tuosta uutisesta... Kaverit/perheenjäsenet löysivät miehen komerosta yksi silmukka sukupuolielinten ja toinen kaulan ympärillä. Varmaan painajaiset piinanneet hetken aikaa löytäjien psyykettä :thumbfh:
 
Laivalla oleva pappi pitää ainakin blogia tapahtumista. Löytyy täältä:

http://www.piraattipappi.vuodatus.net/
Tuolla näyttäisi olevan kommentti
Pystyn kirjoittamaan blogitekstejä varastoon ja ajastamaan ne siten, että blogia ylläpitävä palvelin julkaisee kirjoituksia ennalta määrättyyn ajankohtaan. Jossain vaiheessa operaatiotamme olemme varmasti alueella, jossa satelliittien kattavuus häviää jopa useiden päivien ajaksi.

Älköön siis kukaan rauhanturvaajien omaisista huolestuko, jos käy niin, että minun kirjoituksiani tulee nähtäville, mutta silti ei saa yhteyttä omaan laivalla olevaan sukulaiseen tai ystävään. Se ei tarkoita, että minulla olisi jotain salaisia yhteyksiä yläkertaan (satelliitteihin), tai että oma läheisenne ei haluaisi pitää teihin yhteyttä. Tällöin kyse on yksinkertaisesti siitä, että Suomessa oleva serveri on saanut kirjoitukseni jo ennen kuin olemme purjehtineet katvealueelle.

IL:n mukaan on kauheaa, kun videopuhelut kiellettiin - kun kaiken piti toimia!
 
Laivalla oleva pappi pitää ainakin blogia tapahtumista. Löytyy täältä:

http://www.piraattipappi.vuodatus.net/

Hemmettiäkö Puolustusvoimien pitää tunkea pappi joka paikkaan. Hornetitkin on kuulemma 2-paikkaisia, koska edessä on kuskin penkki ja takana saarnastuoli. Aina pitää olla pastori mukana. Tuokin pappi on tuolla, koska:
aaA) miehistössä on joku ateisti, joka pitää käännyttää
kee) jos löytävät merirosmon, sitä pitää kumauttaman ristillä päähän

Jos siellä tarvitaan kokovartalokorvaa, miksei se ole sotilaspsykiatri? Tyynynpöyhijäkin olis pappia hyödyllisempi. Saattaahan porukassa olla joku joka uskoo tyynyn pöyheyden pelastavaan voimaan.
 
Laivalla oleva pappi pitää ainakin blogia tapahtumista. Löytyy täältä:

http://www.piraattipappi.vuodatus.net/
Kävin "pikalukemassa" blogin. Ihan mielenkiintoista tekstiä herra kirjoittaa.

Siihen tarvitaanko pappia tollaisella reisulla on vaikea vastata. Virkamiesuskontomme (sitähän se useimmille on...) takia vähän samanlainen juttu, kuin kaksikielisyys (ja pakkoruotsi) maassamme. Ennenhän ja nykyäänkin sanotaan koti, uskonto ja isänmaa...:thumbup:
 
Siihen tarvitaanko pappia tollaisella reisulla on vaikea vastata.
Pitäähän jokaisella aluksella yksi Deanna Troi olla, jolle voi käydä purkamassa ihan minkä sortin huolet tahansa. Ei ole pelkästään uskonnollisia noiden tehtävät. Purkaa voi vaikka koti-ikävää.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös