Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIKAUSI 2013-2014

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Toiveissa on, että noin 50 kilometrin päässä Olkiluodosta asuvat vanhempani eivät joudu tuon hökötyksen toiminnassa olemista koskaan näkemään.

Skenaario on realistinen, sillä he ovat nyt 64 - 65 -vuotiaita ja suomalaisten elinikäodote lienee haitarilla 75 - 85 vuotta?
Kauppalehti: OL3 valmis ehkä vasta vuonna 2020
Kauppalehden mukaan Areva on ajamassa alas Olkiluoto 3:n työmaata.

Kauppalehden mukaan kiista korvauksista ja keskeneräinen automaatiosuunnittelu ovat pysäyttämässä Olkiluoto 3:n rakennustyöt lähes kokonaan.

Lehden tietojen mukaan Areva ei ole uusinut perjantaina päättyvien työnjohtajien työsopimuksia ja työmaalla olisi päättymässä viidenkymmenen suomalaisen ja ranskalaisen työnjohtajan työt.

Kauppalehden saamien arvioiden mukaan OL3:n valmistuminen voi venyä vuoteen 2018 tai jopa vuoteen 2020. Alunperin voimalan piti valmistua jo vuonna 2009. Viime vuonna Teollisuuden Voima arvioi, että voimala valmistuu aikaisintaan vuonna 2016.

http://yle.fi/uutiset/kauppalehti_ol3_valmis_ehka_vasta_vuonna_2020/7113912

Heh.
 
Oiskin nolo paikka Arevalle, jos se venäläisfirma saisi Pyhäjoen voimalan pystyyn aikaisemmin.

En epäilis yhtään, etteikö sais. Arevallahan on menny jo monta kertaa toinen peukalo suuhun ja toinen perseeseen ton uuden tyyppisen reaktorin kanssa. Parin vuoden välein peukalot vaihtaa paikkaansa ja lähtevät taas vissiin suunnittelussa alusta :D
 
Arevalle lienee ollut järkytys, kun pitäisi toimia sopimuksen mukaisesti.
 
Kirpparilla oli yks päivä "vitosen päivät".
Ei näkynyt Alppuja missään, lie joku hassutellakseen ostanut ne heti kaikki pois.
 
Olkiluodon ydinpommi valmistuu ilmeisesti vasta 2020, tosin oma veikkaus on ei ikinä. On tuo kyllä yksi iso vitsi koko olkiluoto 3:nen.
Ei sillä, että turvallisuuden kanssa pitäisikään hätiköidä, mutta kuitenkin.

Minä ennustan, että tuo rahareikä ei valmistu ikinä tai ainakaan sitä ei oteta koskaan käyttöön, koska se on vanhentunut ennen kuin se edes valmistuu.
 
Kouvo vielä vapaalla jalalla?
Poliisi pysäytti rattijuopoksi epäillyn miehen ja löysi yllätyksekseen autosta lähes kahdeksan kiloa khat-huumausainetta.

Pohjois-Karjalan poliisi tiedotti perjantaina pysäyttäneensä Lieksassa Joensuun suunnasta tulleen henkilöauton, jonka kuljettajan epävarmasta ajosta oli tehty ilmoitus hätäkeskukseen.

Poliisin tutkiessa tapausta autosta löytyi suuri määrä, noin 7,7 kiloa, khat-huumausainetta.

Kuka näitä khattimisen lokeja oikein kaipaa?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014030118084722_uu.shtml
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös