Loppuiko Kimin F1-ura 'välivuoteen'?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mosse
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Onko Kimi ajanut viimeisen F1-kisansa?


  • Äänestäjiä yhteensä
    146
Olettaen, että se välivuosi toteutuu, niin kyllähän se taisi tähän loppua. En usko, että Kimiäkään kamalasti kiinnostaisi yhden rallikauden jälkeen palata ykkösiin kaudeksi pariksi, ja jättää ralli jälleen taka-alalle
 
Ajaa sittenkin ykkösissä ja Mercedes Grand Prix-tallissa ensikaudella.
 
Jos tämä ei lopu niin se saa jatkua.

Mersu-huhu on viimeinen oljenkorsi. Jos tulee välivuosi, niin se on siinä sitten.
 
Ei tietenkään. Jossei aja 2010 eikä 2011, niin kyllä se joskus ainakin jonkun kisan ajaa.
 
Riippuu tilanteesta. Muistutan, että Alain Prost piti välivuoden 1992 ja palasi voittamaan mestaruuden 1993. Muuan Niki Lauda piti muutamankin välivuoden ja palasi mestariksi asti. En tiedä, onko Kimillä rahkeita samaan, mutta toivotaan.
 
Jos mersu ei suostu vain yhden vuoden soppariin, niin kimi ajaa seuraavan kerran ykkösiä kaudella 2011 Red Bullin ratissa. Mä luulen, että allekirjoitukset on siihen sopimukseen jo raapustettu.
 
95% varmuudella kyllä.

Kuitenkin 5% mahdollisuus ajaa vielä Mersulla ensi kaudella. Jos tuota sopimusta ei synny, niin tuskinpa Räikkönen sitten enää välivuoden jälkeen hyppää takaisin formulan rattiin.
 
Ura loppui 2021 Abu Dhabin kisassa keskeytykseen Alfa Romeon tallin autolla eli 12 vuotta myöhemmin.
Kimi tosin ehti olla pari kautta sivussa formuloista rallin mm-sarjassa 2010-2011, 2012 espoolainen teki paluun lajiin kaiken vastoinkäymisen mitä kävi 2009 läpi. Kimi oli selvästi saanut tarpeekseen formuloista 2009 ja halusi kokeilla vaihteeksi muuta eli rallia, jota hän oli joskus sanonut haluavan kokeilla jossain vaiheessa uraa.
Aika jännä miten moni palstan jäsenistä oli vuoren varma että Räikkösen ura loppumisesta 2009 marraskuussa kun joutui osittain rahan ja Ferrarin puretun sopimuksen teknisistä syistä johtuen pitämään välivuoden 2010, neuvoteltuaan Mclarenin ja tulevan Mercedeksen tallin kanssa pitkin syksyä.

2009 oli kieltämättä synkkä vuosi suomalaisittain formuloissa Kimin jäädessä ilman sopparia ja Kovalaisen joutumista Lotus-talliin kaudeksi 2010 uran jatkon vuoksi.
2011 marraskuussa kaikki asiat onneksi muuttuivat koska jäämies teki sopimuksen Enstone tehtaan Lotus-tallin kanssa kaudeksi 2012.
Ei kyllä uskois että vuodesta 2009 on 13 vuotta aikaa, tuntuu kuin olisi äsken toi vuosi ja onpahan asiat ehtineet lajin sisällä muuttua valtavasti viimeiset 13 vuotta.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös