Malesian GP 2017 - Kilpailu - Ennakko ja live

Status
Ei avoinna uusille viesteille.

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15432
Näin on.

Ajattelin juuri perustaa toikkia, mutta ehdittiinkin sitten jo.

Kisan osalta vaikea sanoa mitään kovinkaan varmaa ellei sitten ihan kärjen asioita käytännössä lasketa kun Sebastian Vettelillä tunnetusti on vaikeaa tilanteensa takia nousta lähemmäksi kärkeä. Toki Ferrarin auton ollessa parhaimmillaan ja juuri Vettelin ollessa kyseessä tehtävän pitäisi olla jonkin verran helpompi kuin mitä ehkä olisi Kimi Räikkösen vastaavan tilanteen suhteen mikäli niin olisi. Valtteri Bottaksella uskoisin olevan ihan hyvät mahdollisuudet joskin kieltämättä vähän tuo iso aikaero Hamiltoniin häiritsee. Voisihan se toki olla huonompikin.

Näinä viikkoina ei voi kyllä olla kuin jossain määrin ihmettelemättä Jolyon Palmeriin edelleen kohdistuvaa suhteellisen valtavaa kritiikkiä huolimatta juurikin hänen Singaporen kisansa onnistumisesta käytännössä kerrankin niin hyvin kuin vain se pystyi onnistumaan. Mies pystyi kääntämään jopa tallin taktisen mokankin edukseen ilman muuta romahdusta tai ilman tallin lisämokailua joka olisi sitten sen hänen kisansa kyennyt romahduttamaan vaikkapa Kiinan tai Bahrainin kisan tapaan mikäli sitten mies itse sitä ei olisi jossakin muussa kilpailussa romuttanut. Tämä siis kun puhutaan Singaporesta.

Tämä taktinen tiimimoka kun taisi olla silloin Valtteri Bottaksen pysähdysaikaan tapahtunut virhe olla pitäytymättä tavallaan Valtterin tahdissa ja vanavedessä kun tilaisuus siihen olisi ollut. Joka tapauksessa ainakin paremmin Palmer hoiti paikkansa kuin muun muassa Esteban Gutierrez Sauberilla noin kolme vuotta sitten kun talli valitsi pelkuruuden tien kun kerrankin olisi voinut Gutierrez loistaa aivan todella, mutta Sauberin onnettoman tilanteen takia asiat siinä tallissa ovat surullisesti tietysti olleet mitä ovat.

Kaikki sen kuskitkin tuntuvat saavan koko ajan lokaa niskaansa vaikka tallilla itsellään tuntuu tilanne ja fiilikset olevan täysin hukassa. Toki välillä sen kuskit eivät ole olleet viime vuosina sen kunniaksi kun ovat kolaroineet ja välillä esimerkiksi Marcus Ericsson tuntuu jämähtäneen paikalleen kehitystasossaan tai mikäli pystyisi ajamaan paremmin jossakin muussa tallissa niin ensi vuonna aivan lopullisen viimeistään ne näytöt pitäisi antaa tai muuten alkaa olla ajelut ajettu tavallaan maksuvaroistakin huolimatta.

Ericssonkin on saanut aika hirveästi kritiikkiä, mutta toisaalta ei Sauberin kalustokaan paljon näyttöjä anna parempaankaan ja on Ericsson huonomminkin ajanut. Itse asiassa oli aikanaan mielestäni ehkäpä huonoiten debytoinut ja hitaimmin kehittynyt Caterhaminkin kuljettaja kaikista senkin maksutallin kuljettajista koskaan ennen kuin oikeasti pakon edessä alkoi kehittyä ja tämä siis nykypäivän formuloiden nuorista kuljettajista puhuttaessa ja vanhemmista ajoista puhuttaessa olisi vaikka miten monta huonompaakin kuljettajaa tarjolla sille paikalle.

Olisin Palmerille hänestä puhuttaessa muuten ilman tuota yhtä nyt sattunutta kolariakin vähään aikaan antanut Palmerille vähän enemmän kehuja myös siitä, että varsinaisesti Palmer ei ole kolaroinutkaan kenenkään kanssa pitkään aikaan ja kun on niin ne ongelmat ovat jääneet vain juuri harjoituksiin tai aika-ajoihin kuin itse kilpailuun.

Toisin kuin Daniil Kvjatilla jolla ei yksinkertaisesti tunnu enää se kasetti kestävän oikein enää missään vaiheessakaan viikonloppua ja jonka tilanne on ollut jo kauan todella lohduton, mutta ilmeisesti juuri herra Markon perseilystä ja asenteesta johtuen on sitten saanut ansaittua sympatiaa tiettyyn rajaan asti.

Ja Kvjatkin on nuori kaveri ja potentiaalia olisi välillä ollut parempaan ja välillä sitten ei ja mikäli ei olisi ollut niin sittenkin olisi vain pitänyt yrittää edes olla Palmerin tapaan yhtä keskimäärin olla kolaroimatta toisten tai ratakaiteiden kanssa. Toki ei välillä kyllä edes Carlos Sainz Juniorkaan ole esittänyt mitään niin todella superhäikäisevää, mutta kun sitten ajoi sen yhden ainoan näyttävän supersijoituksen niin kyllä on kehuttu kaveri tämäkin äijä joka myös on keskikastissa usein kolaroinut toisten kanssa tai estellyt toisia.:frank:

Juurikin kehitystään vasten ja myös sitä vastaan, että Palmerilla ainakin Bakussa ja Silverstonessa auton vaurioiden tehdessä hänen työnsä käytännössä mahdottomaksi jo heti alkuunsa (Silverstonessa ei tunnetusti edes päässyt kunnolla kisaamaan kun auto hajosi ja Bakussa auto vaurioitui hieman lähdön jälkeen mikä johti keskeytykseen piakkoin tai olisi johtanut nopeammin kuin johti, mutta Palmer edes yritti mitä monet muut eivät välttämättä olisi tehneet.) on ollut edelleen ihme, että vieläkin tuntuu olevan ihan uskomatonta herjailua hänen ajamisistaan jopa ihan kaiken jälkeenkin. Varmaan tuolla vouhotuksella ainakin ihan pahimpien kritisoijien osalta mikään ei riittäisi kun Palmerista puhutaan...

Tai vieläkin tätä Monacon yhden kisakolarin ja Oskari Saaren lanseeraamaa kolaridemonisointia tuntui harrastavan myös nuoriherra Juuselakin kunnes ainakin jossain määrin tätä kautta tuli järkiinsä siitä ihan pahimmasta Palmerin arvostelusta sentään antaen arvoa edes jotenkin. Joskin välillä Juusela kyllä hehkuttaa ainakin jopa itsenikin mielestä turhan paljon Palmeria ja tuntuu se hehkuttaminenkin olevan vähän semmoista läpänheittomieltä sekin homma ajoittain.

Ulkomaistakin puhuttaessa se ihan pahin herjanheitto sentään tuntuu loppuneen, mutta kyllähän tuo silti on aika kovaa ollut edelleen tai ei tunnuta osaavan antaa kaverille sitä arvoa kun kerrankin jo monta kertaa aiemminkin menetetyt jäännöspisteet tulivat sentään edes kerralla takaisin. Tosin onhan selvää kyllä, että mikäli Palmer lajissa haluaa edelleen jatkaa niin tietenkin niitä näyttöjä ja pisteitä pitäisi vielä sitten ajaa enemmän sitten muihin talleihin.

Aika näyttää sen, että käykö Palmerille aika lailla samoin kuin mitä Gutierrezille kävi ja joutuu ulos lajista kun ei se tahti sitten muuten vain riitä vai onko hän sitten oikeasti yksinkertaisesti vain hieman hitaammin kehittyvä ajaja jolle pitäisi vielä antaa esimerkiksi Gutierreziin nähden ainakin meksikolaista selvemmin se kuuluisa viimeinen tilaisuus? Etenkin kun ajaa vasta vieläkin vain toista kautta lajissa mikä tunnutaan unohtavan ja Palmeria on tavallaan melkeinpä aivan ensimetreiltä asti lajissa kritisoitu.

Eikä ihan esimerkiksi aivan kauden alku mennyt Nico Hülkenbergiltä juuri yhtään sen paremmin kuin Palmeriltakaan mitä nyt Hülkenberg on ajanut huonoimmillaankin yleensä edes jäännöspistevauhdissa ja parhaimmillaan jo todella korkealla. Varsinaisesti Hülkenberg ei ole ollut hukassakaan kuin parissa kisassa koko vuonna. Ja alkukaudenkin ongelmat olivat auton ongelmia mitä on ollut myös Hülkenbergillä.

Tosin Hülkenberg ja Palmer ovat usein ajaneet pitkin kautta Renaultin autoa eri tavalla, ehkä jopa huomattavasti eri tavalla kuin monet muut tallikaverit suhteellisesti omissa talleissaan. Lisäksi Palmerille säädöt Nicon osalta ovat olleet aivan yhtä oudot kuin mitä esimerkiksi Jolyonin säädöt sitten Hülkenbergille. Palmer ei myöskään ennen muutamaa kilpailua sitten tapahtunutta Renaultin mielenmuutosta edes saanut kaikkia vastaavia auton päivitysosia autoonsa siinä missä Hülkenberg oli niitä saanut.

Ja tämä Palmerin osalta väitetty säätökopiointikin...

Haluaisin siitä kyllä kuulla mielelläni lisää ja vieläpä aivan useiden eri kisojen vastaavien väitteiden kanssa kuin vain oletetun viime kisan tai toissa kisan vastaavan kanssa joka on sitten taas miellyttänyt näitä Palmerin herjaajia.:frank: Ja joka sekin tuntuu olevan taas semmoinen keksitty ongelmanvirittelyaihe vailla mitään muuta tarkoitusta kuin henkisen rettelön ja vihan ilmapiirin luominen. Nico Hülkenberginkin ollessa vastaavasti epäonnistunut jostakin syystä vastaavasti samalla tavalla kuin vaikka miten Palmeria on sellaisena pidetty niin olisin kyllä myös arvostellut vastaavaa kokoaikarettelöintiin menevää herjailua samalla tavalla.

No jotta ei ihan mene vain Palmerin tai Renaultin muunkaan toiminnan päivittelyksi tai kehumiseksi niin Malesian Sepangin osalta ajettaneen ilmeisesti viimeistä kisaa vähään aikaan Kuala Lumpurin radalla joka taitaa vieläkin tavallaan olla se paras Hermann Tilken rata monien mielestä. Toisaalta kallistahan kisaa on ollut ylläpitää ja kun ei oikein Fauzy tai Yoongkaan vakuuttaneet maan kuljettajista puhuttaessa eikä uusia tähtiä isommin ole näkyvissä niin ei tuo jatkon peruminen erityisen suuri ihme ollut. Syksyyn siirtyminen näyttäisi tekevän vielä kisasta kelille alttiin kisan.

Lewis Hamilton vaikuttaisi voittavan, mutta toivon kuitenkin nuorelle Max Verstappenille ja tietenkin myös Pierre Gaslylle hyviä otteita ja jälkimmäisen osalta hyvää debyyttikisaa!:alppu:

Tiedä sitten vielä, että tuleekohan sadettakin tähän kisaan.
 
Viimeksi muokattu:

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Verstappen naureskelee Kimin ongelmille saksan tv lähetyksessä. Joku vois vetää ympäri korvia.
 

Hakkis

Hitain hämäläinen
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
2450
Voi elämän kevät.
Tämän takia olen vuosia toivonut, että parc fermestä luovuttaisiin ja sunnuntain Warm-Up-sessio tulisi takaisin.
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4693
Sijainti
Kokkola
Tämäkin vielä :wall: Toivottavasti nyt ei ole kisa pilalla jo ennenkuin ehti edes alkaa
 

Dino246

Well-known member
Liittynyt
18.6.2009
Viestit
2332
On tämä jännä laji. "Harmituksen" määrä on vakio mutta syy vaihtelee viikonlopusta toiseen. :wall:
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15432
Voihan Keken räkäinen sähkölaite jos Kimille nyt sitten kävi taas tällä tavalla...:mad:
 

Dino246

Well-known member
Liittynyt
18.6.2009
Viestit
2332
Verstappen naureskelee Kimin ongelmille saksan tv lähetyksessä. Joku vois vetää ympäri korvia.
Toivottavasti joku kolaa tämän kakaran ulos jo eka mutkassa, tai auto pettäisi taas niin katsottaisi kuka nauraa viimeksi.
 

formulajooseppi

Well-known member
Liittynyt
6.11.2013
Viestit
1256
Ei pääse ei. Kimi voi keskittyä jäätelön syöntiin. ferrari
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös