Mika Häkkisen maailmanmestaruudesta tänään 10 vuotta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kouvotsovoni
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

kouvotsovoni

Banned
Liittynyt
30.10.2008
Viestit
24
Tänään (1.11) on kulunut tasan päivälleen 10 vuotta siitä, kun Mika Häkkinen voitti ensimmäisen F1-maailanmestaruudensa 1998!
 
Marketa tulee vetämään spesiaalinumeron.
 
Mika on maailmanmestari, Keke! Oi mieletöntä! :thumbup:

On kyllä aika mennyt nopeasti.
 
Oi niitä aikoja kun pikku poikana meinas päästää alleen kun Mikan suorituksia seurasi.. :)
Onnea vuosipäivänä :alppu:
 
Palautu muistoja mieleen tosta hommasta,silloin oli tarkotus katsoa uusintalähetys kisasta,heräilin niin myöhään,mutta kun sai telkkarin auki ja odotteli täpinöissään kisaa,heti ensimmäisenä sieltä tuli kuva,että onnea Mika,maailmanmestari,vähän latisti meininkiä,mutta onnea!:alppu:
 
Katsoin kisan aamulla, ja jotkut menivät kisan jälkeen ulos juhlimaan lipun kanssa. Asuin tuolloin Martinlaaksossa ja sitten tuli kauhea meteli että Mikalle pitää saada oma katu ja patsas ja aukio ja vaikka mitä eikä Mikaa oikeasti kiinnostanut sellaiset.
 
Hägä!
eclipsee_steering_helmet.gif
 
Katsoin kisan aamulla, ja jotkut menivät kisan jälkeen ulos juhlimaan lipun kanssa. Asuin tuolloin Martinlaaksossa ja sitten tuli kauhea meteli että Mikalle pitää saada oma katu ja patsas ja aukio ja vaikka mitä eikä Mikaa oikeasti kiinnostanut sellaiset.

Miksi ei porukat juhlineet Kimin mestaruutta samalla tavalla? :doubtful: Vai onko muistini vain liian huono? :D
 
Ensi vuonna voidaankin juhlia sitten Häkä mestaruutta vol 2, ainakin siinä tapauksessa jos mestaruutta vuosimallia 2009 ei kotosuomeen tule :alppu:
 
Ei voi unohtaa.
Tosin seuraava mestaruus oli vieläkin ravistelevampi, kun sen pikkulikkana suorana katsoa sain.

Seuraavan päivän uutisissa luki, että poika oli tappanut äitinsä kun ei saanut katsoa kilpailua. Meikälikka vastas: ymmärrän.
 
Kyllä tulee tippa linssiin kun noita aikoja muistelee. :ahem: McLarenin luotettavuusongelmat ja Ferrarin vahvistuminen loppukautta kohden teki tuosta kaudesta melkoisen jännittävän. 80-80 pistetilanteesta lähdettiin kahteen viimeiseen kisaan ja mediassa uskottiin Häkkisen jo hävinneen mestaruuden. Vielä kun Nürrellä Ferrarit eturivissä aika-ajojen jälkeen niin melkein jo pelkäsin mestaruuden menevän Schumille, mutta vain melkein. :) Häkkinen voitti mielettömän ajon jälkeen ja Suzukassa sitten Schumi olikin haastajana. Sammutti vielä miesparka auton lähtöruudussa niin takaahan se lähti.
 
Jep ja kun Häkä voitti mestaruuden, niin sen hän hoiti tyylillä kuten Kimikin. Voittamalla sen viimeisen kisan :ahem:
 
Kannatin Schumia

Toisaalta sympaattiselle suomalaiselle mestaruuden soi mielellään. McLarenista taas en sano mitään.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös