Mitkä on nyt fiilikset?? (Mika-Kimi)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nopeahuoli
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Hmm... Ennen tämän kauden alkua olin vahvasti sitä mieltä, että Kimin kaudesta tulee pitkä ja vaikea tappelu suorituskyvyttömän auton kanssa. Kun kausi sitten lähti pisteellä käyntiin ja Sauberin sekä Kimin otteet jatkossakin olivat erinomaisia, niin kyllähän tätä erittäin positiivisena yllätyksenä on täytynyt pitää.

Huhut kytköksistä Ferrarin leiriin tuntuivat aluksi täysin ennenaikaisilta ja sittemmin realistisilta ehkä muutaman vuoden päästä. Huhuja siirrosta McLarenille en ehtinyt ottaa oikestaan vakavasti koskaan ennen kuin sain tietää tapahtuneesta.

Aiemmin suuremman Häkä-fanin ja nykyisen "kestokannattajan" tulevalla kaudella 2002 tulee olemaan suuri aukko. Aukkoa olen onneksi paikannut jo pidemmän aikaa toisella suosikilla, eiväätkä Räikkösenkään tekemiset täysin yhdentekäviä ole. Yksi aikakausi sai nyt kuitenkin päätöksensä.

Toinen aikakausi voi olla vielä edessä, mutta minkälainen se sitten on, niin sitä on turha vielä veikkailla. Luulisin kyllä helposti käyvän niin, ettei Häkkinen ajajana tekisi enää paluuta formulapiireihin. Toisaalta onko hänestä sitten tällä alalla muihin hommiin?

Kimin osalta olen jopa hieman pettynyt hänen valintaansa. Jos on mahdollisuus päästä Ferrarille, niin sitä pitäisi tilanteen niin vaatiessa myös malttaa muutama vuosi odottaa ja sitten alkaa tositoimiin. Yksi suuri huolenaihe on myös se, että pelkään McLarenin ensi kauden olevan jonkinmoista jälleenrakennuksen aikaa ja siellä ajaminen voi olla paljonkin Kimin odotuksia hankalampaa. Mutta kuten alussa totesin, veikkaukseni kolahti viime kaudellakin kanttarin yli reunavalliin - silloin Sauberin kohdalta.

Yhteenvetona loppuun:
Kimi - väärä valinta?
Mika - oikea valinta?
David - ikuinen kolmonen jatkossakin.
Alex - no tämähän tiedettiin.
 
Originally posted by Targa:
<STRONG>Kimin osalta olen jopa hieman pettynyt hänen valintaansa. Jos on mahdollisuus päästä Ferrarille, niin sitä pitäisi tilanteen niin vaatiessa myös malttaa muutama vuosi odottaa ja sitten alkaa tositoimiin. Yksi suuri huolenaihe on myös se, että pelkään McLarenin ensi kauden olevan jonkinmoista jälleenrakennuksen aikaa ja siellä ajaminen voi olla paljonkin Kimin odotuksia hankalampaa. Mutta kuten alussa totesin, veikkaukseni kolahti viime kaudellakin kanttarin yli reunavalliin - silloin Sauberin kohdalta.</STRONG>

Ferrarin paikkaa on hyvä kytätä muutama vuosi McLarenin ratissa. Kimi on vasta 21 v. ja ajettuaan muutaman vuoden huipputallissa mäcillä hän on f1-maailman nuorimpana mestarina (??) valmis siirtymään sumin paikalle maranellon ykkösautoon. Kakkoskuskiksi Kimi valitsee jonkun nöyrän ja hitaan miekkosen. Ehkä Heidfeldin. :D (Viimeinen lause oli sitten vitsi :) )
 
RK-62:
Tässä karussa orjakaupan aikaisessa maailmassa tuo tallivaihdos esimerkiksi McLarenilta Ferrarille tai vastoinpäin ei vain taida salaisuuksien takia olla aina niin helppoa..

...mutta mistäs näitä koskaan tietää, joten toivotaan parasta.
 
En usko sen olevan mikään ongelma. Tuskin yksi kuski tulee ajamaan koko uransa ajan vain yhdessä huipputallissa. Semmoiset 10 v. samassa tallissa on jo poikkeustapaus.

Mitäs McLaren tekee, kun sopimus loppuu ja Ferrari tarjoaa parempaa ja Kimikin on sinne menossa. Eihän niillä ole mitään keinoja estää siirtymistä.

[ 15-09-2001: Message edited by: RK-62 ]
 
Originally posted by RK-62:
<STRONG>En usko sen olevan mikään ongelma. Tuskin yksi kuski tulee ajamaan koko uransa ajan vain yhdessä huipputallissa. Semmoiset 10 v. samassa tallissa on jo poikkeustapaus.

Mitäs McLaren tekee, kun sopimus loppuu ja Ferrari tarjoaa parempaa ja Kimikin on sinne menossa. Eihän niillä ole mitään keinoja estää siirtymistä.

[ 15-09-2001: Message edited by: RK-62 ]</STRONG>

Kimi siirtyy Ferrarille kun Shumi lopettaa.
 
Ylös