MM-Karsintalohkot!

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4664
Sijainti
Kokkola
No, ei tässä mitään vielä ole menetetty. Parasta on sillon kun tulee mahdollisimman vähän noita jättimaita. Nyt sellaisia tuli vain tuo Hollanti. No, ovat muutkin maat hyviä, mutta niitä kovimmista kovimpia ei onneksi tullut Hollantia enempää. Mutta tosiasia on se, että ihan joka pelissä saa varmasti olla tarkkana. Lopputurnauspaikka olisi mahtavaa, mutta eiköhän jatkokarsintaan ole jonkinlaiset mahdollisuudet. Kaikki on onneksi vielä avoinna. Ruotsilla taas tuntui olevan kyllä luvattoman helppo lohko.... No kyllähän niiden tuurin tietää!!! :D
 

Bleu

Olivier Bocques Fan Club
Liittynyt
14.4.2000
Viestit
9360
Karsintalohkon alkuun on reilu kuukausi. Suomi aloittaa vieraissa Romaniaa vastaan.

Yleisesti otteluohjelmasta sen verran, että kovia maita vastaan Suomi sai kotiottelut ensi vuoden puolelle, koska tänä vuonna Olympiastadion on remontissa. Kotiottelut Andorraa ja Armeniaa vastaan pelataan Tampereella.

Suomen ottelut siis seuraavasti:
18.8. 2004 Romania - Suomi
4.9. 2004 Suomi - Andorra
8.9. 2004 Armenia - Suomi
9.10.2004 Suomi - Armenia
13.10.2004 Hollanti - Suomi
26.3. 2005 Tshekki - Suomi
8.6. 2005 Suomi - Hollanti
17.8. 2005 Makedonia - Suomi
3.9. 2005 Andorra - Suomi
7.9. 2005 Suomi - Makedonia
8.10.2005 Suomi - Romania
12.10.2005 Suomi - Tshekki

Ns. välipäivät Suomella ovat 17.11.2004 ja 30.3.2005.
 

Bleu

Olivier Bocques Fan Club
Liittynyt
14.4.2000
Viestit
9360
MM-karsinnat 2006

Tähän otsikkoon laitan myös tilanteita muualta maailmasta.

CONMEBOL (4 parasta jatkoon, 1 jatkokarsintaan OFC:n parasta vastaan)

7/18 ottelua pelattu
Brasilia 13
Argentiina 12
Chile 11
Paraguay 11
Ecuador 10
Venezuela 10
Peru 9
Kolumbia 7
Uruguay 7
Bolivia 6

CONCACAF
2. jakso ei ole vielä alkanut. Suurin osa maista on jo karsittu pois kisoista.

Lohkot
1: USA, El Salvador, Jamaika, Panama
2: Costa Rica, Guatemala, Honduras, Kanada
3: Meksiko, Saint Kitts ja Nevis, Trinidad&Tobago, Saint Vincent ja Grenadiinit (kuinka sattuikaan kaikki nuo pitkänimiset tähän lohkoon)

Kaksi parasta jokaisesta lohkosta jatkoon. 3. jaksolla kuuden joukkueen lohko, josta kolme parasta suoraan ja neljäs jatkokarsintaan aasialaista vastaan.

CAF

Ennen tätä vaihetta karsittiin jo 21 maata pois. Lohkovoittajat kisoihin.

Tilanteet, kun kolme ottelua jokaisella joukkuella pelattu, lukuunottamatta lohkoa 5.

Lohko 1:
Kongo 6
Senegal 6
Togo 4
Sambia 4
Liberia 4
Mali 1

Lohko 2:
Etelä-Afrikka 6
Ghana 4
Kongon Dem. tasavalta 4
Kap Verde 4
Uganda 4
Burkina Faso 3

Lohko 3:
Kamerun 7
Norsunluurannikko 6
Egypti 4
Libya 4
Benin 2
Sudan 1

Lohko 4:
Nigeria 6
Zimbabwe 5
Angola 5
Ruanda 3
Algeria 2
Gabon 2

Lohko 5:
Guinea 4
Marokko 4
Tunisia 3
Botswana 3
Malawi 2
Kenia 0
Kenia ei ole jostain syystä pelannut vielä yhtään ottelua. Kärkikolmikolla on 2 ottelua, Botswanalla ja Malawilla 3.

AFC:
Aiempia karsintoja jo takana. Jokaisella joukkueella 3 ottelua pelattuna.

Lohko 1:
Jordania 9
Iran 6
Qatar 3
Laos 0

Lohko 2:
Uzbekistan 7
Irak 5
Palestiina 4
Taiwan 0

Lohko 3:
Japani 9
Oman 6
Intia 3
Singapore 0

Lohko 4:
Kiina 9
Kuwait 6
Hong Kong 3
Malesia 0

Lohko 5:
Arabiemiraatit 7
Pohjois-Korea 5
Thaimaa 3
Jemen 1

Lohko 6:
Bahrain 7
Syyria 5
Tadhzikistan 5
Kirgistan 1

Lohko 7:
Etelä-Korea 7
Libanon 6
Vietnam 3
Malediivit 1

Lohko 8:
Saudi-Arabia 9
Turkmenistan 6
Indonesia 3
Sri Lanka 0

Lohkovoittajat 3. kierrokselle, jossa joukkueet jaetaan kahteen neljän joukkueen lohkoon. Lohkojen kaksi parasta jatkoon, kolmoset pelaavat kaksiosaisen ottelun pääsystä jatkokarsintaan CONCACAF-maata vastaan.

OFC:

Aikaisempia karsintoja takana:

5 ottelua pelattu, lohkon paras jatkokarsintaan CONMEBOL-maata vastaan.

Australia 13
Salomonsaaret 10
Uusi-Seelanti 9
Fidzi 4
Tahiti 4
Vanuatu 3
 
Viimeksi muokattu:

Charlie

Elämän jakojäännös
Liittynyt
13.12.1999
Viestit
6454
Sijainti
Pahassa paikassa
Mitä noihin Suomen neljään ensimmäiseen peliin tulee, niin niistähän ei kelpaa kuin vähintään kolme voittoa ja yksi tasuri. Ihan turha mutista mistään kovasta lohkosta, jos ei Andorra ja Armenia kaadu joka kerta. Armenia ei tosiaan ole mikään helppo paikka, mutta tässä olisi juuri se mahdollisuus napata ne pisteet mitkä joltain huippumaaltakin saattaa jäädä nappaamatta. Lopputurnaukseen päästäkseen Suomi todennäköisesti tarvitsisi sen, että ennakkosuosikit kompastuisivat satunnaisesti näihin "heittopusseihin". Tappioitta ei Suomenkaan karsinta voi sentään sujua.

Avauspeli vieraissa Romaniaa vastaan ratkaisee varmasti henkisellä tasolla todella paljon. Se näyttää heti sen missä mennään lopputurnaustoiveiden suhteen.
 

muksi

Well-known member
Liittynyt
7.1.2002
Viestit
54
En nyt jaksa alkaa tekee mitään syväanalyysiä lohkon joukkueista, mutta mielestäni J. Malinen on ottanut aivan oikein kantaa siihen, voiko tällaisellä pelityylillä menestyä Suomen kaltainen pieni jalkapallomaa.

Jos tarkoituksena on lähteä pelaamaan sydämiä puolelleen, on aika väärä asenne. Pelataan niin kuin pelimerkit antavat myöten. Eli oli Suomella minkälainen joukkue tahansa, on sulaa hulluutta lähteä hyökkäämään yltiöpäisesti Hollannin, Tshekin ja Romanian kaltaisia joukkueita vastaan.

Näitä joukkueita vastaan meiltä loppuu taito kesken, vaikka Litti ja kumppanit ois 150 minuutin kunnossa. Eli ei suur-Suomea hyökkäämällä. Ehdottaisin samanlaista puolustusasennetta kuin Helleeneillä EM-kisoissa. Sitten vastaiskuista tai erikoistilanteista pallot häkkiin.

Ja luulenpa, että tuo puolustusasenne sopii meikäläiselle kansanluonteelle oikein hyvin. Eri asia on sitten se, miten tuo puolustus käännetään hyökkäykseksi Andorran kaltaisia maita vastaan.

Erittäin hyvä kommentti oli myös Maliselta se, että onko tämä sittenkään se sukupolvi, millä Suomi nyt ylipäätänsä kisoihin pääsee. Luulenpa, että ei. Meillä on tulossa vielä entistä parempi sukupolvi, jotka ovat pelanneet arvokisoissa nuorten ja junnujen tasolla. Nämä kaverit, kun liitetään vahvistettuna muutamalla nykyisen sukupolven pelaajalla, niin Suomi pelaa arvokisoissa.

Eli vuoden 2008 EM-karsintoja odotellessa.
 

Giffen:[

The Horned Reaper
Liittynyt
14.5.2004
Viestit
3000
Sijainti
unknown
On sulaa hulluutta ajatella, että koska Kreikka pärjäsi EM-kisoissa 'huonoilla' pelaajilla pitämällä puolustuksen tiiviinä, se olisi nyt joku suuri ja ihmeellinen jalkapallo maailman mullistus, joka kaikkien pitäisi kopioida. Ei mikään jalkapallo joukkue voi lähteä sillä asenteella, että hyökätään nyt vaan ja toivotaa ettei omissa soi ihan kamalasti. Jokainen joukkue lähtee siitä lähtökohdasta, ettei omissa saa soida kertaakaan. Rehhagel sai puolustuksen pitäväksi ja kun viellä erinäiset pikku jutut auttoivat oli mestari valmis.

Mitä enemmän keskittyy vain puolustamiseen, sitä enemmän vastustaja saa painetta ja sitä varmemmin alkaa omissa soimaan. Ei nyrkkeily matsiinkaan voi lähteä vaan sillä mielialalla, että nyt vedetään vaan kädet leuan eteen ja sitten ei satu yhtään.

Jos joku suomessa nyt todella uskoo karsintapaikkaan tästä kuolemanlohkosta, niin sen tarvitsee tapahtua kokonaisella vahvalla joukkueella. Ei ole mitään taikatemppuja.
 

lfb

Flavio
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
9965
Sijainti
Helsinki
Lohko on erittäin kova mutta kuitenkaan aivan mahdoton. Jatkopaikka vaatisi loistopeliä, paria suurta voittoa ja vielä suurmaiden kompastelua. Suurmaita vastaan voisi olla mahdollisuuksia juuri hieman enemmän puolustavalla pelityylillä. Jos Suomi lähtee hyökkäämään niin omissa soi aivan varmasti. Liika puolustaminenkaan ei ole hyväksi mutta sopivassa suhteessa molempia. Esim. Andorraa vastaan Suomi voi sitten hyökätä hieman rohkeammin ja saada onnistumisia hyökkääjille.

Tulevaisuudessa on odottamassa hyvä sukupolvi joka saattaa olla jopa parempi kuin tämä nykyinen. 2008 EM-kisoihin ei ehkä vielä ole asiaa mutta 2010 MM-kisoihin voisi olla mahdollisuuksia jos Suomi pääsee vähintään kolmoskoriin ja pelit sujuvat muutenkin.
 

Ferrari 4ever

Well-known member
Liittynyt
12.8.2001
Viestit
2669
Sijainti
Saarimaa
Materiaali riittäisi kisoihin. Kreikkakin osoitti, että suppealla pelaajapohjalla pystytään urotekoihin kunhan taktiikka pelaa ja jokainen tekee oman tehtävänsä kentällä. Isot maat (Portugali, Espanja, Ranska ja Tshekki..huhuh) ovat lyötävissä omilla vahvuuksilla

Mursu Muurisen aikakaudella olemme nähneet lähinnä epämääräistä pallonhallintaa, joka on johtanut heikkoihin tuloksiin. Tämä on kuitenkin hyvä keino pitää oma jobi pohjolassa, koska lehdistö ei näytä kritisoivan valmentajaa, jonka pelityylinä ovat lyhyet syötöt ja suuri hallintaprosentti. Toinen ongelma Muurisen taktiikoissa on pelin jäädyttäminen. Tätä Suomi ei hallitse lainkaan. Jos näennäinen hallinta johtaa ensimmäiseen osumaan niin joukkueella on heti löysät housuissa. Keskikenttä ei tue puolustusta ja yleensä vastustaja pääsee iskemään tasoituksen taululle. Tämä nähtiin esim.Ruotsia, Englantia ja Saksaa vastaan pelatuissa otteluissa. Toisaalta hyvänä päivänä jatkuvalla hallinnalla on saavutettu mukavia tuloksia merkityksettömissä otteluissa (Suomi-Portugali 4-1, Suomi-Kreikka 5-1).

Pelaajavalinnat ovat myös mietityttäneet. Minkä helvetin takia Riihilahden, Nylundin ja Kuqin tapaiset tusinapelurit matkustavat joukkueen mukana ottelusta toiseen ja samalla nuoret lupaukset jäävät karkeloiden ulkopuolelle (Väyrynenkin piti rautakangen avulla tunkea joukkueeseen)? Välillä tuntuu siltä, että entisillä selänpesijöillä ja klubilaisilla on etuoikeus maajoukkueeseen. Harjoituspeleissä pitäisi kokeilla mahdollisimman paljon uusia lupauksia ja hioa pelitaktiikkaa. On vähän sellainen fiilis, että tätä ei ole tapahtunut ollenkaan ja Romaniaa vastaan lähdetään "silmät kiinni raamattu auki"-mentaliteetilla haastamaan. Mahdolliset harjoituspelitkin jätettiin käyttämättä.

Muurinen on minun silmissäni siis heikko taktiikko. Mutta annetaan miehen nyt aloittaa karsinnat ja katsotaan miten käy. Kolmen ottelun jälkeen minimitulos on kuusi pistettä. Jos kokoonpano ensimmäiseen otteluun on seuraavanlainen...

MV : Niemi
P : Saarinen,Tihinen,Hyypiä,Pasanen
PK : Väyrynen,Tainio
K : Litmanen
HL : Kolkka, Nurmela
H : Forssell

...niin miehelle voidaan näyttää ovea välittömästi. Tätä kokoonpanoa käyttämällä ei kisoihin mennä, koska taktiikka on liian ennalta-arvattava ja loppuun asti kulutettu..Romaniaa, Tshekkiä ja Hollantia vastaan tulee noutaja ja Makedonian kaltaista maata vastaan joudutaan tiukille.

ps. Annetaan Muuriselle sen verran tunnustusta, että mies osaa tietyissä tilanteissa luoda henkeä joukkueseen. Tästä esimerkkinä HJK:n kuuluisa taival Mestareidenliigassa. Onnistuminen siellä johtui enempi "nyt lähdetään näyttämään suurten kaupunkien pojille"-mentaliteetista ja uskosta omaan tekemiseensä kuin taktisesta läpilyönnistä. Samaa henkeä tarvittaisiin maajoukkueeseen.
 
Viimeksi muokattu:

Ferrari 4ever

Well-known member
Liittynyt
12.8.2001
Viestit
2669
Sijainti
Saarimaa
Näillä tuloksilla kisoihin :

Suomi - Tshekki x
Suomi - Romania 1
Suomi - Makedonia FYR 1
Andorra - Suomi 2
Makedonia FYR - Suomi 2
Suomi - Hollanti 1
Tshekki - Suomi 1
Hollanti - Suomi 1
Suomi - Armenia 1
Armenia - Suomi 2
Suomi - Andorra 1
Romania - Suomi x

26-bojoa pitäisi riittää ainakin jatkokarsintaan.
 

Lintu

Siipeilijä
Liittynyt
20.1.2004
Viestit
6401
Sijainti
South Georgia and the South Sandwich Islands
Tässä veikkaukseni (huom! VEIKKAUKSENI) Suomen otteluiden tuloksista:
Romania - Suomi 2-0
Suomi - Andorra 3-1
Armenia - Suomi 1-1
Suomi - Armenia 3-0
Hollanti - Suomi 4-0
Tshekki - Suomi 3-1
Suomi - Hollanti 1-2
Makedonia - Suomi 0-0
Andorra - Suomi 0-1
Suomi - Makedonia 2-0
Suomi - Romania 1-0
Suomi - Tshekki 2-2

Yhteispisteet 18, lohkon sijoitus 3. tai ehkä 4. :thumbdown
 

Bleu

Olivier Bocques Fan Club
Liittynyt
14.4.2000
Viestit
9360
Sen verran on löytynyt tietoa, että Romaniassa ottelun tuomarina on puolalainen Grzegorz Gilewski. Andorra-ottelun tuomitsee Zeljko Siric Kroatiasta ja Armeniassa tuomarina on liettualainen Paulius Malzinskas.

EM-finaalissa ollut Markus Merk tuomitsee muuten Hollannin ja Tsekin ottelun, siinä ainoa varsinaisesti tutumpi nimi tuomareiden joukossa.
 

Charlie

Elämän jakojäännös
Liittynyt
13.12.1999
Viestit
6454
Sijainti
Pahassa paikassa
Charlie sanoi:
Avauspeli vieraissa Romaniaa vastaan ratkaisee varmasti henkisellä tasolla todella paljon. Se näyttää heti sen missä mennään lopputurnaustoiveiden suhteen.
Tänään se sitten alkaa... (TV2 suora lähetys klo 20.25)

Voitto olisi unelma-alku, tasuri realistinen(?) jatkotoiveet ylläpitävä aloitus ja tappiolla voisi kunnioittaa vanhoja Suomifutisperinteitä. Nyt se nähdään missä mennään. Itse uskon vielä tasapeliin, koska peli ei ole vielä alkanut. :thumbup:
 

Charlie

Elämän jakojäännös
Liittynyt
13.12.1999
Viestit
6454
Sijainti
Pahassa paikassa
Ennakoidut avauskokoonpanot

Romania

Lobont
Stoican
Iencsi
Barcauan
Rat
Petre
Daroi
Plesan
Dica
Mutu
Danciulescu


Suomi

Niemi
Pasanen
Hyypiä
Kuivasto
Saarinen
Lagerblom
Väyrynen
Riihilahti
Kolkka
Litmanen
Forssell


Erotuomari: Grzegorz Gilewski (POL)
Eipä tuolla Romanian joukkueessa montaa tuttua nimeä ole, itse asiassa ei yhtään. Mutu kuulostaa näin mutu-fiiliksellä hieman tutulta. :doubtful:
 

Stig Helmer

Banned
Liittynyt
5.3.2004
Viestit
4457
Heh heh, Antti Muurinenkin kommentoi, että MM-lopputurnauspaikka on "haave" - ei siis varsinainen tavoite.

Kerrassaan hieno ja uskoa luova asenne.

Itse veikkaan 2-1, Suomen maalin tekijänä Forssell. Ensimmäinen kerta, kun Suomen maajoukkue häviää ottelun, jossa Forssell tekee maalin.
 

jaska

Ett silleen!!!!!!1 -mies
Liittynyt
29.12.1998
Viestit
32215
Sijainti
kyrkslätt
Huomennakin Suomen joukkue ei ole hävinnyt matsia, jossa Forssell on tehnyt maalin :jaska:

Ei tee tänään ei! On kuumeessa :mad_old:

Kokoonpano:
Niemi
Pasanen
Kuivasto
Hyypiä
Saarinen
Nurmela
Kolkka
Riihilahti
Väyrynen
Litmanen
Johansson

Eli sama 4-5-1, joka ei ole koskaan toiminut ilman Forsselia :jaska:

Kohta minäkin liityn Mursu-ulos huutajiin...

(no katotaan peli eka)
Ett silleen!!!!!!!!
 

Stig Helmer

Banned
Liittynyt
5.3.2004
Viestit
4457
Muurisella taitaa olla tuo sama systeemi riippumatta siitä keitä pelaajia on käytettävissä. :thumbdown
 

jaska

Ett silleen!!!!!!1 -mies
Liittynyt
29.12.1998
Viestit
32215
Sijainti
kyrkslätt
VOI vit***'

- Missä oli toinen hyökkääjä painostamaan takaa-ajo asemassa ?
- Miksi vitussa Niemi imas ekan maalin :jaska: (Muuri ottaa etutolpan, veska takatolpan - mihin meni pallo :mad: )
- Miksi vitussa Koppinen meni kentälle - sen tason mogia, että huhuhuhu :jaska:
- Miks vitussa Eremenko ei vetänäyt vaparia 1-0 tilanteessa, vaan Nurmela - Eremenkolla on littiäkin paremmat vedot, Klubissa näytteli pariin otteeseen


MIKSI VITUSSA ME EI VOITETTU :jaska:
Ett silleen!!!!!!!!!!
 
Ylös