Ei taida ilmestya, mulla on aikakin kolme vuosikertaa noita lehtia vanhusten luona jemmassaJayR sanoi::thumbup:
Pitääpä katsoa.
Muistan muksuna lukeneeni Meren Salaisuudet(?) nimistä lehteä. Ilmestyyköhän k.o. lehteä vielä?
Ei taida ilmestya, mulla on aikakin kolme vuosikertaa noita lehtia vanhusten luona jemmassaJayR sanoi::thumbup:
Pitääpä katsoa.
Muistan muksuna lukeneeni Meren Salaisuudet(?) nimistä lehteä. Ilmestyyköhän k.o. lehteä vielä?
TV1: 8.9.2006 klo 21.30
FRANCES (K15)
Perjantai-illan elokuva on tällä kertaa koskettavan traaginen Frances (Frances). Vuonna 1982 valmistunut filmi on läpileikkaus mielenterveytensä kanssa kamppailleen Hollywood-tähden, Frances Farmerin elämään.
Kuvankaunis Farmer syntyi vuonna 1914. Hän löi itsensä läpi Hollywoodissa ja Broadwaylla 1930-luvulla. Vaikka Farmerin epäsovinnainen käytös ei miellyttänyt moniakaan, hän loi hohdokkaan uran näyttelijättärenä.
Farmerin elämä oli tuskien taivalta. Hän yritti elää vaikean luonteensa, alkoholin ja vainoharhaisuutensa kanssa, mutta ajautui lopulta tuhoon.
Elokuva piirtää henkilökuvan Farmerista lukiovuosista lähtien. Filmin on ohjannut Craeme Clifford. Farmeria esittää Jessica Lange, joka pääsi roolisuorituksellaan Oscar-ehdokkaaksi. Muissa osissa nähdään mm. Kim Stanley, Sam Shepard ja Bart Burns.
NYPD Blue
17.09.2006 klo 23:30-00:25
(NYPD Blue) Puku tekee miehen. Etsivät saavat uuden kollegan ja päällikön, joka julistaa uuden aikakauden alkaneeksi. Sarjan viimeinen tuotantokausi alkaa.
Dokumenttiprojekti: Darwinin painajainen
TV2 klo 22.05
TV2 tiistaina 19.9.2006
Dokumenttiprojekti: Darwinin painajainen
Niilin ahven ui globalisaation myötävirrassa
50 vuotta sitten Victoriajärveen istutettiin Niilin ahven. "Pienenä tieteellisenä kokeena" alkanut toimenpide johti ekologiseen ja yhteiskunnalliseen katastrofiin: jopa parisataakiloiseksi kasvava peto tuhosi yli 400 kalalajia ja valtasi koko järven, joka on paikoin kasvanut levästä umpeen, kun puhdistajakalat on tuhottu.
Kun maanviljelijät lähtivät kalastajiksi, seurasi yhteiskunnallinen muutos. Mutta he eivät kalasta itselleen, vaan kalaa lähtee tonneittain Euroopaan, Venäjälle ja Japaniin, mikä vaikuttaa globaaliin talouteen.
Kalaa noutavat valtavat venäläiset koneet eivät tuo tullessaan pelkästään maissia tai muuta ruokaa, vaan tonneittain sotatarvikkeita, jopa tankkeja. Siinä bisneksessä liikkuu iso raha ja ahvenlastit ovat bonus korruption päälle. Tansanian rajanaapureita ovat mm. Uganda, Ruanda ja Burundi.
Ohjaaja Huber Sauber soluttautui paikallisten ja lentäjien joukkoon käyttäen pieniä kameroita. Usein hän joutui naamioitumaan ja kuvausbudjetista iso osa oli varattu lahjuksiin.
Sauber näyttää, miten ihmisten selviytyminen riippuu kalasta. Pilotteja viihdyttämään tulleet prostituoidut, entiset maanviljelijät, jotka käsittelevät kalat ja tehtaiden vartijat saavat vähäisen elantonsa Niilin ahvenesta.
Alueen ihmiset kärsivät nälkää ja AIDS-tartunnan saaneet ihmiset lähtevät kotikyliinsä kuolemaan. Katulapset tappelevat perkausjätteistä ja polttavat muovipakkauksia huumautuakseen. Ihmiset syövät kalanpäitä elääkseen.
Darwinin painajainen toteutuu taivaallisen kauniissa maisemissa, mikä korostaa julmaa vastakohtaisuutta.
"Olisin voinut tehdä tämän elokuvan vaikkapa Sierra Leonessa, kalan tilalla olisivat vain olleet timantit, Hondurasissa kalan olisivat korvanneet banaanit ja Libyassa, Nigeriassa tai Angolassa raakaöljy", laukoo Huber useasti palkitusta elokuvastaan.
Darwinin painajainen (Darwin's Nightmare) -elokuvan on tuottanut Mille et une productions, Ranska, 2004.
www.1001.productions.net ah-v
Tuommosta pukkais tänään.TV1: 20.9.2006 klo 19.00
HITLER JA NEW YORKIN POMMITTAMINEN
Historiallisen keskiviikon tämänkertainen dokumentti Hitler ja New Yorkin pommittaminen (World War II – Suicide Bombers Target New York) kertoo Adolf Hitlerin järisyttävästä suunnitelmasta, jolla olisi onnistuessaan ollut valtaisa vaikutus koko maailman tilaan.
Toisen maailmansodan sytyttyä Hitlerin suuruudenhulluus ei tuntenut enää minkäänlaisia rajoja. Hitler piti New Yorkia juutalaisen kapitalismin keskuksena ja siten valtavana uhkana. Hän tiesi myös Yhdysvaltain vahvan mahdin ja New Yorkin pilvenpiirtäjien symbolisen merkityksen. Siksi hänen suunnitelmissaan oli hyökätä Yhdysvaltoihin, eräänä mahdollisuutena väläytettiin saksalaisen hävittäjälentueen itsemurhaiskua Manhattanin pilvenpiirtäjiin.
Yhdysvallat pääsi kuitenkin salaisen suunnitelman jäljille ja pystyi estämään teon. Saksalaisdokumentti paljastaa arkistomateriaalin, todistajien haastatteluiden sekä alkuperäisen tuhoamissuunnitelman avulla, miten Hitler joukkoineen valmistautui megalomaaniseen operaatioon, kuinka se paljastui yhdysvaltalaisille, ja miten maa reagoi tyrmistyttävän uutiseen.
Ohjelman on tuottanut Taglicht Media GMBH/WDR, Saksa.
Muslimiterroristit ottivat sitten mallia Arjalaisen rodun nousuyrityksen päämaakarilta. Aika ristiriitaista.SamiJ sanoi:Tuommosta pukkais tänään.Historiallisen keskiviikon tämänkertainen dokumentti Hitler ja New Yorkin pommittaminen (World War II – Suicide Bombers Target New York) kertoo Adolf Hitlerin järisyttävästä suunnitelmasta, jolla olisi onnistuessaan ollut valtaisa vaikutus koko maailman tilaan.
TV1 29.9.2006 klo 21:00 - 21:30
A-studio
Yksityiset yritykset himoitsevat erikoissairaanhoidon kasvavia markkinoita - esimerkki Kristiinankaupungista. TV-luvistako vaaliteema? Frank McCourt - eläkepäivillä maailmankuuluksi kirjailijaksi. Stereo.
Hänestä taisi tulla juttu ja haastattelu radiosta aamupäivällä ? Jos kyseesä on irlantilainen opettaja-kirjailija ?Frank McCourt - eläkepäivillä maailmankuuluksi kirjailijaksi.
Jep... vaikka tuota en tarkoittanutkaan. Yritin muuten sitä Seitsemännen portaan enkeliä aikanaan lukea. Ei tippunut meikäläiselle.Il Tempo Gigante sanoi:Hänestä taisi tulla juttu ja haastattelu radiosta aamupäivällä ? Jos kyseesä on irlantilainen opettaja-kirjailija ?
Loistava valinta. Tuleekohan Trinityt kans jossain vaiheessa?kouvotsvoni sanoi:Tänään kakkoselta 22.30 Nimeni on Nobody:ahem:
En ainaskaan tämän vuoden ohjelmakartalta löytänyt:dunno:AJ sanoi:Loistava valinta. Tuleekohan Trinityt kans jossain vaiheessa?
:thumbfh:kouvotsvoni sanoi:En ainaskaan tämän vuoden ohjelmakartalta löytänyt:dunno:
SILMINNÄKIJÄ: ISRAELILAINEN VANKIRULETTI
Torstaina 16.11.2006 klo 22.35 TV2
Israelin vankiloissa viruvien palestiinalaisten lukumäärä on kymmenkertaistunut kuudessa vuodessa. Tällä hetkellä heitä lasketaan olevan lähes 10000. Osa vangeista on syyllistynyt verisiin terroritekoihin, mutta valtaosa on vastustanut miehitystä muilla keinoilla. Israelin silmissä kaikki ovat kuitenkin terroristeja tai sellaisiksi epäiltyjä.
Miehitysalueilla vallitsee poliittinen ja oikeudellinen sekamelska, sillä Israel hakee perusteensa pidätyksiin ja tuomioihin soveltamalla lukuisia eri lakeja ja määräyksiä. Osa näistä periytyy Turkin ottomaanien ja brittihallinnon ajoilta, osa Jordanian rikoslaista, ja juristien mukaan Israel valikoi säännöksistä ne jotka parhaiten sopivat kulloiseenkin tapaukseen. Israelilainen ihmisoikeusjuristi Leah Zemel: "Kyse on oikeudellisesta apartheidista, jossa palestiinalaisiin ja siirtokuntalaisiin sovelletaan kahta eri oikeuskäytäntöä."
Lähes 1000 pidätettyä on hallinnollisessa turvasäilössä jopa useita vuosia. Päätöksen asiasta tekee sotilastuomioistuin armeijan laatiman syytteen pohjalta. Todistusaineisto on armeijan ja tiedusteluvirasto Shin Betin kokoama, eikä edes syytetyllä tai hänen asianajajallaan ole oikeutta tutustua siihen. Asianajaja Usama Saadi kertoo, että salaisen aineiston takia asianmukaiseen puolustukseen ei ole mahdollisuutta.
Kesäkuussa korpraali Gilad Shalit kidnapattiin Gazaan. Välittömästi tämä jälkeen Israel pidätti 40 Hamasin ministeriä ja kansanedustajaa. Israel perusteli asiaa jälleen oikeustoimena, mutta arvostelijoiden mielestä teko oli puhtaasti poliittinen, ja pidätettyjä käytetään neuvotteluvalttina. Pidätykset ovat pikemminkin rulettia kuin oikeusvaltion toimintaa.
Toimittaja Eero Ojanperä.