NHL-kausi 2009-2010

  • Viestiketjun aloittaja Dev
  • Aloituspäivämäärä

vmjs

Well-known member
Liittynyt
9.7.2003
Viestit
903
Mikäs Sharkseille on tullut yht'äkkiä?:doubtful:
Detroitin tyypit istu boksis kolmannen erän ja voittomaaliin johtanu läpiajo syntyi "ruotsalaisittain" kun Lindströmmin maila katkes hyökkäyssinisellä lämätessä. :eek:
 

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Phillylään siirrytään Bruinsin kaksi-muna johdossa. :thumbup:

Tasainen peli ja pienet marginaalit ratkaisivat. Raskilta nappisuoritus, nyt ei mennyt yhtään helppoa. Lucic-"Gretzky"-Satan -vitja aivan mahtavassa iskussa.

Turha koittaa, Tuuuuuuuu voittaaaaa!!!!
 

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Blackhawksille elintärkeä voitto Canucksista. Alussa oli hankalaa, lopussa kiitos seisoi. AV-pelaaminen oli huikaisevan aggressiivista haukoilta. Läpiajoihin Chicago pääsi monesti, eipä ollut taaskaan kaukana, että Luongo olisi ryöstänyt potin nucksille, mutta onneksi tällä kertaa inkkareiden hanat aukesivat ja nyt lähdetään Vancouveriin 1-1 -tilanteesta.

Blackhawks ja Canucks ovat kyllä kiistatta jäljellä olevista joukkueista lahjakkaimmat ja taitavimmat jengit. Erityisesti tuo Blackhawksin vauhdikas peli on huikasevan häikäisevää ja taitoa on niin maanpirusti. :ahem:
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Ilmeisesti Niämi availi luukkua?

Leinon tehot tulivat yllättäen ja pyytämättä.
 

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Ilmeisesti Niämi availi luukkua?

Leinon tehot tulivat yllättäen ja pyytämättä.
Ykkönen: Ei suinkaan, siellä se pällisteli, pelasi mainiosti, teki tärkeitä torjuntoja tärkeinä hetkinä.

Kakkonen: Niin tuli, vaikken pelin tuoksinnassa niitä pisteitä juuri havainnut, ihan hyvää pelaamista Leijalta, taisi muistaakseni pelata Richardsin (ei kun Brieren kanssahan se pelasi) kanssa ykkösvitjassa.
 
Viimeksi muokattu:

Ode

Maailmanlupaus
Liittynyt
7.6.2008
Viestit
4178
Sijainti
Oulu
3-2 tappio vieraissa. :thumbfh: Seuraavat kaksi peliä kotona pitää ehdottomasti voittaa. Leinolta hyvät tulokset kahden syöttöpisteen muodossa. :thumbup:

Blackhawkskin tasoitti ottelusarjat. Olen ehdottomasti heidän mukana jos Philadelphia putoaa. :ahem:
 

JRantajoki

Well-known member
Liittynyt
30.1.2008
Viestit
640
Kyllähän se aika tasainen sarja on mutta lieneekö sitten lopulta maalivahtien paremmuus mikä ratkaisee. Rask kyllä vie Boucheria vaikka hyvinhän tuo jälkimmäinenkin on pelannut.. Se ihan viimeinen tarvittava venyminen taitaa vaan löytyä sieltä Bruinsien maalinsuulta. Ihan tajuton sarja kyllä.. seuraan tätä ja Montrealin vastaavaa kyllä tiiviisti, aika mahtavia pelejä vielä luvassa.
 

JRantajoki

Well-known member
Liittynyt
30.1.2008
Viestit
640
Hemmetti että keljutti kun oli niin hyvä eka erä ja ok matsi Canadienseilta, olisivat voiton ansainneet.. Ärrrrsyttävän pienestä kiinni.. Fleury oli aivan tajuton maalilla!
 
Viimeksi muokattu:

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Olihan Pittsburgh kaikenkaikkiaan parempi, mutta kyllä Monttukin ajoittain hyvin vipelsi. Harmillista, että näin kävi, mutta 2-1 -johto ei merkkaa vielä mitään.

Sharks on marssimassa Wingsin yli, 3-muna -johdossa uivat. Pelistä näin vain vilauksia, koska meni päällekkäin Pens-pelin kansa. Loma siis alkamassa Detroitin pojilla. Tosin, jos mikä joukkue nationalhockeyleaguessa nousee tuosta sillasta, niin se on juuri Wings.

Itseäni Wingsin kompastelu ei haittaa yhtään, sillä onhan joukkue kaiken voittanut, nähnyt ja kokenut. Kaipaisin kunnon muutoksia joukkueeseen. Oliko se niin, että Wings on viimeksi pudotuspeleistä 90-luvulla? Näin muistelisin.

Muutoksia silti tuskin tulee. Hudler ainakin on kyllä tulossa ja näin ollen Pertistä varmaan yrittävät eroon päästä.

Lidaksen uskon jatkavan. Vaikka ikää on huurmykke, niin kyllä kaveri pelaa yhä kovalla tasolla ja on vähintään TOP7-puolustajien joukossa.

Huomenna viime öistä mielenkiintoisemmat parit, kun Philly on käytännössä pakkovoiton edessä ja haukat vauhdittelee Vancouverissa.
 

lfb

Flavio
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
9965
Sijainti
Helsinki
Wingsin homma on mennyt vaikeaksi, tuosta on jo paha nousta. Tiukkoja pelejä ovat olleet kaikki, mutta maalin tappio on toki aika vaikea kääntää maalin voitoksi.
 

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Tuli mieleen, että Darren Helmin kannattaisi lähteä lätkimään autokaupungista, kun soppari päättyy tänä keväänä. Wingsissä Helm ei vain nouse hierarkiassa kolmosketjun työläistä korkeammalle. Pikajuna mahtuisi omissa papereissani aika monen jengin kakkossentteriksi (pienellä optiomismilla). Anaheimiin ottaisin, tosin, minulla ei ole lainkaan hajua, minkälainen hinta-arvo Helmellä on.

Scott Niedermayer for Darren Helm - kelpaisi. Toki Nieds on edelleen kova faktori, vaikka ikää on, mutta silti ottaisin mieluummin Helmin, sillä Helm tuo loistavaa energiaa jengiin kuin jengiin.
 
Viimeksi muokattu:

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
Väliyö vietetty änärin osalta viime yönä. Sai hyvät unet alle ja ensi yönä taas seuraamaan.

---

Montrealille voitto, yeah. Kyllä olisi kesä pelastettu, jos Shitpurkki lähtisi nyt lomille. Halak pelanut taas hyvin, pahalaisen Pens sai J.Staalin kokoonpanoon. Varsin ihmeellisiä maaleja tuli tässä pelissä. Ironista, että Montreal pärjää heti hyvin, kun Koivu lähti pois.

Täystyrmäys Sharksille. Kaikki me tiedämme, millä joukkueella on nyt paineet. San Jose Sharks jos mikä joukkue, pystyy menettämään 3-0 -johtonsa. En itse asiassa pitäisi kovinkaan ihmeenä, mikäli Wings nousisi, sen verran selkärangattomia luusereita Thornton ja Heatley ovat. Mutta onhan siellä joku pikku-joe-pavelsi, jolle kukaan ei voi mitään. :D :D :D

---

Toivottavasti krejicitön Bruins lähettää huomenna Flyersin kesälomalle. Ja että Hawks jatkaa tehokasta peliään ja ottaa ensimmäisen eräpallon.
 

Trullinkaasu

Well-known member
Liittynyt
17.6.2007
Viestit
9312
ÄääÄÄÄääääää Luongoooo

Luongolta HAAMUPELI. Ihan uskomaton peli häneltä.

Hawks dominoi miten halusi, mutta pertti heitti voltteja.

Salo sai ilkeästi pukista, luultavasti pitkää saikkua luvassa.
 

JRantajoki

Well-known member
Liittynyt
30.1.2008
Viestit
640
Ai saatana, Salon kives vaurioitunut. En halua edes kuvitella sitä tuskaa :eek:
 

Ode

Maailmanlupaus
Liittynyt
7.6.2008
Viestit
4178
Sijainti
Oulu
Flyers-Bruins sarja tällä hetkellä 3-1 Bostonille... Eli kaikki peliin vain.

San Jose jatkoon! Chicago voisi käydä heidät sitten pudottamassa konferenssifinaaleissa... ;) :thumbup:
 
Ylös