Nuorten lätkän MM-kisat Kanadassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mosse
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Aika onnetonta räpeltämistä. Helminenkö tuolla valmentaa? Jos näin on, niin ei ole ihmekään, jos turpaan tulee. Mikäköhän aivopieru tuo on ollut?
 
Juu, heikkoa oli eka erä. Jospa se siitä lähtis vähän paremmin sitten tokassa erässä. Toivotaan, toivotaan...

Gibsonkin näytti aika jäykältä tuolla maalilla.
 
Viimeksi muokattu:
Netti lagii just kun suomi maalaa saatana! hienooo:thumbup:
 
Suomen kakkonen on ihan vitun paska. Nytkään jätkät ei millään saanu peliä poikki ja Kanada teki maalin.

Kolmoselle enemmän jääaikaa ja kakkoselle vähemmän.
 
Suomen kakkonen on ihan vitun paska. Nytkään jätkät ei millään saanu peliä poikki ja Kanada teki maalin.

Kolmoselle enemmän jääaikaa ja kakkoselle vähemmän.

Mä sanoisin että puolustus ja mokke on ollu vielä paskempia.
 
Ristolaista vietiin taas 6-1 maalissa ihan 100-0, ja kakkoskentälle taas miinukset.

Suomalaiset ei pärjää tänäkään vuonna jalalla ollenkaan. Vitun hidasta neppailua tuo Suomen peli.

edit: Ja samat jätkät taas jäällä 7-1 maalin aikana...
 
Viimeksi muokattu:
Gibson uhrattu ihan täysin maalille. Raipelle kyllä iso:thumbdown
 
Määtälle kuulemma kaiken hyvän lisäksi aivotärähdys.
 
Ja Aittokalliolta meni solisluu lämmittelyssä eli Suomella ei edes ollut varamaalivahtia ottelussa. :confused:
 
Kyllä vaatii jatkossa selkeää tasonnostoa Suomi mikäli meinaa mitalista enää edes haaveilla.
 
Lukemat meni vähän turhan rumiksi, Kanadalla oli viimeistelykin aika kohdillaan. Ei tuolla pelillä ole mitään jakoa mitaleille, jengi paskoi tänään housuun kaikin tavoin. Jospa pahin jännitys olisi mennyt siinä ja homma lähtisi paranemaan.

Itsekin kyllä epäilen Raipen valmennustaitoja, aika kokematon mies laitettu kovaan paikkaan.
 
Toisaalta Kanada lopetti pelaamisen toisen maalin jälkeen, pelin tempo laski jne.

On ollut huvittavaa lukea, kuinka useassa paikassa on sanottu Suomen joutuneen jotenkin erityisen kovaan lohkoon. Toinen lohko on kutakuinkin yhtä kova.

Venäjä on hallitseva maailmanmestari, ja Ruotsi voitti juuri Kanadan harjoitusottelussa ja on tainnut voittaa Suomen 14 kertaa peräkkäin, usein vieläpä murskalukemin. Tshekki ei ole nykyisellään edes Suomen tasoinen joukkue.

Neljä kärkimaata on tässä turnauksessa ihan omassa kastissaan.
 
Ylös