Paperimiehet päivän lakkoon, tulos -10 milj. €

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Olga
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Sam sanoi:
Tuon luulisi olevan koko henkilöstölle pelkästään negatiivinen asia :thumbdown
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D
 
Katsoin otsikkoa. Painoin linkkiä. Tulin johonkin perkeleen lääkärikeskusteluun. :jaska:
 
Giffen:[ sanoi:
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D
Jos nyt joillakin työyhteisön jäsenillä on tapana (siis ei yksittäinen tapaus) ottaa toisen omaisuutta huomautuksista välittämättä, uskoisin asiasta mainittavan melkein missä taloudessa tahansa. En nyt pidä missään tapauksessa järkevänä, että työntekijät joutuisivat piilottelemaan omaisuuttaan, koska on mahdollisuus esimiehen piipahtamisesta työpisteessa, koska esimies varastaisi (toistuvasti) sitä.
 
Giffen:[ sanoi:
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D
Jätin sanomatta aiemmin, mutta tämän viestin yllykkeenä totean kuulleeni täsmälleen samanlaisia kahviovierailuita lääkäreiden toimesta kuin mitä jps äsken kertoi. Tietoni ovat peräisin kahdesta eri sairaalasta pk-seudulla.
 
Giffen:[ sanoi:
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D
Jos Yliopiston professorit ottaisivat tavakseen viedä giffeniltä esimerkiksi muistiinpanovälineet joka toisella luennolla (luonnolisesti niitä ei ikinä palautettaisi, eikä myöskään rohveetta huomautuksesta huolimatta luopuisi tavastaan), uskoisin giffenin vähintään mainitsevan asiasta tutuilleen, esimerkiksi perheenjäsenille.
 
Giffen:[ sanoi:
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D
Kyllä minä ainakin juttelen vaimoni kanssa jos jonkin laisista asioista. Jps:n esimerkki tulisi varmasti myös puitua. :thumbup: Sinulla näyttäisi olevan jo hyvä alustus tulevaan ammattiisi, jos katsot ettei tuo ole edes mainitsemisen arvoinen asia.
 
pmv sanoi:
Kiitos Giffenille siitä viestistä jonka olisin itse halunnut kirjoittaa vastineeksi mutta en osannut. Todellakin yhdyn tekstiin täysin ja mielestäni ex-Jonesin näkemyksetkin ovat hyviä. Turha tässä on kenenkään palkkojen perään itkeä. Ne on ne mitkä ne on. Kaikki tässä ollaan jonkun alan ammattilaisia tai tullaan olemaan. Jokasella on oma vissi merkityksensä ja jos vain rahaa tulee tehdystä työstä, niin kai ympäröivä yhteiskunta on silloin katsonut homman jollain lailla tärkeäksi ja hyödylliseksi.
Niin, ja onhan se noloa kun joutuu itselleen tunnustamaan että on tehnyt virheen ammatinvalinnassa. Ei siitä voi ketään toista syyttää.:rolleyes:

Sitten kun ollaan vähän pahoilla mielin omasta asemasta, palkasta, lomista yms. asioista, niin lähdetään kaatamaan sitä omaa pettymystä ja pahaa/kateellista mieltä toisten niskoille, JOIDEN SYYHÄN SE TIETENKIN ON että itsellä menee, miten menee töissä.

Kyllä mulle kelpais opettajien lomat, paperimiesten liksat, kansanedustajien edut ja IT-miesten päivystyslisät ja palkkiot.

Mutta kun on jossain tehnyt näitä ura-/koulutusvalintoja niin on vaan halunut päästä helpolla.:jaska: Nyt olis motivaatiota vähän syvällisempäänkin opiskeluun:(

Toisten kadehteminen tai arvostelu ainoastaan ruokkii sitä omaa 'syyllistä' mieltä. Marttyyrinosa on helppo ottaa omille harteille.
 
Giffen:[ sanoi:
Joka ikinen rivi tästä väitteestä on aivan täyttä paskaa. Sulje suusi jos et tiedä asioista ja niiden synnystä yhtään mitään ja olet tehnyt "omat päätelmät" pelkkien uutisista kuulemiesi lopputulosten perusteella.

Tässä threadissa ei kyllä montaa postausta olisi, jos "uutisista kuulemien lopputulosten" perusteella ei saisi kommentoida.

Giffen:[ sanoi:
Anteeksi nyt että pinnani palaa, mutta minua yksinkertaisesti ottaa kaaliin, kun nämä samat virheelliset uskomukset nousevat kerta toisensa jälkeen täällä esiin.

Saat anteeksi. Pinnasi tosin palaa aika helposti :>

Giffen:[ sanoi:
Lääkäripula johtuu 90-luvun alun lamasta. Silloin koulutusmääriä oli pakko alentaa, koska valmistuneille lääkäreille ei ollut oikeastaan toivoakaan päästä töihin. Eräs ammatistaan kertonut 90-luvun alussa valmistunut lääkäri kertoi tässä vähän aikaa sitten soittaneensa valmistuttuaan jokaisen Suomen terveyskeskuksista läpi, ja mistään ei ollut töitä löytynyt. Lisäksi yliopistoissa oli kohtuullisen suuret vuosikurssit sisällä, jolloin olisi koulutusmäärien pito ennallaan ollut täysin järjetön vaihtoehto.

Pikainen googlaus vahvistaa väittämäsi todeksi. Enimmillään työttömiä lääkäreitä oli vuonaa 1994 noin 700 (huikeat ~4%). Vuonna 1998 työttömiä lääkereitä oli 250. Asiasta voi olla montaa mieltä, mutta minusta 250 (1,4%) ei ole enää paljon. Uskaltaisin jopa väittää, että joka ammattikunnasta on vähintään 1,4% eri syistä johtuen työkelvotonta.

Giffen:[ sanoi:
No, lama loppui ja lääkäreille alkoi taas löytyä kysyntää. Mutta koulutusmääriä ei todellakaan pidetty ennallaan, vaan niitä on nyt lisätty n. 70 %.

Normaali sisäänottomäärä on 550, nykyinen 650. (eli sisäänotto on kasvanut alle 20%)

(poikkeuksellisesti: v1994: 360, v1998: 485)


Giffen:[ sanoi:
Lääkäripula alkaa sitäpaitsi olla jo historiaa. Viime syksynä lääriliitto teki poikkileikkauksen terveyskeskusten tilanteesta ja täyttämättömiä virkoja on muutama sata. Reilusti yli puolella terveyskeskuksista on kaikki virat täytettyinä ja suurin osa lopuista on täytettynä ostopalveluilla. Lääkäreitä ei ole liian vähän, ongelma osalla terveyskeskuksista vain on se, ettei sinne haluta töihin.

Noh, minusta lääkäripula oli historiaa jo viimeistään vuonna 1998.

25.11.2004 YLE24/YLE Terveys:
"Yli kuusikymmentä prosenttia kunnista kärsii lääkäripulasta".

Lääkärit sanovat että ei haluta töihin, kunnat taas että lääkärit eivät ota työtä vastaan. Kumpi on oikeassa? Vaikea sanoa jos uutisia ei voida pitää luotettavana tiedonlähteenä.
Hypoteesini kuitenkin on se, että lääkärien kannattaa ei kannata ottaa vastaa terveyskeskustyötä, kun keikkalääkärinä tienaa enemmän.

Lähde:
Google-Turun sanomat, Tiistai 2. marraskuuta 2004:

http://66.102.9.104/search?q=cache:...2+keikkalääkäri+palkka&hl=fi&client=firefox-a


Giffen:[ sanoi:
Nykyaikana ihmiset tosin käyvät joskus vähän turhankin helposti lääkärissä, vaikka juuri kaksi päivää jatkuneen flunssan takia. Onko se sitten lääkäreiden vika? En sano mitään. Onko se sitä, mitä lääkärit haluavat? Ei todellakaan.

Lähestyit asiaa molemmilta puolilta.
-Toisaalta sanoit että lääkärin on diagnosoitava jokainen potilas koska laki sanoo niin, ja siksi että heillä on koulutus siihen.
-Toisaalta taas sanot että työ on lähes turhaa koska ihmiset käyvät lääkärissä liian helposti.

Eikö ratkaisu olisi pieni lainmuutos jossa sairaanhoitaja joko antaisi yskänlääkkeen, tai ohjaisi lääkärille mikäli potilas näin tahtoo?

Giffen:[ sanoi:
Jonot eivät johdu lääkäreistä, vaan terveydenhuollon yleisestä tilasta. Nyt uuden hoitotakuun pitäisi tuoda helpotusta asiaan. Lisärahalla nämä asiat kyllä hoituvat.

"Hoitotakuu" ei ole kyllä mikään auvoinen ratkaisu. Jonoihin ei laiteta ihmisiä sen pelossa, että operaatioita ei pystytä suorittamaan. Tuskinpa sekään on kenenkään etu.

Minusta rahakaan ei ole mikään absoluuttinen ratkaisu, ainakaan silloin kun se kohdistetaan palkkoihin. Toki paremmin palkattuun työhön hakeutuu kyvykkäämpiä opiskelijoita, mutta se ei kuitenkaan synnytä ylimääräisiä käsipareja. Useampi aloituspaikka kuitenkin tekisi sen.


Lähteet:
http://www.mediuutiset.fi/doc.ot?d_id=124256
http://www.laakariliitto.fi/files/ansiot_2003.pdf
http://pre20031103.stm.fi/suomi/tao/julkaisut/laakari/johdanto.htm
http://66.102.9.104/search?q=cache:...2+keikkalääkäri+palkka&hl=fi&client=firefox-a
http://www.yle.fi/genreportaalit/portaali.php?genre=terveys&osannimi=terveys_uutiset&jutunid=4260
 
Viimeksi muokattu:
Zetor sanoi:
Kyllä minä ainakin juttelen vaimoni kanssa jos jonkin laisista asioista.
Mä kun luulin, että puhutte ainoastaan Nietchen vaikutuksesta elämäntapaamme sekä ihmisten omakuvaan, sekä muista ylevistä ja syvällisistä asioista.
 
Giffen:[ sanoi:
No en minä nyt tosissani ollut. Huvitti vain että joku on kannellut kotiin siitä, miten joku on työpaikalla tullut syömään hänen pullansa :D

Tämä lausahdus(joka on huomioitu jo aika monessa postauksessa) kuvastaa selkeästi kirjoittajan ajatusmaailmaa. Eli ei sen pitäisi haitata jos se lekuri pöllii pullat töissä. <sarkasmi>Oikeastaan hoitsujen pitäisi ostaa Herr docktoreille useammin pullaa. </sarkasmi> Näin se lääkärien etiikka "paranee" koulutuksen myötä.
Ja ennen kun Giffen älähtää. En kadehdi lekureiden palkkaa, olen huolestunut tulevien lääkärien asenteista ja työetiikasta. Muutamat kohtaamiset näiden tulevien lääkäreiden kanssa ovat aiheuttaneet lähinnä suurta vi****sta johtuen juuri ylimielisestä asenteesta.
 
Zetor sanoi:
Kyllä minä ainakin juttelen vaimoni kanssa jos jonkin laisista asioista.
Ei siitä auta olla huolissaan. Se menee kyllä ajan myötä ohi :D
 
Sam sanoi:
Jätin sanomatta aiemmin, mutta tämän viestin yllykkeenä totean kuulleeni täsmälleen samanlaisia kahviovierailuita lääkäreiden toimesta kuin mitä jps äsken kertoi. Tietoni ovat peräisin kahdesta eri sairaalasta pk-seudulla.
Tarkoittaako tämä nyt sitä, että kaikki lääkärit varastaa pullia?
 
Bobakki sanoi:
Joo, samaan tyyliin kuin kaikki motoristit kaahaa:rolleyes:
Anteeksi vielä täysin toikin aiheen ohi menevä postaus.

Mielestäni Bobakin vastaus on täydellinen :thumbup:
 
Ahonen sitten jatkaa yksimielisellä päätöksellä ja ilman vastaehdokkaita Paperiliiton johdossa.
 
300 SLR sanoi:
Tämä lausahdus(joka on huomioitu jo aika monessa postauksessa) kuvastaa selkeästi kirjoittajan ajatusmaailmaa. Eli ei sen pitäisi haitata jos se lekuri pöllii pullat töissä. <sarkasmi>Oikeastaan hoitsujen pitäisi ostaa Herr docktoreille useammin pullaa. </sarkasmi> Näin se lääkärien etiikka "paranee" koulutuksen myötä.

Mun mielestä tollaisista asioista valittaminen vain on naurettavaa. Itselleni ei ikinä tulisi mieleenkään rueta valittamaan tuollaisesta asiasta kotona tai tytölleni tai mitään vastaavaa. Minä selvittäisin asian pullan varastajan kanssa (:D) ihan keskenään, tai järjestäisin asian niin, ettei pullaani (:D) voida enää varastaa. Mut voi siitä äläkänkin nostaa, ei siinä mitään. Minä en vain ollut ikinä se lapsi, joka työnnettäessä kuralätäkköön meni pillittämään opettajan syliin. Mutta sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, mitä alaa opiskelen.
 
raakku sanoi:
25.11.2004 YLE24/YLE Terveys:
"Yli kuusikymmentä prosenttia kunnista kärsii lääkäripulasta".
En viitsi rueta kaivamaan sitä lääkäriliiton poikkileikkaus tutkimusta, koska ainoa versio minkä olen siitä nähnyt on suljettujen ovien takana, mutta tuo 60 % on kyllä pahasti ristiriidassa sen kanssa. Toki täytyy muistaa, että alle 1/4 kaikista lääkäreistä edes työskentelee terveyskeskuksissa.

raakku sanoi:
Hypoteesini kuitenkin on se, että lääkärien kannattaa ei kannata ottaa vastaa terveyskeskustyötä, kun keikkalääkärinä tienaa enemmän.

Keikkalääkärit taitavat olla suurimmaksi osaksi nuoria ja ylimääräisen rahan tarpeessa. Lisäksi kyseessä on monelta alalta tuttu nuorten työhön sitoutumiskammo ja keikkalääkärin vaihtelevan työn opettavuus.

raakku sanoi:
Lähestyit asiaa molemmilta puolilta.
-Toisaalta sanoit että lääkärin on diagnosoitava jokainen potilas koska laki sanoo niin, ja siksi että heillä on koulutus siihen.
-Toisaalta taas sanot että työ on lähes turhaa koska ihmiset käyvät lääkärissä liian helposti.

Eikö ratkaisu olisi pieni lainmuutos jossa sairaanhoitaja joko antaisi yskänlääkkeen, tai ohjaisi lääkärille mikäli potilas näin tahtoo?

Mikset mene vain apteekkiin ostamaan yskänlääkettä, jos et muuta tahdo tai tarvitse? Apteekissa on todella hyvä valikoima itsehoito-lääkkeitä ja apteekkari saattaa huomauttaa lääkärin tarpeesta hänkin, jos kertomasi oireet herättävät hänessä epäilyä.

raakku sanoi:
"Hoitotakuu" ei ole kyllä mikään auvoinen ratkaisu. Jonoihin ei laiteta ihmisiä sen pelossa, että operaatioita ei pystytä suorittamaan. Tuskinpa sekään on kenenkään etu.

No hoitotakuusta nyt voi sanoa pahan sanan jos toisenkin, ei mennä siihen, mutta sanoit pelkääväsi potilaiden kuolevan jonoon ja siihen hoitotakuun pitäisi ainakin tuoda vähintään osittainen ratkaisu.

raakku sanoi:
Minusta rahakaan ei ole mikään absoluuttinen ratkaisu, ainakaan silloin kun se kohdistetaan palkkoihin. Toki paremmin palkattuun työhön hakeutuu kyvykkäämpiä opiskelijoita, mutta se ei kuitenkaan synnytä ylimääräisiä käsipareja. Useampi aloituspaikka kuitenkin tekisi sen.

Aloituspaikkoja tuskin lisätään. Paitsi sen takia ettei työttömyyden luominen alalle ole kenenkään etu, myös sen takia, että yliopistot toimivat jo nyt ylikapasiteetilla. Tuskin koulutusmäärien lisäämiseen suostuu lääkäriliitto, medisiinarien yhteenliittymät tai edes yliopistojärjestelmä.
 
Giffen:[ sanoi:

Mikset mene vain apteekkiin ostamaan yskänlääkettä, jos et muuta tahdo tai tarvitse? Apteekissa on todella hyvä valikoima itsehoito-lääkkeitä ja apteekkari saattaa huomauttaa lääkärin tarpeesta hänkin, jos kertomasi oireet herättävät hänessä epäilyä.

No annetaampa tähän esimerkki. Jos tarvitsen yskänlääkettä on pakko mennä lääkärille saadakseen kunnon yskänlääkettä. Noilla apteekeista saatavilla "itsehoitoyskänlääkkeillä" ei tee yhtään mitään, kokeiltu on useita laatuja. Samaa maustettua viinaa saa alkosta halvemmalla.
 
Lähinnä tässä on ideana se, että hoitajalla ei ole koulutusta niistä asioista, joita lääkkeiden määrääminen edellyttää. Jos on sitä mieltä, ettei se mitään koulutusta vaadikaan, niin mihin ihmeeseen siinä sitten mitään hoitajaakaan tarvitaan. Samantien voisi käydä kysymässä lupaa lääkkeen käyttöön vaikka naapurin Reetalta tai trukkikuski Rahikaiselta. Nykyaikaisessa lääketieteessä laaja teorian tuntemus käytännön kokemuksen pohjalla on kuitenkin melkoinen kulmakivi, jonka pois repimisellä on todella voimakkaat seuraukset.
 
Ylös