Pesäpalloa kaudella 2004

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kortteen Topi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Ihan hyvältä näyttää, vaikka Kitee pääsikin puristamaan lopussa melkein tasoihin niin peli näytti kuitenkin olevan hallussa koko ajan. Kitee on nyt tiukan paikan edessä, toinen jakso olisi pakko voittaa. Kyllä tämä nyt tiukalla ulkopelillä hoituu, historiallinen neljäs peräkkäinen mestaruus olisi kova sana nykypäivänä. Sotkamo on pesiskenttien Ferrari, eh :doubtful: No ehkei kuitenkaan..
 
Huh huh, superiin meni. Sydän hakkaa kyllä nyt kovasti. Mutta homma hoituu.
 
Kävi miten kävi, niin voittaja on voittonsa ansainnut!
 
Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 
Perkele!!!

Saisi joskus tulla vaihtelua mestariin:mad:

Tosin kumpi tahansa olisi voittanut, niin voitto oli ansaittu.
 
Katsos, en huomannutkaan, että Olga oli täysin samaa mieltä kanssani kaksi viestiä aiemmin:)

Onnittelut mestarille:cool:
 
Kiitos vaan onnitteluista. Hittolainen, että ihan käsiä vapisuttaa....:thumbup:
 
Minä otin yhden oluen, kun Kitee vei toisen jakson. Nyt tuntuu että se meni hukkaan:rolleyes:
 
Olipa kyllä peli, siinä vaiheessa kun Kitee pidettiin supervuoro nollilla niin olin kyllä varma että se juoksu tulee vaikka hermopallolla mutta hienoa että ratkaisu tuli näinkin komealla tavalla. Hyvä pojat!

:thumbup: Näytti siellä entiset luokkakaverit Jusku ja Nissisen Tommikin olevan, onnea heillä, ovat tosi joviaaleja tyyppejä ja tehneet paljon töitä menestyksen eteen. Kuten Late, Doksa ja Jaskakin, kyllä heistä jo yläasteella näki että pelimiehiä ovat. :ahem:
 
Tästä se alkoi ...

Kortteen Topi sanoi:
Ennakkosuosikin viittaa kantavat tällä hetkellä Kitee ja Hyvinkää. Sotkamo on rankattu eri lähteistä riippuen vasta kolmanneksi tai neljänneksi. Ilmeisesti nämä "asiantuntijat" eivät ole paljoakaan lajia seuranneet. Sotkamo on aina mestaruustaistossa mukana. Vaikka viimekauden mestarijoukkueesta paras terä pakenikin muualle niin omista kasvateista löytyy aina korvaajia kaikenmaailman Kohosille ja Hylkiöille. Sotkamo nappaa taas tänä vuonna mestaruuden sanon minä! Jatkakaa!
... ja tähän se johti
Sotkamon Jymy vei pesäpallomestaruuden
(19.09.2004, klo: 15.44)

Sotkamon Jymy voitti miesten pesäpalloilun Suomen mestaruuden sunnuntaina, kun se kukisti vieraskentällä Kiteen Pallon ratkaisevassa kolmannessa loppuottelussa 2-1. Ottelusta kehkeytyi todellinen jännitysnäytelmä, sillä voitto ratkesi vasta supervuoroparissa. Mestaruus oli Sotkamolle jo neljäs perättäin.

Supervuoron ratkaisujuoksun löi Jarkko Kokko, joka kotiutti läpilyönnillä kakkospesältä Mikko Kuosmasen.
STT-YLE

kokkojarkkomitali190904yle.jpg
 
Mutta saipahan kausi arvoisensa päätöksen, ihan hienoa että mestaruus ratkesi vasta viimeisessä ottelussa vaikka sitä jo eilen odottelin. Sai kansa vähän jännättävää.
 
Niinhän siinä kävi kuten pitikin. Neljä mestaruutta putkeen on tosi kova juttu nykypäivänä kuten joku tuolla ylempänä totesikin. Ensi vuonna kun otetaan historiallinen viides putkeen niin sitten alkaa olla semmoiset tulokset että niitä tuskin koskaan rikotaan. Hyvä JYMY!!!!
 
Ylös