Porsche/VW/Audi-spekulaatiot (uutta saksalaisväriä Formula ykkösissä?)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Capello
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Lähteet maailmalta kertovat, että Volkswagen -odotetusti ;) - on päättänyt olla lähtemättä F1:siin millään merkillä. Le Mansissa ollaan todennäköisesti jatkamassa, jopa ehkä kahdella ohjelmalla ja rallin MM-sarja kiinnostaa edelleen.
 
Porsche vetäytymässä F1-hankkeestaan
26.11.2010 09:03

Porschen kesäkuussa valittu toimitusjohtaja Matthias Müller.

Autonvalmistaja Volkswagenin omistukseen kuuluvan Porschen toimitusjohtajan Matthias Müllerin mukaan merkki ei ole lähivuosina kiinnostunut liittymisestä formula ykkösiin.

Aiemmin Volkswagen antoi sekä Porschelle että Audille mahdollisuuden neuvotella F1-osallistumisesta. Porsche ilmaisi kiinnostuksensa liittyä sarjaan vuonna 2013, jolloin lajin moottorit muuttuvat. Nyt on kuitenkin toinen ääni kellossa.

- Formula yksi on kuljettajien MM-sarja, jossa seuranta keskittyy sponsoreihin ja vasta sen jälkeen valmistajiin, Müller toteaa Westfalen Blatt -lehdelle.

- Tämä on meille selvä takaisku. Toinen iso asia näin pitkälle sitoumukselle on se, että tulevaisuuden sääntömuutokset ovat epäselviä, Müller jatkaa.

Toimitusjohtaja jättää portin vielä raolleen.

- Jos VW Group on kiinnostunut, Porsche sopisi brändinä parhaiten tähän tarkoitukseen, Müller linjaa.

(MTV3)

Tällaista sitten. Harmi, mikäli eivät pääse Formuloihin ajelemaan. :(
 
Ei kai kukaan tosissaan uskonut Porschen/VW:n/Audin olevan tällä(kään) kertaa oikeasti tulossa fykkösiin?
 
Nuo on varmasti tehneet hyvin tarkkoja laskelmia sijoitettavista summista, tuotoista, riskeistä jne. Todenneet taas kerran, ettei riittävän suurella todennäköisyydellä kannata. Toyota ja BMW päätyivät aikoinaan erilaiseen lopputulokseen ennakkolaskelmissaan, mutta muutaman vuoden jälkeen totesivat riskin toteutuneen.
 
Ei kai kukaan tosissaan uskonut Porschen/VW:n/Audin olevan tällä(kään) kertaa oikeasti tulossa fykkösiin?

Kyseessähän saattaa olla pelkää mediapeliä tyyliin "emme lähde mukaan JOS säännöt ei muutu". Siitähän on liikkunut huhuja, että osa nykyisistä moottorinvalmistajista olisi haluttomia muuttamaan sääntöjä, koska uuden moottorin suunnittelu maksaa niin paljon. Porsche taas ei takuulla ole missään vaiheessa ollutkaan lähdössä mukaan, jos 2,4l V8 säilyy.

FIA/FOTA on kyllä taas näyttänyt etevyytensä tämän maailmanmoottorin kanssa. Joko rallin puolella on speksit selvillä? F1:ssä tilanne on vähintäänkin avoin. Joku haluaa 1,8-litraista, joku 6 sylinteriä yms. VW:n kokoisen valmistajan on mahdollista vedellä naruista vihjailemalla osallistumisestaan jos säännöt miellyttävät. Olisi itseasiassa jopa vähän typerää julkistaa formuloihin mukaantulo tässä vaiheessa, kun kellään ei ole mitään hajua vuoden 2013 säännöistä. Kunhan älypäät saa sorvattua ne kohdilleen, niin katsotaan sitten uudestaan Porschen tilannetta.
 
Tiistaisessa MSa:ssa Red Bull -pomo Mateschitz kertoo, että heillä on yhteistyön alkaminen stand-by -tilanteessa VW-Audin kanssa. "Enää ei tunnu oman moottorin rakentaminen F1:een absurdilta."
 
Tiistaisessa MSa:ssa Red Bull -pomo Mateschitz kertoo, että heillä on yhteistyön alkaminen stand-by -tilanteessa VW-Audin kanssa. "Enää ei tunnu oman moottorin rakentaminen F1:een absurdilta."

Ymmärsinkö nyt oikein, että Red Bull kantaisi rahat VW Groupille, joka tekisi moottorit TAG Porsche -tyyliin?
 
Audi Red Bullin moottoritoimittajaksi 2013?

2011-Audi-RedBull-F1-by-Ev-One-1.jpg

http://www.audiblog.nl/?p=42649 :eek:
 
Toi vois olla iha jees. Audi olisi hyvä kaveri varmasti :) sopisi jotenkii red bullille mielestäni. Kummassakii o sitä jotain hieman ;)
 
Audin tulo Formuloihin moottorinvalmistajana ois erittäin jees. Lisääntyvä kilpailu silläkin puolella ei koskaan ole pahitteeksi, ja jos kaikki menee kohdilleen, niin voihan sitä myöhemmin oman tallinkin laittaa pystyyn. Audilla jos jollain on tarvittavat resurssit moiseen. Tämä tekisi Formuloille varmasti nannaa.
 
Ihan mukavan oloinen virityshän tuo olisi. Lisää kilpailua noihin moottoreihin vain. Ja jos Audi sitten oman tallin haluaisi niin Red Bull kuittaa moottorit Toro Rossolla :thumbup:

E. Minkäs vuoden Red Bull muuten mahtaa olla kuvassa, on vähän vanhemman näköinen...
 
Ihan mukavan oloinen virityshän tuo olisi. Lisää kilpailua noihin moottoreihin vain. Ja jos Audi sitten oman tallin haluaisi niin Red Bull kuittaa moottorit Toro Rossolla :thumbup:

E. Minkäs vuoden Red Bull muuten mahtaa olla kuvassa, on vähän vanhemman näköinen...

Ei taida olla minkään kauden. Mun mielestä BOSCH:n logoa ei ole koskaan ollut RBR:llä tuossa etusiiven kyljessä? Ja tuo kuskin yläpuolella oleva aukko ei oo koskaan tainnut olla kolmion muotoinen? Koneella tuo on varmaan tehty...

e: ja tässä vähän isompaa kuvaa samaisesta laitteesta

http://asiangiant.files.wordpress.com/2011/01/2011_audi_red_bull_f1_by_ev_one.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Ite oon törmänny tuohon monesti Devianartissa, että eiköhän tuo oo ihan jonku fanipojan tekele. :rolleyes:
 
Saas nähdä jos Audi alkaa toteuttaan moottorintoimittajan virkaa, että liittyyköhän Dr. Wolfgang Ullrich kanssa projektiin. Hänhän on ollut pääkettuna Audin B-ryhmän aikoihin ja nyt Audin moottoriurheilupuolen vetäjä.
 
Ylös