PuuhaPete ketju (nikkarointia, viilausta ja höyläystä yms. äijä-sälää)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PuoliPöhkö
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kyllä mä tilaisin paikalle sähkömiehen ja sille työnjohtajan, ettei tule kotivakuutuksen kanssa ongelmia. Taloyhtiö on tyhjennettävä operaation ajaksi.
 
Sit vaan hommiin ja pidä huoli ettei lueta puhdistuksen tuloksia Darwin-awardseista.

Mulla on olemassa turvavaljaat katon lumihommia varten. Vesi ja tiilikatto on siksi luikas yhdistelmä että se työ täytyy suunnitella huolella ja varmistaa 100% turvallisuus.

Yksi lonkan pirstomiskerta riittänee osaltani :ahem:

Ja kevääseehän tuo menee, sillä pesun jälkeen se katto pitää käsitellä ja kelit eivät ole enää siihen suotuisia.
 
Siitähän tuli jännä viesti kun luki turvavaljaat sanan paikalla töröttävän sanan turvapaikanhakija.
 
Miksi ja mihin yleensäkin vessassa tarvitaan valoa? Siellä suoritettavat toimet kun ovat jo lähtökohtaisesti ns. "valonarkoja".

Ei välttämättä kaikki. Käsittääkseni esim. hampaiden pesu ja parranajo eivät ole mitään hyshys-juttuja, tai minkäänlaisia tabuja. Monet saattaa jutella näistä asioista keskenään häpeilemättä, punastelematta ja hihittelemättä.

Itse asiaan: sain polttimon vaihdettua. Nyt tilalla on moderni LED-ratkaisu. Vain yksi valokuvun kiinnityksen muovitiiviste pääsi katoamaan, että sikäli meni ihan jees.
 
Miksi ja mihin yleensäkin vessassa tarvitaan valoa? Siellä suoritettavat toimet kun ovat jo lähtökohtaisesti ns. "valonarkoja".
Tarkemmassa, ja paperia säästävässä, hanurin pyyhkimisessä on helpompi tarkastella käytetyn pyyhkimen kunnosta, että vieläkö pitää lisää hinkata vai joko voi lopettaa. Paitsi jos käyttää pyyhkimiseen jotain seiskaa tai muuta paskalehteä, jolloin paperin sisältö ei mitenkään indikoi perseen puhtausastetta.

Kuinka monta burbia tarvitaan vessan lampun vaihtamiseen?
Vähintään kaksi. Toinen kysymään neuvoa foorumilta ja toinen hassuttelemaan. Sit vielä lisäksi joku (muu kuin burb) vaihtamaan se lamppu.
 
Haa

Ei välttämättä kaikki. Käsittääkseni esim. hampaiden pesu ja parranajo eivät ole mitään hyshys-juttuja, tai minkäänlaisia tabuja. Monet saattaa jutella näistä asioista keskenään häpeilemättä, punastelematta ja hihittelemättä.

Itsehän pystynen suorittamaan hammaspesun ilman valoa. Parranajo pimeässä onkin sitten jo hieman haasteellisempaa. Tai peilittä?

Tai siis aivan sama oikiastaan, notta onko pimeää tai valoisaa, jonsei ole peiliä käytettävissä. Yksi työkaveri ajaa partansa suihkun yhteydessä höyläten ilman peiliä mäntysuovalla, ns. käsikopelolla. Mielestäni aivan uskomaton suoritus. Mää en pystyisi ajamaan partaani peilittä. Ja sen kyllä huomaa.
 
Ylös