PuuhaPete ketju (nikkarointia, viilausta ja höyläystä yms. äijä-sälää)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PuoliPöhkö
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Sitten kun voitan lottovoiton, ostan Nässylle tällaisen veneen: sen pitää olla puuta sekä perässä Suomen lippu. Oheisessa esimerkissä on just kaikki kohdallaan :ahem:


Näytä liitetiedosto 21295
 
Pitäis väsätä joku päivä koirille (ja vauvalle, TUI, TUI! <3) portti terasille. Jäljellä olevista lautaimmateriaaleista. Joko vedän ihan al dente / magna cum laude tai sitten googletan jonkun kälysen ohjeen netistä.

Pari saranaa ja joku salapa täytyy hankkia myös. Ruuviloita löytyy ja silmät kera huonon näkökyvyn. Paskahätäkin on valmiina.
 
Oikaise. Hae Bauhausista tai K-Raudasta porttiaihio.

Sovita aidan loput mitat sen mukaan.
 
Sitten kun voitan lottovoiton, ostan Nässylle tällaisen veneen: sen pitää olla puuta sekä perässä Suomen lippu. Oheisessa esimerkissä on just kaikki kohdallaan :ahem:

Mä ostaisin jomman kumman näistä meijän kylän laiturissa kelluvista paateista ja tuuttailisin höyrytorvea aamuyöt läpeensä ylihintaisten uusien kerrostalojen edustalla.

normal_2010070802.jpg


(ja vauvalle, TUI, TUI! <3)

Dompparista tulee takuulla valtakunnan innokkain vaipanvaihtaja.
 
Pari esimerkkiä kotipihalta:

Etupiha:
Näytä liitetiedosto 21297

Puuliiteri:
Näytä liitetiedosto 21298

Sovitin sitten muut aitapätkät/verkkoaidan noiden mukaan.
Maksoivat muistaakseni 35 e ja 25 e tsipale. Lukiusmekanismi oli apaut 5-7 euroa ja saranat jokusen euron.

Öljysin ne 3-4 ekaa vuotta, mutta nyt ne on niin kyllästettyjä ettei tartte tänä vuonna puuöljyä niihin tunkea.
 
Mä ostaisin jomman kumman näistä meijän kylän laiturissa kelluvista paateista ja tuuttailisin höyrytorvea aamuyöt läpeensä ylihintaisten uusien kerrostalojen edustalla.

On noissa kyllä todella jotain jylhää, kansallisromanttista ja hikisen miehisen raavasta olemusta noissa isoissa puulaivoissa.
;)
 
Juu, on ne hienoja pelejä!

Ollan suunniteltu kesäfillarireissua Ruovedelle ja sieltä höyrylaivalla takas kotiooseen.
 
Viimeksi muokattu:
On noissa kyllä todella jotain jylhää, kansallisromanttista ja hikisen miehisen raavasta olemusta noissa isoissa puulaivoissa.
;)

Kyllä. Ei lainkaan häiritse kesäiltana kuulla kuinka tuosta kanavasta mennessään soittavat höyrypilliä (tuo isompi laiva on vilkkaassa käytössä). Komea ääni ja muistuttaa ettei tässä missään Pohjanmaan lakeuksilla asuta.
 
jjv: onko nuo alukset turistikäytössä?

Takimmainen on S/S Jatko. Enpäs olekkaan varma onko se enää täällä.
Mutta tuo S/S Wellamo on tilausristeilykäytössä. "Laiva on Suomen ainoa kahdella erillisellä höyrykoneella ja kahdella potkurilla kulkeva höyrylaiva."

Lisäksi keskustassa on tuollainen:
a2230aa1a502297a2a7b0d57dea0fe12.jpg

Se ei siitä liiku vaan on käsittääkseni tuon talon omistajan sauna, josta lie kateellinen moni. Muutenkin tuo talo on hienolla paikalla. Toinen kuva.
 
Reilu 4 tunnin muuttourakka takana. Kolmanteen kerrokseen roudaaminen. Kinkkisin oli pesukone kun nigerian apu on 60 kiloinen kukkakeppi. No 2-3 askelmaa kerrallaan mentiin. Kolme Hiace-kuormaa kaikkiaan kannettiin.

Siellä asuu nyt yksinään sitten tyttö. Tuli ryppy rakkauteen serkkutytön kanssa. Puol vuotta asuivat yksissä.
 
Ylös