Rallye Monte-Carlo 2012

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Micael
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
06 OGIER Sébastien 15 0:47:05:300 +0:01:10:900 --:--:--
07 NOVIKOV Evgeny 6 0:47:11:500 +0:01:17:100 --:--:--
08 ARZENO Mathieu 20 0:47:30:100 +0:01:35:700 --:--:--
09 DELECOUR François 8 0:47:43:700 +0:01:49:300 --:--:--
10 CAMPANA Pierre 52 0:48:05:400 +0:02:11:000 --:--:--
11 ANDERSSON Pergunnar 33 0:48:07:700 +0:02:13:300 --:--:--
12 ABBRING Kevin 17 0:48:11:200 +0:02:16:800 --:--:--
13 NEUVILLE Thierry 23 0:48:16:700 +0:02:22:300 --:--:--
14 TANAK Ott 5 0:48:48:200 +0:02:53:800 --:--:--
15 WILSON Matthew 9 0:48:51:400 +0:02:57:000 --:--:--
16 MAURIN Julien 38 0:48:58:500 +0:03:04:100 --:--:--

Kyllä se Monte vain on aivan oma touhunsa näköjään kun katsoo näitä tuloksia.
 
Kyllä se Monte vain on aivan oma touhunsa näköjään kun katsoo näitä tuloksia.

Eikä ole superrallipelleilyä eikä väliaikoja pilaamassa hommaa. Tätä sen pitäisi olla aina :thumbup:
 
Löppönen taas luovalla rengaskombolla liikenteessä, ja tulos nähtäneen taas taululla.

EDIT: Eikä mitään, kaikilla crossoverit alla (?)

Citroënilla pehmeät renkaat, Fordilla superpehmeät.
 
Eikä ole superrallipelleilyä eikä väliaikoja pilaamassa hommaa. Tätä sen pitäisi olla aina :thumbup:

Kyllä siellä väliaikoja on, talleilla on väkee pitkin pätkiä väliaikoja ilmoittelemassa omille miehistöille.
 
Ja Bouffier 10 sekkaa Ogieria naamaan, siinä pientä IRC vs. WRC vertailua ekalle pätkälle.

Toisella pätkällä sitten Ogierin eduksi reilulla viidellä minuutilla :thumbup: Harmi ettei Hänninen ole mukana. Siinä olisi kunnon vertailukohta. Näinköhän nähdään samoissa ralleissa koko kaudella? Skodan tiimi varmaan haluaisi ajaa Ogieria vastaan, kun käsittääkseni siellä vedettiin herneet nenään VW:n ralliprojektista, ainakin aluksi. Mikä lie tilanne nyt.

Kyllä se Monte vain on aivan oma touhunsa näköjään kun katsoo näitä tuloksia.
Varmaan lähtövuorolla on jotain tekemistä tuon kanssa. Ei siellä taida lunta tai jäätä kovin paksulti olla, joten voipi tie olla jo parempi WRC-letkan jälkeen.

Edit: Mitenhän Tänak on noin hukassa?
 
Viimeksi muokattu:
Novikov ihmeen nopea tähän asti ollut, tosin aikamoista lottoa ollut.

Tosin Monteen se kuuluukin, jännitystä riittää.
 
Ford onnistui rengasvalinnassaan paremmin kuin Citroen :thumbup: Petter ei edes vaihtanut renkaita, veti slikseillä toisenkin.
 
Ford onnistui rengasvalinnassaan paremmin kuin Citroen :thumbup: Petter ei edes vaihtanut renkaita, veti slikseillä toisenkin.

Latvalan rengassetti kuulostaa aika jännältä.

"SS1 had seen dry asphalt, but the following Burzet to St Martial stage featured patches of snow and ice. Loeb and Ford driver Latvala both opted for a mix of studded and slick tyres, placing one studded tyre at the front and one at the rear, diagonally apart."

"While Loeb ran soft tyres, Latvala was on super softs, and despite having never tested the slick/studded combination in this configuration before, he put in an incredible stage time - 52s quicker than Loeb." (Autosport)

Tässä taas sitä Fordin ammattimaista meininkiä... Noh, tietty talvitestiä kai on muutenkin melko vähän. Voi olla aika jännä ajettava tuollainen ristikäinen nastarengaspari... Pitää muistaa kumpaan suuntaan voi mennä mutkaan sisään lujempaa :D
 
Tässä taas sitä Fordin ammattimaista meininkiä... Noh, tietty talvitestiä kai on muutenkin melko vähän. Voi olla aika jännä ajettava tuollainen ristikäinen nastarengaspari... Pitää muistaa kumpaan suuntaan voi mennä mutkaan sisään lujempaa :D

No eipä se Loebkään ollut omaa yhdistelmäänsä testeissä kokeillut. Viime vuoden Montessa käytettiin samanlaista sekarengastusta ja Saksassa Citroenillä oli sama homma kuivan/sadekelin renkailla. Joten ei rengastuskaan mitään erityisen erikoista pitäisi olla.
 
Maikkarin teksti-tv:llä tulosseuranta kohdallaan. Joku ottanut tulokset yhdeksän auton jälkeen ja unohtanut, että sieltä tulee muitakin. :thumbdown
 
Latvalan rengassetti kuulostaa aika jännältä.

Tässä taas sitä Fordin ammattimaista meininkiä...

Tekeekö Ford ikinä mitään oikein vai meneekö kaikki onnistumiset aina tuurin piikkiin? Jos tämäkin olisi mennyt Sitikalle niin voi sitä huutoa mikä tälläkin foorumilla olisi. Nyt siellä kuitenkin seisoo Gerard Quinnista lähtien miehet pätkän varressa...

Mikko totesi että Fiesta oli paljon vakaampi ajaa tuollaisella sekarengastuksella.
 
Harmi että Sordo hieman törmäili, muuten olisi viekäkin lähempänä kärkeä. 44 sekuntia on onneksi vähän näissä olosuhteissa, joten voitosta ajaa nyt useampi kuski.
 
Kiva nähdä, että uuden kauden alettua myös wrc.com on pistetty uusiks ja toimii kuin junan vessa! Eikun hetkinen....

Melkoisen isoja eroja jo nyt. Saas nähdä ratkesiko peli saman tien, vai jatkuuko lotto koko rallin ajan.
 
Monte ei ratkea koskaan ennen viimeistä päivää. Viimeistään katsojat pitävät siitä huolen.
 
Sordo vetää vissiin vähän isommalla riskillä renkaiden suhteen? Ei tainnut valita ollenkaan nastarenkaita?
 
Hirvonen vissiin osunut johonkin ja lieviä ongelmia.

Ja Latvala käytännössä tasoihin Loebin kanssa, Mikko jäi 20 sek.
 
Viimeksi muokattu:
Ei se Mikko ainakaan Loebiin verrattuna vauhtia kiristä (ekalla jäi +15, tokalla +18,5 ja nyt +27).

Ja Jari-Matti vetää hyvin, katsotaan mitä kivaa on taas seuraavalla luvassa.

EDIT: Ja Petterille peukut ylös varauksetta!
 
Ylös