Sääntömuutokset 2015

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja K. August
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Epäilemättä on. Ja helpompaa kaupallista hyödyntämistä, kun peleissä ja lisensoiduissa muissa tavaroissa on kuskilla aina tutun näköinen kypärä. On tämä siinä mielessä myös suora jatke kuskikohtaisille numeroille (mikä taas ei ammenna niinkään F1-perinteestä, vaan Ameriikasta.)

Tämäkin on sellainen asia joka myös kuljettajien olisi pitänyt itse älytä. Hyvä esimerkki on vaikka joku Sennan kypäräväritys jonka varmaan jokainen F1:siä joskus seurannut muistaa vielä 20 vuotta miehen kuoleman jälkeenkin. Mutta kuka muistaa erään 4-kertaisen maailmanmestarin kypäräväritystä 20 vuoden päästä?
 
¨Vähän kuin työpaikalla jossa kännykän käyttö sallittu.... Kunnes tulee nuori multitaskari jolla känny aina vasurissa ja oikealla hoidetaan tyylikkäästi hommat näyttäen coolilta.
Sitten seniilit kotrollifriikit kieltävät tämän kaikilta. Eli pieni vaihtelu/käyttö olisi jäänyt huomaamatta.

kiitos ja terve kaikille!
 
Itse en oikeen piittaa tästä kypäräsäännöstä. Melko sivuseikka muutenkin että onko kuskilla Australiassa pinkki potta ja Singaporessa joku kermanvärinen. Taas seniilit keksii hyviä sääntöjä ennenkuin kausi saadaan aloitettua. Mitähän se setä Bernie saa kiellettyä / muutettua vielä tämän kauden aikana, jäämme innolla odottelemaan :rolleyes:

Muutenkin hyvä tuo "fanit pettyvät pahasti ikonisista vakiokypäristä" - lausahdus. Eiköhän tässä enemmän F1:iä seuraavat oo pettynyt mm. juurikin siitä että Monacon specialit jää nyt näkemättä. Ja eiköhän sitä kisaa seurata tarkemmin kuin sitä että missäs kohtaa kyrpärää se Red Bullin mainostarra sijaitseekaan.
 
Mitäs jos tuota sääntöä menee rikkomaan, mahtaako tulla rangaistuksia. Kymmenen lähtöruutua taakse päin seuraavassa kisassa, olkaa hyvä. Toivottavasti ratkaisee maailmanmestaruuden.
 
Juu, jos kolaroit lähdössä, joudut ajamaan etusiivettömällä autolla loppukisan. Tuloo halvemmaksi pikkutalleillekin, hei!

Puhumattakaan siitä, että jos rengas sattuu puhkeamaan kisan alkuvaiheessa saat ajaa suurimman osan kisasta pelkällä vanteella.
 
Oliko muuten vielä informointi kuskille kiellettyä? Eikös Rosbergia informoitu paljon on matkaa Hamiltoniin...
 
Oliko muuten vielä informointi kuskille kiellettyä? Eikös Rosbergia informoitu paljon on matkaa Hamiltoniin...

Ajamisen neuvominen on kiellettyä + jotain muuta, mut eihän nyt perus tietoiskut ole kiellettyä?
 
Alonson ja Grosaanin seikkailuiden perusteella en ihmettelisi jos kohta varikkoruudun edessä ei saa kukaan seisoa auton tullessa varikolle. Ellei koske kohta jopa koko varikkotiimiä. Valvominen aiheuttaa tietenkin haasteita.
 
Alonson ja Grosaanin seikkailuiden perusteella en ihmettelisi jos kohta varikkoruudun edessä ei saa kukaan seisoa auton tullessa varikolle. Ellei koske kohta jopa koko varikkotiimiä. Valvominen aiheuttaa tietenkin haasteita.

A1GP:ssä oli tuollainen sääntö käytössä. Ainoa joka sai seistä pysähdysalueella, oli tikkarimies:

https://www.youtube.com/watch?v=O8nrrVVMbBM
 
Ylös