Mutta useimmiten isommat pojat aloittaa 110% vauhdilla jyskÀlÀssÀ ja loppuakohden vÀhÀn kiristetÀÀn jos tarve. Pajari on vielÀ liian mÀrkÀkorva, ettÀ hÀnen kannattais lÀhteÀ moiseen vauhtiin, sitten kun on kilometrejÀ takana enemmÀn ja rutiinia nii sitten voidaan ruveta ajamaan kuten isot pojat.No en tiedÀ kuinka utopistista se on. Ihan kÀrki vauhdissa tuo on ollut koko ajan lukuunottamatta yhtÀ rankkasade pÀtkÀÀ jossa ilmeisesti tuulilasin lÀmmitys/puhallin ei toiminut. Muutenhan kyllÀ vauhti on ollut kovalla tasolla. 3,3 sekuntia oli kÀrkeÀ perÀssÀ ennen noita ongelmiaan, ettÀ kyllÀ siinÀ kohtaa ajettiin tÀysillÀ voitosta ja kuten Àsken nÀhtiin kaikkea voi vielÀ tapahtua.
Mutta siihen vauhtiinhan se mÀrkÀkorva lÀhti ja on siinÀ pysynytkin yhtÀ pÀtkÀÀ lukuunottamatta, jossa oli ongelmia. EttÀ en nyt oikein ymmÀrrÀ mitÀ yritÀt todistella.Mutta useimmiten isommat pojat aloittaa 110% vauhdilla jyskÀlÀssÀ ja loppuakohden vÀhÀn kiristetÀÀn jos tarve. Pajari on vielÀ liian mÀrkÀkorva, ettÀ hÀnen kannattais lÀhteÀ moiseen vauhtiin, sitten kun on kilometrejÀ takana enemmÀn ja rutiinia nii sitten voidaan ruveta ajamaan kuten isot pojat.
Isot pojathan kiristi vauhtiaan tai ainakin se vauhti oli heille liikaa, koska metsÀhallitus kutsui. MÀrkÀkorva Pajari taas on pysynyt toistaiseksi tiellÀ. VÀhÀn erikoinen ja Pajaria vÀhÀttelevÀ nÀkemys sulla kyllÀ nyt. Tottakai Samilla on vielÀ paljon opeteltavaa, esim sade ja muuttuvat olosuhteet, joissa kokemus on valttia.Mutta useimmiten isommat pojat aloittaa 110% vauhdilla jyskÀlÀssÀ ja loppuakohden vÀhÀn kiristetÀÀn jos tarve. Pajari on vielÀ liian mÀrkÀkorva, ettÀ hÀnen kannattais lÀhteÀ moiseen vauhtiin, sitten kun on kilometrejÀ takana enemmÀn ja rutiinia nii sitten voidaan ruveta ajamaan kuten isot pojat.
Ei ollut tarkoitus vÀhÀtellÀ Samia, vaan lÀhinnÀ pohtia onko Samin jÀrkevÀÀ itse ajaa ÀÀrirajoilla isoja poikia kovempaa jos riskinÀ metsÀhallituksen kutsu. Esim Bossekin joutui vetÀmÀÀn riskillÀ, ettÀ pysyy Sebin kyydissÀ ja sitten jossain vaiheessa Seb pystyi kuitenkin vielÀ kiristÀmÀÀn ruuvia. Esim nyt Samin taktiikka oli todellakin jÀrkevÀ ja kypsyyden osoitus, eli antaa niiden isojen poikien vetÀÀ limitillÀ ja vuorostaan hölmöillÀ itsensÀ ulos ja kyttÀÀmÀllÀ ottaa voitto himaan. Jos Sami olis hampaat irvessÀ yrityÀnyt ajaa pohjat joka ikiselle pÀtkÀlle olis riskit olleet liian kovat ja lopputuksena kaikki top 3 Toyotaa olis kÀyneet ulkoilemassa.Isot pojathan kiristi vauhtiaan tai ainakin se vauhti oli heille liikaa, koska metsÀhallitus kutsui. MÀrkÀkorva Pajari taas on pysynyt toistaiseksi tiellÀ. VÀhÀn erikoinen ja Pajaria vÀhÀttelevÀ nÀkemys sulla kyllÀ nyt. Tottakai Samilla on vielÀ paljon opeteltavaa, esim sade ja muuttuvat olosuhteet, joissa kokemus on valttia.
Koska spekulointi on hauskaa, niin tÀlle tulisi ehdottomasti avata oma topicinsa. En juuri nyt jaksa itse rustata kunnon avausta voittolistauksineen.Nyt kun Pajari on pian vuorokauden ollut MM-rallin voittaja, niin nyt olisi hyvÀ hetki spekuloida, kuka on seuraava suomalainen MM-rallin debyyttivoittaja?
Maailmanmestaruus vaatisi kuitenkin sen, ettÀ sunnuntaina pitÀisi ottaa paljon pisteitÀ, koska muuten Evansia ei ole mahdollista saada pisteissÀ kiinni.Se on siinÀ. Onnittelut voitosta ja noususta Suomen mm-rallin voittajien joukkoon.
Taistelee muuten maailmanmestaruudesta...