Schumi - hyväntekijä!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Valde
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Valde

Well-known member
Liittynyt
8.4.2003
Viestit
3148
Michael Schumacher (Kuva: Paul Gilham/Getty Images)

Formula 1 -luokan hallitseva maailmanmestari Michael Schumacher lahjoittaa kymmenen miljoonaa dollaria (noin 7,5 miljoonaa euroa) Kaakkois-Aasian joulukuisen luonnonkatastrofin uhreille.

Schumacherin manageri Willi Weber ilmoitti jättilahjoituksesta tiistaina.

Saksalainen ajajatähti päättää myöhemmin yhteistyössä maan ulkoministeriön kanssa, mihin kohteisiin hänen lahjoittamansa varat tulisi ohjata.
 
ml sanoi:
Vielä parempi juttu olisi ollut se, että Schumi olisi tehnyt sen salassa.

Mutta silloin me oltais saatu tietää sitä! No joo vakavasti puhuen onhan se kiva varmaan esiintyä hyväntekijänä (kuitenkin Weber ja Schumi hieroneet päitään yhteen ja laskeneet hyötyä ja haittoja.. heh), mutta toisaalta Schumin esimerkki voi innoittaa muita tekemään saman.
 
ml sanoi:
Vielä parempi juttu olisi ollut se, että Schumi olisi tehnyt sen salassa.
Tästä olen täysin samaa mieltä. Kuten eräs suomalainen joka lahjoitti 300 000e nimettömänä. Toki erinomainen asia, että Schumi lahjoitti noin suuren summan rahaa, mutta vähän haiskahtaa pointsien keruu siinä kun aina tulee otsikot Schumin lahjoituksista.
 
Pete sanoi:
Tästä olen täysin samaa mieltä. Kuten eräs suomalainen joka lahjoitti 300 000e nimettömänä.
tai kuten Senna aikanaan auttoi ja testamenttasi Brasilian katulapsille miljoonia, nin kaikki tapahtui salassa, jotka tulivat julkisuuteen vasta perinnönjaon myötä....

noh, mutta ei käy lahjahevosta suuhun katsominen, pääasia tässäkin lienee se että Schumacher on moisen lahjoituksen tehnyt, motiiveista viis :)
 
Saisivat ottaa Maikkelista mallia muutkin formulakuskit Kimiä myöten ja luovuttaa jokainen vähintään millin punaiselle ristille:thumbup:
 
312T4 sanoi:
Saisivat ottaa Maikkelista mallia muutkin formulakuskit Kimiä myöten ja luovuttaa jokainen vähintään millin punaiselle ristille:thumbup:

Ehkäpä he ovatkin tehneet sen, mutta eivät tuo sitä julkisuuteen. ;)
 
Juu, Christian Klien, Jordanin ja Minardin kuskit repivätkin millin tosta vaan.

Ei se palkkaus niin tasa-arvoista siellä ykkösissäkään ole. Oikeastaan menee ihan päin metsää. Ne jotka ajavat vaarallisimmilla autoilla saavat vähiten palkkaa tai pikemminkin joutuvat maksamaan siitä että ajavat vaarallisilla autoilla.

Mutta jäähän sinne vielä 12-14 jotka voisivat antaa jonkun verran tuloistaan.

Vapaaehtoisesti, jos haluavat.:ahem:
 
Hieno homma kertakaikkiaan. Tuo summa ei todellakaan ole mikään vähäpätöinen kenellekkään osapuolelle.
 
Melkein harmittaa, etten ole vähääkään yllättynyt, että täällä tämänkin jotkut saivat käännettyä negatiiviseksi asiaksi. Ja mistä tiedämme paljonko Schumi on jakanut nimettömänä?

Toisaalta jos omat tulot riippuisivat osin medianäkyvyydestä, niin nimellä lahjoittaminen olisi ihan järkeenkäypää, ainakin allekirjoittaneen mielestä. Toisaalta taas Schumi ei pääse mediaa karkuun vaikka nimettömänä olisi lahjoittanut, ehkäpä olisi saanut jopa tivauksia miksei ole lahjoittanut. Tämä suomalainen lahjoittaja ei välttämättä ole median kanssa tekemisissä, tai ei ainakaan halua olla. Veikkaan, että kyseessä ei ole Häkä tai Räkä, ei autourheilijan imago taida koskaan liikaa kiiltää.
 
Täsmennän omaa mielipidettä. Arvostan Schumin lahjoitusta, vielä enemmän sitä tekee lahjoituksen saajat. Julkisissa lahjoituksissa herää aina tämä keskustelu lahjoittajan motiiveista.

Nyt tapahtunut katastrofi on sitä luokkaa että kaikki apu, ihan millä tyylillä tahansa, on tarpeen.
 
Viimeksi muokattu:
ml sanoi:
Täsmennän omaa mielipidettä. Arvostan Schumin lahjoitusta, vielä enemmän sitä tekee lahjoituksen saajat. Julkisissa lahjoituksissa herää aina tämä keskustelu lahjoittajan motiiveista.


Nyt tapahtunut katastrofi on sitä luokkaa että kaikki apua, ihan millä tyylillä tahansa, on tarpeen.
veit sanat suustani...
asia on juuri näin! :thumbup:
 
hjuw sanoi:
Melkein harmittaa, etten ole vähääkään yllättynyt, että täällä tämänkin jotkut saivat käännettyä negatiiviseksi asiaksi. Ja mistä tiedämme paljonko Schumi on jakanut nimettömänä?
Mua taas harmittaa se että eräs lehtori Oulusta kääntää asian negatiiviseksi muitten kuskien osalta. Kukin auttaa jos haluaa ja miten haluaa. Ei mullakaan ole milliä antaa, jotain kuitenkin. Turha se on Sumista tehdä pyhimystä, vaikka erittäin, ERITTÄIN hienon teon teki.:thumbup:
 
Hyvä Schumi ja kaikki muutkin jotka ovat lähettäneet apua hyökyaallon uhreille!! :)

Asiahan on niin että monet ihmiset tulevat menehtymään jos apua ei tule nopeasti..

Ehdottaisin että lopetamme Schumin motiivien penkomisen ja lähetämme oman pienen tai suuren rahasummamme (minkä varmaankin useimmat jo ovat tehneetkin).
 
Miksi ihmeessä Schumin olisi pitänyt lahjoittaa nimettömänä:eek!:

Hänen nimenomaan pitää tehdä tällainen lahjoitus omalla nimellään ja mahdollisimman suuren julkisuuden kera. Schumi on maailmanlaajuisesti tunnettu julkkis, ja tällainen suurlahjoitus kasaa hieman sosiaalista painetta muillekin rikkaille ja kuuluisille tehdä jotain. Kimi, Mika, Bernie...? Myös F1-bisneksen ulkopuolella, varakkailta kysytään tai he itse miettivät mielessään "jos Schumi tekee noin, miksen minä?" Uskoisin että tällaisia ajatuksia tulee jopa monelle tavikselle, vaikka taloudelliset resurssit eivät valtavat olisikaan. Kuitenkin jopa Schumin taloudellisessa asemassa olevalle ihmiselle 10 miljoonaa euroa on merkittävä summa pois lahjoitettavaksi.

Mahtava tempaus Schumilta ja hienoa, että teki sen julkisesti. Esimerkin voimaa ei kannata aliarvioida.
 
Vaikka Schumista en millääntavalla voisi sanoa pitäväni, niin se on myönnettävä että tällä sektorilla mies on kyllä kunnostautunut oivallisesti. Taisi silloin Saksan/Keski-Euroopan tulvien uhreille lahjoittaa 1M€ tai vastaavaa.

Ja mitä nimettömänä pysymiseen tulee niin se suomalainen 300k€ lahjoittanut ei takuuvarmasti mikään suuri julkkis ole, eikä näin ollen edes tahdo ylimääräistä julkisuutta.

Uskonpa tosin, että myös suomalaiset (ex-)F1-kuljettajat tulevat lahjoittamaan hyväntekeväisyyteen. Elleivät jo ole niin tehneet.

Suuri summahan tuo on, jopa Schumille. Vai moniko suomalainen lahjoitti noin neljänneksen (tai viidenneksen) vuosiansioistaan? Ei kovinkaan moni, luulen ma.
 
Alain Prost sanoi:
Kuitenkin jopa Schumin taloudellisessa asemassa olevalle ihmiselle 10 miljoonaa euroa on merkittävä summa pois lahjoitettavaksi.

Mahtava tempaus Schumilta ja hienoa, että teki sen julkisesti. Esimerkin voimaa ei kannata aliarvioida.

Sen verran nusaisen, että summa oli 10 000 000 dollaria, noin 7 500 000 euroa, noin 44.6 miljoonaa markkaa. Tai olihan tämä jo aloituspostissa näemmä. Suuri summa kuitenkin.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös