Scifitarjonta televisiossa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja WebSlave
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
SGU jatkaa taapertamistaan myös nelosjaksossa, eipä kyllä jäänyt mitään erikoista käteen vielä tuostakaan episodista.

Paitsi eräs Juulia.

Julia-Anderson-20090224035024.jpg


Olipa kyllä nän.. näkemistä, ja rin.. rintamasotilas vailla vertaa.

Olisin kyllä luullut että heti sarjan aluksi pistetään kovat piippuun ja repäistään oikein kunnolla että saadaan katsojat jäämään mukaan reissuun, mutta ei näillä eväillä kyllä pitkälle pötkitä, täyttä tusinakamaa. Sarja lopetetaan varmaan jo jouluun mennessä jos ei äkkiä jotain ala tapahtumaan.

FlashForward jaksaa kuitenkin edelleen pitää koukussaan, ja... Dominic Monaghan in the house!
 
Hardcore-scififanina ja naisena olen niin pettynyt SG-Universeen.
Nelosjaksokin Stargate Baywatchia oli tiivistettynä suihkukohtaus ja tissivakoilua. Kiinnostaa niin pirusti. Kovin jää lyhytikäiseksi sarja, jos luulevat, että tuollaisen päälle rakennettaan jotain pysyvää.

Ainoa innostava asia jaksossa oli viittaukset siihen, että aluksessa on jokin monimutkainen ohjelmointi tai jopa AI, joka puuhailee jotain omassa rauhassaan haaksirikkoutuneiden selän takana. Parasta oli ehdottomasti kaasujättiläisen käyttäminen kurssin muuttamiseen. Epäilenpä, että jopa kurssi tähteä kohti on laskelmoitu.
 
Sinänsähän SGU:n leikit yllättävät, kun tässä aikaisemmin oltiin niiiiiiiin tohkeissaan SG1:n ikivanhassa pilottijaksossa tapahtuneesta alastonkohtauksesta, että oli aivan pakko tehdä uusi versio ja leikata se pois. "This is family show" tms :rolleyes:
 
Olisin kyllä luullut että heti sarjan aluksi pistetään kovat piippuun ja repäistään oikein kunnolla että saadaan katsojat jäämään mukaan reissuun, mutta ei näillä eväillä kyllä pitkälle pötkitä, täyttä tusinakamaa. Sarja lopetetaan varmaan jo jouluun mennessä jos ei äkkiä jotain ala tapahtumaan.

Eiköhän SGU ole turvassa ainakin ekan kauden. Katsojaluvut olivat ekalle jaksolle paremmat kuin olivat olleet millekkään SG-1 tai Atlantis kauden avausjaksolle viimeiseen neljään vuoteen. Toisen viikon jakso vielä paransi katsojalukuja, joka on poikkeuksellista, sillä yleensä luvut notkahtavat avauksen jälkeen.
 
Kerrankin näin päin, että FlashForwardissa oli vähän höpöhöpö-jakso, ja SGU oli puolestaan ihan mukiinmenevä.

FF:lle moitteita myös siitä että Dominic Monaghania ei näkynytkään missään vaikka viime viikolla jo vähän lupailtiin. Lespoilusta hiukan plussia, mutta ei riittänyt pelastamaan.

SGU oli taas aika ennalta arvattava (kuka ei arvannut tuota aurinkovoimajuttua?), mutta toteutus oli kuitenkin hyvä ja musiikeista taas plussia. Jospa se tästä lähtis nousuun.

Triviaa: David Blue (Eli Wallace) on scifinörtti ja on katsonut kaikki SG1 ja Atlantis-sarjojen jaksot.
 
Muuta scifimättöä mitä tuli kateltua ajan kuluksi: Superman & Batman - Public Enemies. Lex Luthor valitaan USAn presidentiksi, ja ensi töikseen laittaa Teräsmiehen ja Batmanin ahtaalle. Muita supersankareita/konnia vilahtelee kivasti, ja tienoota menee tietysti remonttiin tasaista tahtia, avaruudesta hyppii meteoriitit silmille jne. Batman on kova jätkä. Ihan hauska ja viihdyttävä pätkä.
 
Väliaikatietoja:

SGU jatkaa samalla linjalla, ehkä hienoista kehitystä havaittavissa joten voi käydä miten vaan kunhan pääsevät näistä alkujaksoista eroon, jotenkin vieläkin junnataan intro-asetelmissa.

FF jatkaa ihan mielenkiintoisena, välillä haparoidaan toki mutta pikkuhiljaa juoni etenee. Dominic Monaghan pääsi onneksi jo mukaan.

V:n eka jakso nähty, ihan pätevää mättöä vaikuttais olevan. Kovasti on toistoa toki alkuperäisestä, mutta onneksi juonta viedään ripeästi eteenpäin kun kaikki kuitenkin tietää mitä ne alienit juonii. Tarinassa hiukan logiikkaongelmia mutta potentiaalia on kyllä mistä ponnistaa...

BSG: The Plan oli ihan kiva mutta silti pettymys, ei ihan tehnyt mitä lupasi... tuntui lähinnä että tilkkutäkkiin ommeltiin häthätää kiinni mitä nyt sattui komerosta löytymään. Parasta oli jälleen kerran musiikki, erityisesti tunnarista kuultu uusi pidennetty versio. Bear McCrearystä tulee vielä jotain suurta.
 
BSG: The Plan oli ihan kiva mutta silti pettymys, ei ihan tehnyt mitä lupasi... tuntui lähinnä että tilkkutäkkiin ommeltiin häthätää kiinni mitä nyt sattui komerosta löytymään..

"Vähänhän" tuo tuntui studion roskakoriin unohtuneiden pätkien liimaamiselta yhteen, mutta ainakin meno oli viihdyttävämpää kuin Razorissa. Jo pelkästään Stockwellin vuoksi.
 
Galactica laimeni kyllä neloskaudella melkoisesti,

Tämä olikin suuri sääli. Kaksi ekaa kautta olivat ihan platinaa, kolmaskin vielä kultaa, mutta nelonen enää hopeaa. Neljäs kausi vaikutti sellaiselta, ettei enää ollut hyviä juttuja jäljellä ja tehtiin se tavanomainen temppu: kunnon skifi/action/komedia muuttuukin perusdraamaksi, ihmissuhdehömpäksi. Moni leffa ja sarja alkaa loistavasti, mutta lässähtää loppua kohti. Ei vain osata tehdä kunnollista lopetusta jostain syystä. Ehkä pitäisikin aloittaa lopusta ja tehdä siitä mahdollisimman hyvä, ja siitä sitten takaperin että kuinka siihen loppuun päästään. Toki aloistuskin on tärkeä, varsinkin tv-sarjalle, eihän se muuten saa pysyvää katsojakuntaa.

Erityisesti nyppi neloskaudessa surkea ratkaisu Maan suhteen. Selvästikään ei tiedetty että mitä olisi pitänyt tehdä. Itse odotin etukäteen että neloskausi päättyy siihen että tulevat Maahan ja jää katsojan mielikuvituksen varaan että mitä sitten tapahtuikaan. Nyt kyllä pilasivat aika paljon nähdyllä ratkaisulla, vaikka ei se aivan mielikuvitukseton ollutkaan. Olihan se ainakin yllättävä omalla tavallaan.
 
SGU:n jakso 8 (Time) oli tähän mennessä kauden paras, tällaista sen olisi pitänyt alusta asti olla. Draamaa, huumoria ja scifiä, ja kaikki elementit jopa toimivat. Jatkoon, jos kykenevät samaan jatkossakin.
 
B5:sta olen alkanut katsoa taas uudestaan, katsotaan sytytäänkö nyt paremmin.

Okei, olen ihan koukussa nykyään :tongue:

Ja Odyssey 5, miten tuollainen helmi lopetettiin jo ennen kuin se pääsi kunnolla käyntiin?
 
B5 on tosiaan yksi koukuttavampia sarjoja kun se imaisee mukaansa. Odotus on mahtanut olla aikoinaan pitkä joidenkin kausien cliffhanger-finaalien jälkeen. Suomessakin muistaakseni tuli kesätauko neloskaudella juuri siihen kriittisen No Surrender, No Retreat-jakson kohdalle, ja suomentaja oli yrittänyt lisätä lohdutuksen sanoja: "Sarja jää tauolle. Koittakaa kestää." Jopa se tavallinen viikon odotus oli joskus kärvistelyä.
 
Onko ketään vielä ehtinyt katsastamaan uutta versiota V:stä? Pari jaksoa katsonut ja vaikuttaa mielenkiintoiselta ja pari juttua alkuperäisestä on otettu juoneen mukaan,mutta erittäin hyvin kirjoitetulta ja näyteltyltä näin ensi alkuun vaikuttaa.SGU pistää uniseksi ja vois samantien lopettaa.
 
B5 on tosiaan yksi koukuttavampia sarjoja kun se imaisee mukaansa. Odotus on mahtanut olla aikoinaan pitkä joidenkin kausien cliffhanger-finaalien jälkeen. Suomessakin muistaakseni tuli kesätauko neloskaudella juuri siihen kriittisen No Surrender, No Retreat-jakson kohdalle, ja suomentaja oli yrittänyt lisätä lohdutuksen sanoja: "Sarja jää tauolle. Koittakaa kestää." Jopa se tavallinen viikon odotus oli joskus kärvistelyä.
Ei se muistakseni ihan kamalan vaikeaa ollut, mutta tarkasti tuli kyllä pidettyä huoli ettei yhtään jaksoa jää näkemättä.

Ja tosi hieno oli/on sarjaan tehty jakson tai parin mittaisia juonia ja sitten tuotantokauden mittaiset pidemmän kaaret sekä lopulta koko sarjan kattava viiden kauden mittainen stoori. Samoin sarjan hahmot kehittyivät varsin luontevasti sarjan edetessä. (Miten musta tuntuu, että olen apaut tän saman jutun aikaisemminkin postannut?).
 
V näyttää kyllä ihan hyvältä ekan neljän jakson perusteella. Harmi että se jäi nyt sitten heti pitemmälle tauolle, jatkuu ilmeisesti vasta maaliskuussa. Katsojaluvut taisi kuitenkin olla sen verran vakuuttavia että jatkoa tulee. Odotuksia herättää myös se että tekijät ovat lupailleet sarjalle ennalta suunniteltua neljän vuoden stooria, joten B5:n jalanjälkiä kuljetaan. Tosin paljonhan riippuu sitten siitä miten hyviä kirjoittajia siellä on ja miten kiinnostava se neljän vuoden tarina on... ei auta arcitkaan jos kässärit on täyttä tuubaa. Mutta kyllä tuossa selvästi yritystä oli, ei ollenkaan huonommasta päästä.

Prisonerin uusintaversio oli kyllä täyttä ajanhukkaa, mitenhän nekin kuusi kolmevarttista saisi elämästä takaisin.
 
Ylös