Secto Rally Finland 2023

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AnttiL
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Olisi toivonut, että EPllä olisi säilynyt sama tunnelma kuin aiemmissa ralleissa podiumille ajellessaan eli suhtautui huumorilla siihen jos joku ajaa kovempaa ja ajoi omaa ajoaan mahdollisimman hyvin. Nyt vaikutti ankaralta itselleen kun odotuksiin nähden vauhti ei ollut niin kovaa toyotaan nähden ja se ei varmasti hyvää tee ajolle.

Äkkiseltään tuntuisi, että jos vauhtia joutuu lisäämään niin että tilanteita tulee, ajo ei voi olla puhdasta ja niihin tilanteisiin niitä kymmenyksiä ja sekunteja hukkuu. Vauhti pitäisi löytää ajoa kehittämällä ja autoa kehittämällä. Toki Kallellakin lipesi tänään ja EPn virheessä oli nuottivirhettä mukana, mutta siitä huolimatta tuloksen teon kannalta riskin nostaminen ei välttämättä edes ajallisesti ole se paras tapa.
 
Kotimatkalla tuli vettä on/off moodilla. Ja siis aivan helvetisti tai aurinko paistoi. Jämsässä tulvi jo 😃 tämän päivän keli jotain hulluinta mitä olen nähnyt vuosiin.
Hyvin saman tapainen keli (vodaa kuin Esterin P:stä) oli 1988? kun Lasse Lampi kajautti Harjulla Starionin puuhun ja 1985 kun Henkka liukasteli Lancian nokka edellä ojaan
 
Mettäpätkillä ja kaupungissa jo tässä ollut. Ei peltoparkit oikeen houkuttais huomenna matkamökillä. Pitäsköhän tästä Jämsästä lykätä fillarilla Rapsulan P3 tai P4 lähettyville. Ei ole kun n.5km. matkaa…
 
Mikä noin tarkemmin sanottuna Eemelin autosta petti? Uutisoinnista vois ymmärtää et pyöränpultit napsahteli poikki kun "pyörä tuli ulos lokasuojasta"
 
Mikä ihmeen ajatus on antaa 10 min. aikasakon ajamatta jätetyistä pätkistä? Jos auto on rusinan muotoisena, niin sehän on jo varma keskeytys.
 
Mikä noin tarkemmin sanottuna Eemelin autosta petti? Uutisoinnista vois ymmärtää et pyöränpultit napsahteli poikki kun "pyörä tuli ulos lokasuojasta"

Tolpan kiinnitys, eli pyörä ja iskari/jousi ei enää olleet naimisissa? Tolppa oli siinä auton vierellä huoltopilttuussa, jonkinsortin no-can-do tullut kun eivät saaneet kisakuntoon. Oliko Sunisella vai kellä joskus samaa ongelmaa? Mistä se tulipalo siinä nurkassa sitten on tullut..

Btw. Missä Zaldivar rikkoi oikean takaripustuksen Harju 2:sella?
 
Toivottavasti ei enempää putoa ralli 1 sitten kun Kallekaan ei jatka. Onko edes Loubet:sta tietoa että tuleeko jatkamaan kisaa?
 
Mettäpätkillä ja kaupungissa jo tässä ollut. Ei peltoparkit oikeen houkuttais huomenna matkamökillä. Pitäsköhän tästä Jämsästä lykätä fillarilla Rapsulan P3 tai P4 lähettyville. Ei ole kun n.5km. matkaa…

Lelumuseo Helminauhan (n1km Kakaristoon) pihassa hiekka futiskenttä ja piha-aluetta 10€ parkki, toki joutu 5€ parkin maksaa järjestäjälle. Hyvin tilaa nyt.
 
Mutooni tekee kuulemma vippiä Västilän lopun naatilalle, järkkäreiltä oli unohtunut. Tienvarsiparkin sivuilla oli kyllä siimaa vedetty Essin risteyksestä.
 
Ihan uteliaisuutta, oliko foorumisteja tänään peltoparkeilla? Yllättävän "helposti" ainakin omien havaintojen mukaan lähti Laukaalla autoja omin voimin liikkeelle ja muutama jumiutunutkin asuntoauto traktorilla. Se pelto oli nimittäin niin karmeassa kunnossa että oli vaikea päästä edes jaloin siitä :D

Halttulan maalipään peltopläntti näytti aamulla kohtalaisen kovapintaiselta, mutta aika rujoon kuntoonhan se sitten lopulta meni. Joku farmari-Seat työnneltiin kaveriporukalla liejusta ennen omaa lähtöä liikenteeseen.
 
Hyvä että keskeyttäneiden listalla on sentään 5 kpl Rejoined. Jossa mukana myös Emil.
Harmi vaan että EP ja Kalle ei ole tuossa sarakkeessa.
 
Sellaiset fiilingit, että ei taida Neuvillen rahkeet riittää Evansia haastamaan ja hieman alkaa olla pettymystä Sunisen vauhtiin, vaisuhkoa... Onko sitten Toyota vain niin kova peli Hyundaihin verrattuna. Mutta vielä on rallia paljon jäljellä.
 
Ylös