Selostuksen/lehdistön kukkasia kaudella 2009

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Astraali
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mitesse tollaseen aiheeseen eksy? :thumbfh:

Liittyi vissiin Vettelin saamaan Bandini palkintoon.
Monza ja Monaco, melkein samat kirjaimet...

JJ tipuytti hyvin Eki todellisuuteen. Antoi Erkki-sedän ensin pitkään maalailla miten kovin kalliiksi tulee ensi kauden autojen uudelleen suunnittelu kun autot ovat tankki täynnä lähtöruudussa ja ripustimet eivät kestä tulevaa yli 200 kilon painon lisää. JJ totesi tylysti, että "kyllä ne Eki kestää". Ja perusteli että osien stressinsietoa on testattu huomattavilla ylirasituksilla.
 
JJ tipuytti hyvin Eki todellisuuteen. Antoi Erkki-sedän ensin pitkään maalailla miten kovin kalliiksi tulee ensi kauden autojen uudelleen suunnittelu kun autot ovat tankki täynnä lähtöruudussa ja ripustimet eivät kestä tulevaa yli 200 kilon painon lisää. JJ totesi tylysti, että "kyllä ne Eki kestää". Ja perusteli että osien stressinsietoa on testattu huomattavilla ylirasituksilla.
Mistähän Eki 200 kilon painonlisänkin sai... Esim. Espanjan GP:stä pitäisi selvitä 150 bensakilolla, eivätkä autot nytkään tyhjinä rataa kierrä. Todellinen painoero on 60-70 kilon luokkaa.
 
Ei kai se Oskari luule, että ne Brawnin Terminator -mainokset on jotain palojälkiä? Jotain sen kuuloista selitti, että kummallakin puolella takasiipeä on mustat läikät.
 
Ei kai se Oskari luule, että ne Brawnin Terminator -mainokset on jotain palojälkiä? Jotain sen kuuloista selitti, että kummallakin puolella takasiipeä on mustat läikät.
Joo sellaista se selitti. Samaa olin tulomassa laittamaan. JJ Lehto lupaili tutkia asiaa tarkemmin tai jotain. Ainakin saa naurut.
 
Nyt Eki arpoo, että ne olis jotain Virginin avaruus -mainoksia. Saisivat Maikkarin pojat lukea F1-forumia, tai vaikka ihan sarjan virallista nettisivua... :rolleyes:
 
arton7157-d8e3a.jpg
:D
 
Viimeksi muokattu:
Ja spekulointihan päättyi lentävään lauseeseen, että eihän moisista pikselimössösuurennoksista "ota selvää Erkkikään". :D
 
Pulkkinen taas päästelee mielipiteitään ilmoille: "toyotan kuskit toki hyviä, mutta vähän pliisuja persoonia". Mitäköhän nämä ulkomaalaiset juontajat tykkää sitten suomalaisista kuskeista?
Muutenhan tota Pulkkista jaksais kuunnella kunhan vaan jättäis ne omat mielipiteensä kertomatta, vaikka tuleehan sieltä aina välillä ihan omaperäistä, melkein jopa hauskaa juttua.
 
Mustakiikari voisi alkaa leffa-arvostelijaksi. "Ja tämä kauhuolento varikolla liittyy uuteen Terminator-elokuvaan, jossa ilmeisesti ihmiskunta ja koneet käyvät taistoa maailmanherruudesta, heh heh".
 
Ovat sitten raahanneet Kyltsin paikan päälle Barcelonaan. :D

Edit: Mustakarin mukaan Kimi oli pääsemässä helposti Q2:een, vaikka oli 13.:tena ja takana oli tulossa vielä monia ajan parantajia. :o
 
Viimeksi muokattu:
Minua ei tuo Pulkkisen englannin taito juurikaan häiritse, hieno aksentti.
Sen sijaan se, että Saari ja Pulkkinen tulkitsevat jokaisen virheen "yritykseksi", on vähän ärsyttävää.
 
MTV3 sanoi:
Kyllösellä ja Mustakarilla juhlakisa

511420.jpg


Selostaja Matti Kyllönen ja kommentaattori Erkki Mustakari vetävät tänään Espanjan GP:ssä 200. yhteisen F1-kilpailuselostuksensa.

Kaksikon yhteistyö alkoi Unkarin GP:ssä 1993.

- On loistavaa, että minulle on löytynyt Ekin kaltainen aisapari, joka pitää selostuksissa sekä tunnelmaa yllä että rauhaa maassa, Kyllönen kehuu kollegaansa.

Kyllösellä on itsellään koossa 270 GP-viikonloppua. Mustakarin henkilökohtainen saldo nousee pitkälti yli 300 GP:n.

Katso ja kuuntele Kyllösen ja Mustakarin juhlaselostus MTV3:lla tänään kello 17.45-18.45.
Jo 200 GP:tä selostuksen kukkasia tuolla kaksikolla. Hieno merkkipaalu joskin tuossa on aika monta liikaa.
 
Huvikseni kävin tutkimaan Iltalehden F1-sivuja. Ainakin kuskit-kohdasta löytyi muutama virhe:

2. Heikki Kovalainen, Suomi
Aikaisemmat tallit: Renault (2007-)

6. Nick Heidfeld, Saksa
Aikaisemmat tallit: Prost (2001), Sauber (2002-2003), Jordan (2004), Williams (2005), BMW-Sauber (2006-)
 
Matti ihan OK tässä kisassa kun pääsi paikan päälle. Tarvitsisi kuitenkin jonkun kunnon asiantuntijan rinnalleen (esim. Keke), Erkin kanssa tuosta ei tule oikein mitään. Esimerkiksi äsken kun näytettiin se Rubensin tiimiradio jossa tälle kerrottiin Buttonin vaihtaneen taktiikkaa (Plan A, 2 stoppia), kertoo Erkki katsojille kuinka Rubensin suunnitelmaa vaihdetaan ja Barrichello koittaa säästää enemmän bensaa tjsp. :rolleyes:
 
Kertokaas mitä näillä mtv juontajilla Saarella ja JJ:llä on Ferrarii ja Räikköstä vastaa. Kuunteli vaa selostusta ni ei oikee millää tavalla reakoitu Räikkösen tekemisii vaik oli jo just esim. ohitte yrittääs hoettii vaa Kovalaisesta ja sen karmeasta kohtalosta ku joutu keskeyttää. Alko oikee ottaa pannuu se kymmenen minuutin itku.

Sit pistää hermoo sellanen että selitetää vaa jotain täysin turhaa jostai JJ:n urasta. Eikä reakoida kisan tapahtumii vaan jälkee päi ihmetellää miten se ny tolle sijalle on päässy ja muutenki ollaa ihan hukassa. Ei muute haittais mutta kun sitä tapahtuu koko ajan ja joka kisas :jaska:
 
Olin olosuhteiden pakosta pakotettu katsomaan MTV3:n lähetystä. Täytyy sanoa, että laatuvaikutelma on MAX:iin verrattuna tosi huono. Kisa pätkii ja yhtäkkiä mennäänkin jo kisan lopussa. Ymmärrän tuon halpis-versio taktiikan, mutta on se vaan kamalaa tuon maxin jälkeen.

Saari on ihan hyvä selostaja ja JJ ok kommentaattori.
 
Ylös