SyySää

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jep, kovasti tuuli illalla. Valtaisa afroni hulmusi kuin isännänviiri tuulessa, kun kävin sulkemassa tallin ovet illalla.
 
Satelee ajoittain. Ensi viikolle näyttäisi olevan odotettavissa jo luntakin - ja pakkasta. :ahem:
 
Äsken oli komia halo kuun ympärillä.

Voi toki olla vieläkin, en ole vilkaissut hetkeen pihalle.
 
Paskat kelit. Pitäis kaivaa pihaan potero, muttei ole lihaksissa voimaa ja henkiset kyvyt eivät riitä siihen, että huutajaäijä mulkoilee koiralenkillään. Vitun kyylä.
 
Olipa muuten paikoin liukasta. Renkaiden sutimisääniä kuului usein (ei oman auton).
Mittari näyttää miinuslukemia.
 
Ihan hyvät liukkarit kantatiellä paikoitellen.

Auto "eli" tien pinnassa aika lailla, mutta DTC ei väläytellyt missään vaiheessa. Kitkakumit oli alla.


Joskus ovat väittäneet alan lehdissä, että ajonvakautus varoittaa liukkaasta kelistä ennenkuin kuski huomaa mitään. Tuohon disinformaatioon uskomalla löytää itsensä kirkkomaalta etuajassa.
 
Luikasta oli mettässäkin.
Takamuksellani olin koska puun juuret.:tongue:

Ei varsinaisesti ne juuret vaan kaksijalkainen kaupunkilainen joka ei osaa katsoa alaspäin vaikka oli marjoja etsimässä.
Varsin kehnosti puolukoita jäljellä. Tai sitten paljon, kun en juuriakaan huomannut ja ne isompia kuin puolukat.

Metsän eläimet fiksumpia, omaavat nelivedon.
 
Räntää rätkii ja yön ajaksi on ennustettu jopa lunta. Jo on aikakin.
 
Tuorein säähavainto: 12.11.2015 9:10 Suomen aikaa
Lämpötila -0,8 °C Kosteus 98 %
Lumensyvyys 2 cm
Pilvistä (8/8)
Näkyvyys 4 km
Johan on valoisaa.
 
Nollakeliä pukkaa, märkää ja pimeää.

Ei ollut edes juuri liukasta. Työmaa-alueelle saapuessani sutaisi vasta ekaa kertaa.
 
Tänään sai iltalenkille jo laittaa 'nastat alle', kun oli paikoin liukasta. Oli niin turvallista narskutella! :thumbup:
 
Ylös