Taloyhtiöiden ja naapurustojen tapahtumien ja sattumuksien jatko-osa

Naapurin lehtikuusi ratisee tuulessa epäilyttävästi. Saisi tuuli tai naapuri kaataa sen, kun vituttaa se risu ja neulasmäärä meidän tontilla.

Sitten se vasta sinua vituttaa, kun risujen ja neulasten sijaan löydät koko naapurisi lehtikuusen tontiltasi.
 
Sitten se vasta sinua vituttaa, kun risujen ja neulasten sijaan löydät koko naapurisi lehtikuusen tontiltasi.
No sitten viimeistään se hoituu naapurin toimesta pois.

Miten muuten korvaako mikään vakuutus, jos tontilla oleva puu kaatuilee? En ole jaksanut omiinkaan vakuutusehtoihin niin paljoa perehtyä.
 
No sitten viimeistään se hoituu naapurin toimesta pois.

Miten muuten korvaako mikään vakuutus, jos tontilla oleva puu kaatuilee? En ole jaksanut omiinkaan vakuutusehtoihin niin paljoa perehtyä.

Eikös kela korvaa nykyään lähes monen asian.
 
Kohta kolme vuotta asunut "iloisessa Pohjois-Karjalassa". Näin yleistäen on tuo maine täysin väärä, ihan möllejä suurin osa porukasta. Ero Etelä-Karjalaan on melkoinen. Muutaman naapurin kanssa on morjestusvälit, mutta muita jos tervehtii katsovat vaan hoomoilasena kuola iloisesti suupielestä valuen. Porukka vaihtuu aika tiuhaan ja uudet mm. eivät osaa/halua osata panna roskiksia oikeisiin astioihin. Kaikki vaan sekajätteisiin ja yhteen ja samaan säiliöön niin että kansi jää auki. Harakoilla markkinat. Taloyhtiö jättää uutta ukaasia ja neuvoa vähän väliä, mutta ehkä eivät osaa lukea. Se hyvä puoli näissä mölleissä on, ettei lenkkisaunassa käy ketään muita kuin meidän perhe. Elelevät vissiin mielissään paskoissaan.

Yöllä kun lähdin töihin huomasin että yhdessä autossa paloi jarruvalot. Ymmärrä en miten se on mahdollista. En tiedä kenen auto oli, joten en lähtenyt kolkuttelemaan ovia. Tulin aamulla takaisin ja sama auto oli työnnetty keskelle parkkipaikkaa, mölliäijä katseli moottoritilaa. Yksi näitä uusia mullikoita. Ajattelin ensin että hoitaa itse ongelmansa, mutta sen verran on jäljellä eteläkarjalaista auttajaminää, että kysyin tarvitsetko apua. Äijä sanoi ettei hän mutta auto tarvitsisi virtaa. Meinasin jo jättää moisen savokarjalaisen keksimään sutkauksia autolleen ihan itsekseen, mutta katsoin kuitenkin kummalla puolella akku oli ja ajoin viereen. Kaapelit kiinni ja käynnistys - äijä lähti kiittämättä.

Haluan talon etäältä muista tai sitten oikeiden ihmisten pariin. Alkaa muuten tarttumaan mölliys. Vituttaa.
 
Tulee kyllä kohtuuttoman kalliiksi, mikäli roskua vuedessä, mylsriskus putää joka jeeta heittää pois. Antewksi kirotusvirhwet. En jajsa kirjata.
 
Ovisilmäkauppias kävi. Onhan tossa isän ovessa ovisilmä mut nyt oli tarjolla parempi, semmonen laajakulmasilmä että näkee ovikelloa pinpottavan kääpiönkin. Ei tullu kauppoja.

Kunnon kyylähän asentais kameran. Kotitaloyhtiööni asennettiin keväällä kolme kameraa. Veikkaan että puheenjohtaja niitten tuotosta koneeltaan tuijottaa kun ei sitä oo tänä kesänä juuri näkyny pihalla istuskelemassa. Ois saanu liittää televisioverkkoon.
 
Varsinkin näin yöllä pidän oikein mukavana palovaroittimeni tapaa ilmoittaa pariston loppumisesta piippaamalla kovaan ääneen minuutin välein. Ilmoitusta ei ohjekirjan mukaan tietenkään saanut mitenkään pois päältä. Huonekorkeutta on kämpässä jonkin verran eikä minulla mitään tikkaita ole, joten siitä sitten kirjoja pinoamaan pyörivän työtuolin istuimelle ja varoitinta irroittelemaan, kun olin ensin soittanut huoltoyhtiön päivystykseen jossa varmistivat, että verkkojännitteellä toimivan varoittimen pariston voi omatoimisesti vaihtaa. Vaati muuten yllättävän monta minuuttia saada varoitin alas katosta työtuolin päälle pinottujen kirjojen päällä tasapainoillen. Joka tapauksessa suosittelen tätä kokemusta kaikille. Nyt takaisin sänkyyn.
 
:o

Itsellä on 5 palovaroitinta ja yksi häkävaroitin. Siinä yön pimeydessä kuulostelee mikäs se niistä nyt on virtasta vailla?
 
Ei helvata.
Muutaman naapuri käy aivan kuumana kun taloyhtiön leikkipuistoon käy kissat paskomassa.
Hiekkalaatikkoon on hommattu suojaverkko ja puistoon levitetty kissankarkoitetta, mutta se ei näemmä auttanut.
Nyt ne saatana taliaivot, muutamat naapurit käy kuumana kuin hellankoukku, miksi hallitus ei saa asiaa loppumaan. Yhdellekin naiselle vastasin, että ampua niitä ei voi ja muuta varmaa keinoa estämiseen ei ole. Vastaus ei kelvannut vaan äsken miehensä tuli raivoamaan samasta asiasta ovelle.
 
Onneksi olkoon, olet päässyt rivitaloyhtiön hallitustyön normiytimeen :D

Pyytäkää isännöitsijää selvittelemään keinoja.

Siten voit sanoa seuraavalle pimpottelijalle, että hallitus on antanut tämän jo isännöitsijälle selvitettäväksi ja tehtäväksi. Selvitystyö on siis käynnissä.
Ja että toimivia ehdotuksia otetaan toki vastaan, jos sellaisia on valittajalla esittää.
 
Äsken kuulosti siltä kuin joku seinänaapuri olisi hakannut naulaa kiviseinään.
 
Ylös