Tänne kaikki merkityksettömät ilmoitukset vol. III

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Randomvertailua:
Nykyihminen on ollut olemassa n. 200 000 - 250 000 vuotta.
Dinosaurukset kerkesivät olla omana lajinaan n. 180 miljoonaa vuotta.

Ei liity oikein mihinkään tämä nyt hei kuulkaas.
 
Haa

Vaimon vihkisormus teetettiin kultasepällä. Tuli juuri sellainen kuin halusi ja paaaaljon halvemmalla kuin että ostaisi jostain timanttisilta ja kultajousesta.

Pistäs kertoen julki vaikka prosentuaalinen ero hinnoista. Euromääriä ei ole tarpeen kertoa, jos ei halua.

On käynyt mielessä teettää parikin erilaista riipusta. Tosin riipuksen ja sormuksen valmistus on aivan erilainen prosessi, mutta kunhan nyt kysyn kuitenkin.
 
Pistäs kertoen julki vaikka prosentuaalinen ero hinnoista. Euromääriä ei ole tarpeen kertoa, jos ei halua.

On käynyt mielessä teettää parikin erilaista riipusta. Tosin riipuksen ja sormuksen valmistus on aivan erilainen prosessi, mutta kunhan nyt kysyn kuitenkin.

35-45% halvemmalla kuin sormus, jonka pohjalta vihkisormus tehtiin. Toisin sanoen kaupasta jos olisi ostanut niin olisi maksanut lähes kaksi kertaa enemmän. Samanlaiset timantit ja valkokulta molemmissa. On vaan niin paljon vähemmän välikäsiä kun ei ole timanttitukkureita, kultatukkureita, sormuksen valmistaja, tukkuri ja myyjäliikettä välissä. Tällä tyypillä oli oma "ateljee" talonsa yhteydessä. Osti suoraan timantit ja kullan itse. Noi oikeat kultasepät tekee ihan mitä haluat ja parasta on tosiaan se että hinta on halvempi. Kiillotti ja rodinoi vielä molempien kihlatkin samaan hintaan. Siinäkin säästi noin sata euroa verrattuna ketjuliikkeeseen.
 
Ei ollut ihmekään ettei liesituuletin oikein vetänyt. Suodatinta ei luultavasti ole pesty ainakaan tämän vuosituhannen puolella.

Manuaalinen harjaus ja astianpesukoneessa pesu johti siihen, että metalliriteliköstä näkyy jo läpikin siellä täällä.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös