Tänne kaikki olut-arvostelut

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kouvotsvoni
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
burb sanoi:
Mallaskosken Kuohu vaalea täysmallasolut

Tämä vaalea ei ole niin vetinen tai marjainen, ihan perusjuttu. Ei ole oikeastaan mitään sellaista makua johon voisi tarttua.

Mun olutarvosteluihin ei muuten sikäli kannata luottaa että esim. äskenkin vedin tupakan ennen tämän maistelua... :o
Itse olin vetänyt palttiarallaa 8olutta ennen edellistä olut-arvostelua, notta sikäli:ahem:
 
Koff Indian 4,4%
Tiskivesimäinen, väljähtänyt, ei kummonen. No tulipahan maistettua tuokin.
**
 
316.jpg

Augustijn Grand Cru, 8%
Liian hapokasta, kuohui lailla kuoharin, mutta hyvää silti oli. Tissuttelee mieluusti.
***
 
505.jpg

Åbro Småland Extra 7,2%
Pesee kyllä makunsa puolesta suomalaiset IVB-lagerit. Alkoholi ei maistu ja maku muutenkin parempi. Sen verta kuitenkin hintah..hinnakasta, että yhden tähden tiputan tältä ruotsalaiselta, ihan vaan kostoksi.
***
 
228.jpg

**
Utenos Porter, 6.8%
Paskinta maistamaani porteria. Hyi... Paskaa..
 
Viimeksi muokattu:
Weltenburger Kloster - Barock Dunkel
4024.jpg


Aika maukas 4 tähteä kuudesta miljoonasta.
 
Viimeksi muokattu:
1.jpg

A.Le Coq Porter, 6.5%
Samaa kastia Utenos Porterin kanssa..ei hyvää, mutta ennemmin tuota joi.
**
 
297.jpg

Warsteiner Premium Verum, 4.7%
Voimakkaan humalainen, mielenkiintoinen maku. Pidin kyllä paljon
****

525.jpg

Hartwall 1836 Classic All Malt Lager, 4.5%
Ei nimensä veroista klassikkoainesta, mutta täyteläistä ja suomalaisten oluitten yläkastia kyllä.
****

...ja Sinebrychoffin Porterin tähdet nostan viiteen. On se vaan sen verta hyvää, ja hinta/laatusuhde on jättehyvä.

..jopas on korkeita tähtiä. Pitää ettiä jotain Lidl-tason "oluita" vastapainoksi seuraavaksi.
 
337.jpg

Budejovický Budvar Dark, 4.7%
Tumma lager. Samanlaista kotikaljaa mitä Velko, mutta ei kyllä läheskään yhtä hyvää. Two points.
**

edit: prosentit lisätty
 
Viimeksi muokattu:
427.jpg

Olvi Tumma, 4.3%
Turhan paljon hiilihappoja, väljähtäneen oloisen kevyt. Ei herätä intohimoja.
**
 
56.jpg

Krušovice Cerné, 3.8%
Tumma lager, mutta ei sitä tummuutta kyllä mausta niin erityisesti huomaa. Hyvää keskikastia lagereissa.
***
 
kouvotsvoni sanoi:
56.jpg

Krušovice Cerné, 3.8%
Tumma lager, mutta ei sitä tummuutta kyllä mausta niin erityisesti huomaa. Hyvää keskikastia lagereissa.
***

Hanasta tuo on vielä parempaa. :thumbup:
 
Männe vkl tuli tuotua etelänaapurista tällaista. Ei yhtä hyvää kuin tuo kouvon mainitsema kruso, mutta maistuuhan tämäkin ***/*****
47932.jpg
 
261.jpg

Schwaben Bräu Pilsner
Taattua Lidl-"laatua".. En edelleenkään ymmärrä miten Lidl voikin tuoda Saksan paskimpia oluita (ehkä jopa kaikki niistä) tarjottavaksi meille Euroopan laidan perämetsän asukeille. Ei hyvää pilsneriä..harmittaa kun tuli vaihdettua kokeilumielessä yhteen Koffiin. En löydä tuosta kyllä oikein mitään hyvää....no kyllä tuossa alkoholia on, siitä plussa tähti.
*+
 
can.gif

San Miguel Cerveza, 4.5%
Kyllä maistui hyvältä lagerilta, ei valittamista:ahem:
***

(5 testattavaa 5dl-tölkkiä vielä edessä, katsoo mitä tästä tulee:o )
 
Olut-testeissä ongelmana on se, että pitäisi kokilla lämpimänä tai kylmänä. Joten Kouvotsvonin testit kaatuvat täysin.
 
Mikähän nyt olis...tölkissä ainaskin lukee:
Luxe bier, Premium pils, 4.7%
Aika halpis-oluen makuista.. Vilja maistuu, mutta ei se nyt niin hyvä asia ole. 2 pointsia on maksimi.
**
(en minä tuosta tölkistä virallista nimeä löytänyt, enkä netistä juttua tai kuvia..mutta S-marketista tuota belgi-olutta ainakin löytyy).
 
Viimeksi muokattu:
Thunder sanoi:
Olut-testeissä ongelmana on se, että pitäisi kokilla lämpimänä tai kylmänä. Joten Kouvotsvonin testit kaatuvat täysin.
En tiedä kokista, mutta kylmänä minä näitä juomiskelen useinmiten.. Enkä minä ole ammattilainen..toivottavasti ainakaan:alppu:
 
Ylös