ThinkPad T60 ja S-video liitäntä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Misa1
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mun T43:ssa on s-video -liitäntä tossa koneen vasemmalla puolen, verkko- ja USB-liitinten välissä.
 
Kiitokset infosta mutta nyt on kyse T60:sta :) Ilmeisesti siinä ei ole sitä s-video ulostuloa mutta onko mahdollista liittää TV esim. sarjaportin kautta scartiin?
 
Misa1 sanoi:
Tällanen kysymys heräsi, eli mistähän piilosta tuo mahtaa löytyä, kun esim. tällä sivulla http://www.kannettavat.com/lenovo/thinkpad_t60.htm väitetään, että laitteessa on s-video liitäntä mutta eipä löydy koloa sitten mistään???

Liitetäänkö se sarjaportin kautta vai kuin?

Yleensä s-video-liitäntä on väritetty keltaisella.

Outoa kyllä, että erilaisissa kannettavien esittely-arvosteluissa ei ole tuolle mallille löytynyt lainkaan S-videota, joten siinä lienee virheellinen tieto.
 
Misa1 sanoi:
Kiitokset infosta mutta nyt on kyse T60:sta :) Ilmeisesti siinä ei ole sitä s-video ulostuloa mutta onko mahdollista liittää TV esim. sarjaportin kautta scartiin?

OK, olisin voinut kuvitella, että se olisi siinä samalla paikalla T60:ssä. Jos sulla on siinä liitäntä ulkoiselle näytölle (D-SUB tai DVI), niin sitä kautta kyllä saa s-videon ja/tai scartin kiinni koneeseen.
 
Vellu sanoi:
OK, olisin voinut kuvitella, että se olisi siinä samalla paikalla T60:ssä. Jos sulla on siinä liitäntä ulkoiselle näytölle (D-SUB tai DVI), niin sitä kautta kyllä saa s-videon ja/tai scartin kiinni koneeseen.

Minkäslaisia piuhoja tällanen viritys vaatii? Myydäänkö niitä jossain ja vaatiiko jotkin erikoisajurit tms?
 
Ei tosiaan ole erillistä S-video -liitintä, mutta tuosta ulkoisen näytön liittimestä saat, kunhan hankit väliplugin. Ei varmaan maksa paljoa ja monen laatikon pohjille noita on kertynyt, jos on pikkasenkaan parempia näytönohjaimia kotikoneeseen hankkinut.

Vanhassa joutui vähän kikkailemaan, että sai näkymään telkkarista, mutta uudella en ole vielä edes kokeillut. Fn + F7 on kuitenkin se näppäinyhdistelmä, joka on avain kaikkeen... Uudessa on kyllä tuo näyttöjen välillä surffailu HUOMATTAVASTI fiksumpaa kuin vanhassa T-sarjalaisessa.
 
Onko telkkari kuvaputkimalli vai taulutöllö? Jos jälkimmäinen niin dvi/vga-liitännästä piuha suoraan töllön vastaavaan.

Putkitöllön tapauksessa tarvitsisit VGA-->rgb-scart/s-video-muuntimen jotka ei ihan halpoja ole (100€ nurkilla). VGA-->komposiitti -muunnoksella taas kuvanlaatu on todella vaatimaton (kuva värisee, värit huonot jne). Tosin ehkä sillä elokuvia katsoo juuri ja juuri, mutta työpöydästä ei sitten saakaan oikein mitään selvää. Tiedä sitten saako noita halvemmalla kuin rgb/s-video-muunninta.
 
Ylös