Trumppi, Puuttini ja meijän Sipilä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Lyhyt ja ytimekäs yhteenveto pitkän aikavälin tapahtumista eräästä näkövinkkelistä:

Talvisodan häntä näkyy Baltiassa

Kun syksystä 1939 alkanut kehitys ja vuoteen 1991 jatkunut neuvostomiehitys olivat pääsyy Viron, Latvian ja Liettuan haluun liittyä sotilasliitto Natoon, talvi*sodasta alkanut kehitys oli Norjalle ja Tanskalle syy liittyä heti vuonna 1949.

TÄSTÄ on kirjoittanut erityisesti ruotsalainen professori ja diplomaatti Krister Wahlbäck klassikkokirjassaan Jättens andedräkt vuonna 2011.

Talvisodan aikana Britannia alkoi pohtia ”apuoperaatiota” Suomen tueksi. Se olisi samalla pysäyttänyt Ruotsin rautamalmikaupan Saksaan, mikä hermostutti Berliinin. Niinpä talvisodan apuoperaatiopuheet aloittivat kehityksen, jonka seurauksena Saksa hyökkäsi huhtikuussa 1940 Norjaan ja Tanskaan.

”Stalin sai siis maksaa kovan hinnan Viipurista ja Karjalasta”, Wahlbäck kirjoittaa.
Nyt kun Nato-joukot ovat asettuneet Baltiaan – mukana norjalaiset ja tanskalaiset –, voi sanoa samaa. Vladimir Putin maksaa Krimistä ja Itä-Ukrainan sodasta.

http://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005343884.html
 
Jaahans, Trumppi antoi turvatakuut Suomelle/Baltialle tilanteen eskaloituessa.:o

Ylen Paula Vilénin kysymykseen siitä, onko Venäjä turvallisuusuhka, presidentti Trump vastasi, että uhkia on kaikkialla.
Presidentit Niinistö ja Trump pitivät yhteisen tiedotustilaisuuden Valkoisessa talossa 28. elokuuta 2017.

Niinistö ja Trump puhuivat lehdistötilaisuudessa turvallisuudesta.Kuva: Shawn Thew / EPA-EFE

– Pidän valitettavasti monia maita uhkana. Pidän tätä maailmankolkkaa tärkeänä ja olemme hyvissä väleissä Suomen kanssa. Olemme hyvin suojelevia sen alueen suhteen, ja meillä on siellä hyviä ystäviä, Trump vastasi.
 
Ja vielä selväsanaisemmin:

YHDYSVALTAIN presidentti Donald Trump sanoi maanantaina Washingtonissa Yhdysvaltain auttavan Suomea, jos Suomi joutuisi Venäjän uhkaamaksi.

Näin Trump asettui keskeisessä kysymyksessä edeltäjiensä linjalle.

”Suhteemme Suomeen on hyvin läheinen. Olemme aina valmiita auttamaan Suomea”, Trump vastasi, kun häneltä kysyttiin Yhdysvaltain avusta Suomelle tiukan paikan tullen

http://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005344013.html
 
- Haloo, Aku, sataako siellä DeeCeessä nyt vettä?

"Tämä on upea paikka, meillä on täällä mahtavia säätiloja. Meillä on sateita, poutaa, tuulta ja meillä on täällä paljon hyviä ystäviä jotka kastuu sateessa, palaa auringossa, lentää tuulen mukana. Voin luvata, että jatkossakin pidetään huolta, että säätilat vaihtelee ja sateita saadaan kaikille, se on aina ollut erittäin tärkeä asia meille ja meidän on tehtävä tästä paikasta taas suurin ja sateisin."
 
Stubbin olisi kannattanut hieman laskeutua alas sieltä norsunluutornistaan. Besserwisserismi ei uppoa "tyhmään kansaan".

Enkä puhu siitä, etteikö olisi fyysisesti ollut esillä vaan lähinnä henkisestä yhteydestä. Maalaiselle kyseinen henkilö oli lähes kaukaisempi kuin afrikka.


Paskaa sai kuitenkin niskaansa enemmän kuin olisi ollut tarpeen.

Tässäpä se. Suurin virhe lienee se, että oli ns. "liian täydellinen". Menestyminen vaatii hieman epäonnistumisia. Nyt on Stubb ollut paljon helpommin lähestyttävissä, kun politiikan taakka on poissa.
 
Paitsi että tuo norsunluutorni oli aika huono vertaus, kun mies esiintyi tikkatauluna, osallistui triathlon -kisoihin ja treenaasi julkisilla paikoilla, esimerkiksi nuo. Uskalsipa poliitikoksi jopa hymyillä. Ainakin alussa, kunnes kansallinen stubbkoulukiusaamishysteria alkoi.
Stubbin olis kannattanut lihottaa itsensä, lakata urheilemasta, ostaa huonosti istuva puku ja alkaa puhua perinteistä polijargonia eli heittäytyä perinteiseksi poliitikoksi. Suurin virheensä oli se, ettei ollut samasta tuubista puserrettu, josta yleensä ministereitä puserretaan pihalle.

Semmoinen ei kertakaikkisesti käy.
 
Totta tuokin. Oli poikkeava peruspoliitikosta, ja ehkä juuri tuon ulkoisen "täydellisyytensä" takia hieman epäpoliittinen henkilö. Itse arvostan Stubbia ihmisenä todella korkealle, ja todella joutui paskajunan yliajamaksi.
 
Ihan hyvän hinnan sai lasilinnusta!

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vei Yhdysvaltain presidentille Donald Trumpille työvierailullaan lahjaksi Oiva Toikan lasilinnun.

Tiistaisessa tiedotustilaisuudessa presidentti Niinistö ei oikein muistanut, mikä lahja oli ollut, mutta myöhemmin tasavallan presidentin kansliasta kerrottiin, että Suomen presidentti oli lahjoittanut Trumpille Toikan suunnitteleman linnun.

Presidentti Trump ja Yhdysvallat puolestaan lahjoitti 100-vuotiaalle Suomelle 500 000 dollaria käytettäväksi maiden välisen opiskelijavaihdon edistämiseen.
 
Paitsi että tuo norsunluutorni oli aika huono vertaus, kun mies esiintyi tikkatauluna, osallistui triathlon -kisoihin ja treenaasi julkisilla paikoilla, esimerkiksi nuo. Uskalsipa poliitikoksi jopa hymyillä. Ainakin alussa, kunnes kansallinen stubbkoulukiusaamishysteria alkoi.
Stubbin olis kannattanut lihottaa itsensä, lakata urheilemasta, ostaa huonosti istuva puku ja alkaa puhua perinteistä polijargonia eli heittäytyä perinteiseksi poliitikoksi. Suurin virheensä oli se, ettei ollut samasta tuubista puserrettu, josta yleensä ministereitä puserretaan pihalle.

Semmoinen ei kertakaikkisesti käy.
Et tainnut lukea kunnolla, mitä kirjoitin. :o

Suustaan kun olisi pitänyt parempaa huolta, olisi lopputulos ollut huomattavasti parempi. Kyllähän mies esillä osasi olla. Niin hyvässä, kuin pahassakin.
 
Mitäs pahaa Alex nyt sitten sai aikaan/oli esillä?
Ei sitä miestä vaan pystynyt ottamaan todesta mm. harkitsemattomien onelinereiden viljelyn ja hallintarekisterisekoilujen jälkeen.

Kykypuolueen edustajalta voisi odottaa hieman parempaa, etenkin puheenjohtajan ja pääministerin ominaisuudessa.


Ihmisenä voi olla ihan asiallinen, mutta uskottavuus oli heikko.
 
Ei sitä miestä vaan pystynyt ottamaan todesta mm. harkitsemattomien onelinereiden viljelyn ja hallintarekisterisekoilujen jälkeen.

Kykypuolueen edustajalta voisi odottaa hieman parempaa, etenkin puheenjohtajan ja pääministerin ominaisuudessa.


Ihmisenä voi olla ihan asiallinen, mutta uskottavuus oli heikko.

Jännää, kun mulla on ihan päinvastainen käsitys miehestä. Käteinen oli niin poliittinen broileri ja EKn käskyläinen että ihan oksetti.
 
Heh.

"Muutaman ohikiitävän hetken ajan Oval Officessa istui tyyni ja älyyn perustava johtaja"

Maclean's-julkaisussa on omistettu poikkeava uutisanalyysi USA:n presidentti Donald Trumpin ja presidentti Sauli Niinistön kohtaamiselle Valkoisessa talossa maanantaina.

Kirjoituksen otsikko on Donald Trump pääsi lähelle järkeä - siis fyysisesti.

– Muutaman ohikiitävän hetken ajan tyyni ja järkeen perustava johtaja istui presidentin vieressä Oval Officessa. Kontrasti oli silmiinpistävä, Maclean's aloittaa.

Maailman vakaimman, rehellisimmän, menestyneimmän, rehellisimmän, asuttavimman, vähiten korruptoituneen, hyvin koulutetun, kirjastosta-lainaavan, heavy-metalia-rakastavan, tasa-arvoisen maitoa juovan maan presidentti puhui Valkoisen talon East Roomissa maanantaina, ja niin puhui Donald Trumpkin.

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/macleans-69486
 
Vielä quote:

Kirjoittaja siteeraa Niinistön "ironisesti" kertomaa Vladimir Putinin tapaamista ja molempien lausumia siitä, etteivät kummankaan sotaharjoitukset Itämerellä ole ketään vastaan. Maclean'sin mukaan Suomi on kokoonsa nähden "korkeasti militarisoitu läntisten arvojen linnake Itämerellä, ja edelläkävijä lähes kaikissa maailman mittauksissa elintasosta, opetuksesta ja alkoholin kulutuksesta".

– Tämä ei ollut mennyt ohi Amerikan presidentiltä hänen toivottaessaan yhden maailman täysijärkisimmän tasavallan johtajan pitkulaiseen sisäiseen pyhäkköönsä.

Tuosta tuli mieleen, että mitähän Huhtasaaresta olisi uutisoitu vastaavassa (täysin kuvitteellisessa tietenkin) tilanteessa :thumbup:
 
Niin, pitäisikö tässä sitten olla uskomatta yhtään mitään Trumpan sanomisista vai mitä tarkoitat?

Eli asiayhteys ja viestin sisältö tässä presidenttien yhteisessä julkisessa valtiotapaamisessa on rinnastettavissa öiseen twitter-viestiin?
 
Jännää, kun mulla on ihan päinvastainen käsitys miehestä. Käteinen oli niin poliittinen broileri ja EKn käskyläinen että ihan oksetti.
Se on sinun käsityksesi Stubbista, minulla on omani. En tunne miestä oikeasti, mutta tuskin tunnet sinäkään. Uskottavuus koetaan henkilökohtaisesti hieman eri lähtökohdista.

Käteisen nimeä en soisi ylipäätään lausuttavan ääneen. Korruptio ja vastuunpakoilu tulee mielikuvaksi kyseisestä henkilöstä.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös